Sukces okularów rozszerzonej rzeczywistości od Samsunga stoi pod znakiem zapytania. Składa się na to przede wszystkim cena, gdzie musimy brać pod uwagę nie tylko koszt samego Gear VR, ale też Galaxy Note 4, bo tylko z tym smartfonem okulary działają. Po drugie, kluczową rolę odegrają aplikacje, a dokładniej rzecz ujmując ich ilość i jakość, które razem ze sprzętem przeniosą nas do wirtualnego świata. Właśnie dowiedzieliśmy się, że razem z Gear VR pojawił się VR Quest. 

Okulary Gear VR w przeciwieństwie do zegarka Gear S nie można traktować jako osobne akcesorium. Zegarek jest samowystarczalny, bo po włożeniu karty SIM, w pewnym sensie może zastąpić nam telefon. Gear VR to dodatek do smartfonu i na domiar złego pasuje tylko do jednego modelu – Galaxy Note 4. To spore ograniczenie, które według mnie można było rozwiązać inaczej (patrz kartonowy Google Cardboard). Z drugiej jednak strony można to traktować jako exclusive, bo tylko użytkownicy najnowszego Note’a będą w stanie sobie pozwolić na taki dodatek do swojego smartfonu. Jednak żeby to wszystko ze sobą współgrało jak drużyna Barcelony na boisku , potrzebny jest dopracowany i łatwo dostępny kontent. O to jednak nie powinniśmy się martwić.

Samsung prezentując zegarek Gear otworzył specjalny dział z aplikacjami, który obecnie może pochwalić się już ponad tysiącem pozycji. Gear Apps nie ma co konkurować z Google Play czy nawet Galaxy Apps, ale warto zaznaczyć, że to software’owe zaplecze dotyczy tylko garstki urządzeń Gear. Mam nadzieję, że podobnie będzie z zawartością dla Gear VR i już na starcie będziemy mogli używać okulary dłużej niż kwadrans. Na tegorocznych targach IFA w Berlinie przygotowano sporą ilość materiału pod okulary VR od Samsunga i choć nie wiadomo jeszcze czy to wszystko trafi w ręce konsumentów, to można mieć pewność, że Samsung nie zostawi nas na lodzie. Firma Oculus na konferencji Oculus Connect potwierdziła, że razem z Gear VR zadebiutuje pełnoprawna gra VR Quest, która zapewni nam prawdziwą, wirtualną rozgrywkę. Gra będzie podobna do legendarnej Zeldy, o czym poinformował John Carmack, Chief technology officer projektu Oculus. Widać zatem, że jeszcze przed sklepową premierą praca nad kompatybilnymi aplikacjami trwa.

Na obecną chwilę nie wiadomo, kiedy Gear VR pojawi się na sklepowych półkach. Być może odbędzie się to razem z premierą Galaxy Note 4 lub kilka dni po wkroczeniu najnowszego smartfonu do sprzedaży. Spekuluje się, że cena Gear VR będzie oscylowała w przedziale od 700-900 złotych.

źródło: SamMobile

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *