Zaledwie kilka dni temu informowałam Was, że Xposed Framework pewnym krokiem zmierza na urządzenia pracujące pod kontrolą Androida 5.0 Lollipop. Deweloperzy najwyraźniej postanowili wszystkim miłośnikom modyfikacji zrobić prezent na Walentynki, bo w wieczór poprzedzający to święto, na portalu XDA pojawiła się informacja, że Xposed dla Lizaka stał się faktem.

Zanim zabierzecie się za instalowanie modułów na swoich urządzeniach musicie pamiętać o dwóch ważnych rzeczach – po pierwsze, projekt jest dopiero w fazie alpha, a po drugie działa wyłącznie na urządzeniach z architekturą ARMv7+. Jeśli nie jesteście pewni, w jakiej technologii wykonany jest procesor w waszym telefonie lub tablecie możecie to szybko sprawdzić. Wystarczy w aplikacji Terminal Emulator wpisać następującą komendę:

getprop ro.product.cpu.abi
#OR
getprop ro.product.cpu.abi2

W rezultacie pojawi nam się taka informacja:

Jak sprawdzić architekturę procesora?
Jak sprawdzić architekturę procesora? / fot. 2po2.pl

 

Jeśli Wasze urządzenie jest wśród „szczęśliwców” i jesteście zdecydowani wypróbować Xposed to z pewnością ucieszy Was informacja, że mimo zamiany Dalvik’a na ART, działanie aplikacji pozostało praktycznie takie samo. Dlatego też większość modułów, z których korzystaliście do tej pory powinna działać także na Androidzie Lollipop. Więcej problemów spowodują jednak moduły odpowiedzialne za działanie oraz wygląd całego systemu. Nie jest to spowodowane samym wprowadzeniem ART, ale wszelkimi zmianami w architekturze oraz kodzie źródłowym nowego Androida.

Listę aktualnie działających modułów można zobaczyć w tym dokumencie.

Jeśli tak,  jak ja uważacie, że po przejściu z Androida 4.4 KitKat z działającym Xposed do najnowszej wersji systemu, funkcjonalność Waszych urządzeń została znacznie ograniczona, a na dodatek macie w sobie coś z geeka,  z pewnością zrozumiecie poniższą grafikę 😉

Xposed-dla-Androida-Lollipop
14 luty 2015 oczami geeka

 

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do odpowiedniego tematu na forum xda-developers, gdzie znajdziecie niezbędne linki oraz na stronę, na której zamieszczona jest lista z najczęściej zadawanymi pytaniami. Jeśli zdecydujecie się wypróbować nową wersję Xposed, koniecznie podzielcie się z nami informacją, jakie moduły udało się Wam uruchomić na Androidzie 5.0.

źródło: xda-developers

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Modowanie czas zacząć! Xposed dla Androida 5.0 Lollipop stał się faktem”

 • takto416
  17 lutego 2015 at 20:19

  Na architekturze arm11 będzie działało?

  • Patrycja Wąsik
   18 lutego 2015 at 18:47

   Niestety nie. Na razie działa wyłącznie na ARMv7.