Zgodnie z zapowiedzią przechodzimy do właściwej części recenzji najgorętszego gadżetu ostatnich lat – Google Glass. Tradycyjnie rozpoczynamy od rozpakowania i zapoznania się z zawartością zestawu. Przybliżę Wam też specyfikacje techniczną. Już na początku zapraszam do zadawania nurtujących Was pytań w sprawie produktu, na które na pewno szczegółowo odpowiem. 

Unboxing – Rozpakowanie

Moda na ekologiczne pudełka trwa najlepsze. Google Glass otrzymujemy w eleganckim, białym, tekturowym pudełku. Wewnętrzna część wykonana jest nawet ze sklejki. Od razu czuć, że mamy do czynienia (jak na razie) z ekskluzywnym produktem. W opakowaniu oprócz okularów otrzymujemy wysokiej jakości etui. Jest ono wzmocnione w celu ochrony drogiej elektroniki przed uszkodzeniem. W opakowaniu znajdziemy również szkiełka nadające bardziej „twarzowy” wygląd okularom. Wyglądają jak przeciwsłoneczne, a przynajmniej są przyciemnianie. Przydatne podczas jazdy rowerem. Do dyspozycji mamy również dedykowane monofoniczne słuchawki. Podłączane są za pomocą portu microUSB, przez co Google Glass nie są kompatybilne z wszelkimi słuchawkami dostępnymi na rynku ze standardowym złączem mini jack 3,5 mm. Ze względu na oficjalną obecność Google Glass tylko w Stanach Zjednoczonych otrzymujemy modułową ładowarkę sieciową ze złączem amerykańskim.

Google Glass - dostępne akcesoria
Google Glass – dostępne akcesoria

 

Opcjonalnie Google zapewnia: dodatkowe słuchawki stereofoniczne oraz przeróżne oprawki okularów wraz ze szkiełkami. Niestety cena oraz dostępność akcesoriów jest jak na razie zaporowa. Przykładowa oryginalna oprawka kosztuje ok 225$. W ostatnim czasie Google zawarło współpracę z włoskim producentem okularów Ray-Ban. Prawdopodobnie będziemy mogli się spodziewać szerszej oferty oprawek i innych akcesoriów. Nieoficjalni dostawcy oferują naklejki personalizujące wygląd inteligentnych okularów. Można je obejrzeć i zakupić pod pod tym linkiem. W ostatnim czasie głośno jest na temat oprawek drukowanych na własną rękę za pomocą drukarek 3D.

[nggallery id=331]

Specyfikacja techniczna Google Glass

Pora na dane geeków. Urządzenie napędzane jest przez dwurdzeniowy procesor Texas Instrument OMAP4430. W sieci niestety brak jednoznacznej informacji na temat prędkości układu w Google Glass, natomiast domyślnie procesor rozpędza się do wartości 1-1,2 GHz. Dla ciekawskich tą samą jednostkę możemy znaleźć w LG Optimus 3D i LG L9. Układ wspomagany przez pamięć operacyjną o pojemności 1 GB. 16-giagabajtowa pamięć oferuje dla użytkownika 12 GB wolnej przestrzeni na dane. Łączność zapewnia moduł Wifi 802.11b/g oraz Bluetooth 4.0 LE. Bateria o pojemności 570 mAh ładowana jest za pomocą portu microUSB. Okulary posiadają wbudowany odbiornik GPS (fajnie, co nie?), mikrofon Wolfson oraz głośnik wykorzystujący niecodzienne zjawisko przewodnictwa kostnego. Zasada działania zostanie opisana w dalszej części recenzji.

Ile okularów jest w Google Glass?

Nazwanie Google Glass okularami może być dla niektórych mylące. Jest to urządzenie przypominające w noszeniu tradycyjne okulary, lecz nie posiadają domyślnie oprawki wraz ze szkiełkami. Urządzenie jest niesymetryczne. Cała elektronika jest zlokalizowana z prawej strony. Z przodu, przed naszym prawym okiem znajduje kamera o rozdzielczości 5 Mpix imitująca widok z naszych oczu oraz pryzmat, na którym wyświetla się za pomocą mini-projektora ekran Google Glass. Boczna podłużna płytka zawiera wbudowany gładzik. Pod nią znajduje się cała elektronika. Po założeniu okularów bateria znajduje się za uchem, z tyłu głowy.

Google Glass / fot. galaktyczny
Google Glass / fot. galaktyczny

 

Google Glass posiadają tylko 2 fizyczne przyciski. Pierwszy znajdujący się w wewnętrznej części okularów służy tylko do włączania i wyłączania sprzętu. Drugi znajdujący na górnej części ramki służący do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Osoby nieobeznane z produktem mogą zostać zmylone elementem wyglądający jak trzeci przycisk z napisem „Glass” znajdującym się na obudowie baterii. Wygląda on jak przycisk, lecz jest to niecodzienny głośnik. Niecodzienny, ponieważ wykorzystuje zjawisko przewodnictwa kostnego. Element ten przylega do kości skroniowej głowy, dzięki czemu dźwięk ma być przenoszony bezpośrednio do ucha środkowego. Umożliwia to jednoczesne bezproblemowe rejestrowanie odgłosów z otoczenia. Podczas pracy można wyczuć delikatne wibracje lub mrowienie elementu.

Kolejną część rozpoczniemy od skonfigurowania Google Glass z naszym urządzeniem przenośnym. Bądźcie czujni!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Google Glass – pierwszy kontakt z urządzeniem”

 • Woolfie
  10 kwietnia 2014 at 00:23

  Nie żebym się czepiał, ale po polsku to będzie widok z naszych oczu a nie oczów. Artykuł ciekawy, czekam na ciąg dalszy – pozdrawiam! Woolfie

 • David
  10 kwietnia 2014 at 15:32

  Krótka ale ciekawa recka czekam na dalsze części.

  • Krzysztof Nawrot
   10 kwietnia 2014 at 16:21

   Takie jest założenie, recenzja składająca się z kilku cześć 😉 Wątpię by ktoś przeczytał całą gdyby miała z 70 tysięcy znaków.