W ciągu kilku ostatnich dni w sieci zaczęły pojawiać się informacje, które wskazują na to, że Android oznaczony numerem 5.1 pojawi się na naszych urządzeniach szybciej niż przypuszczaliśmy. Co ciekawe, tydzień temu pisaliśmy o dwóch mało znanych smartfonach z rodziny Android One, które mają fabrycznie zainstalowaną tą wersję systemu. Niewątpliwie jest to znak, że nowsza wersja Lollipopa się zbliża. Jesteście ciekawi, jakie zmiany przyniesie przyszła aktualizacja?

Ulepszenie funkcji heads-up

Android Lollipop wprowadził powiadomienia w formie tzw. heads-up, czyli informacji wyskakujących na górze ekranu, które po kilku sekundach znikały, pozostawiając po sobie jedynie ikonę powiadomienia na pasku. Według mnie jest to bardzo fajna opcja, ale… No właśnie jest jeden maleńki szczegół. W momencie, gdy na przykład oglądamy film na YouTube i wyskakujące powiadomienie nam przeszkadza, możemy je usunąć poprzez przesunięcie palcem w prawo lub w lewo. Niestety wtedy znika nam nie tylko okienko heads-up, ale też całe powiadomienie.

Dlatego, aby pozbyć się go z ekranu mamy do wyboru 3 możliwości:

 1. Poczekać, aż samo zniknie po kilku sekundach.
 2. Przejść do danej aplikacji, której dotyczy powiadomienie poprzez kliknięcie w wyskakujące okienko.
 3. Przesunąć palcem w prawo lub w lewo, aby pozbyć całkowicie pozbyć się powiadomienia.

Wygląda jednak na to, że Google naprawi tą irytującą rzecz w Androidzie 5.1.

Na powyższym filmiku widać, że okienko heads-up można zamknąć w prosty sposób – wystarczy przesunąć po nim palcem w górę. W ten sposób nie pozbędziemy się powiadomienia całkowicie, ale jedynie zminimalizujemy je do ikony na belce statusu. Dzięki temu nie zapomnimy ani nie przegapimy żadnej ważnej informacji, a jedynie odłożymy ją na później bez zbędnej irytacji.

Możliwość edycji niektórych przełączników

Android 5.0 to także całkowicie odświeżony wygląd belki z szybkimi ustawieniami. Oprócz podstawowych przełączników takich jak Wi-Fi, rotacja ekranu czy Bluetooth, Google dodało kilka ukrytych. Jak to działa? Jeśli choć raz udostępnialiśmy internet poprzez hotspot Wi-Fi lub też włączyliśmy opcję inwersji kolorów, na naszej belce powiadomień pojawiły się przełączniki odpowiedzialne z włączanie tych funkcji. Problem w tym, że nie można się ich pozbyć. Jedyną możliwością było przeczekanie pełnego miesiąca bez używania tych opcji, ponieważ właśnie po takim czasie przełączniki znikały.

Oczywiście to nie jest jedyna możliwość. Po krótkim okresie narzekania, dociekliwi użytkownicy odkryli, że problem rozwiązuje się dzięki cofnięciu daty o miesiąc do tyłu.

Co by nie mówić, takie rozwiązanie jest jednak denerwujące. Dlatego też Android 5.1 Lollipop umożliwi pozbycie się tych dwóch niechcianych przełączników w prosty sposób, co prezentuje powyższe wideo.

Animacje, więcej animacji!

To, na co na pewno zwróciliście uwagę podczas pierwszego kontaktu z Androidem Lollipop to animacje. Wygląda na to, że w nowej wersji pojawi się ich jeszcze więcej. Spójrzcie tylko na te animowane ikonki w aplikacji zegara!

Są to maleńkie szczegóły, ale z pewnością ucieszą każdego miłośnika systemu mobilnego z zielonym robotem. Dla mnie wszelkie animacje Lollipopa są wystarczającym powodem, aby nie wracać do poprzedniej wersji systemu pomimo sporego spadku wytrzymałości baterii na Androidzie 5.0 Lollipop.

źródło: Android Police [1], [2], [3], [4]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 replies on “Zbliża się Android 5.1 Lollipop. Oto kilka zmian, które wprowadzi”

 • czart
  23 lutego 2015 at 12:38

  A czy po aktualizacji do tej nowszej wersji systemu mój niespełna miesięczny S5 z lolipopem zacznie działać choć ciut szybciej płynniej i sprawniej niż chpćby galaxy Y?

  • Mikołaj
   23 lutego 2015 at 20:36

   S5 po aktualizacji niestety bardzo zwolnił. Też mam nadzieję że to poprawią.

 • tomekk33 .
  23 lutego 2015 at 17:18

  Niech zlikwidują bugi które wprowadzili w 5.0 na s5

 • Jakub
  26 lutego 2015 at 18:57

  Ciekawe który w kolejce jest Moto G 2nd do nowego lizaka 5.1 😀