Asus swoją serią smartfonów Zenfone zgarnął część smartfonowego tortu, głównie dzięki temu, że smartfony miały procesory od Intela i były bardzo korzystnie wycenione. Gdy pojawił się Zenfone 2 oczy dziennikarzy i miłośników urządzeń mobilnych ponownie zwróciły się w kierunku Asusa, bo był to pierwszy smartfon z 4 GB pamięci RAM. Smartfon zdążył się już zadomowić na rynku i obecnie czekamy na 3. generację. Jeśli zastanawiacie się jak wykonać root na Zenfonach to właśnie po to powstał ten poradnik. 

Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, warto wyjaśnić sobie kilka kwestii i podstawowych pojęć, z którymi zetkniecie się w tym i innych poradnikach związanych z rootem. Tak, co kilka dni będziemy publikować poradnik o rootowaniu konkretnego urządzenia bądź grupy urządzeń, wyjaśniając co i jak zrobić krok po kroku, by odblokować prawa administratora. Część tekstu jest wspólna dla wszystkich poradników, dlatego też umieściliśmy ją w tak zwanym spoilerze. Jeśli chcecie poznać podstawowe pojęcia, wystarczy rozwinąć tekst poniżej, a dopiero potem zabrać się za rootowanie.

[spoiler title=”Co to jest root? Jakie są jego zalety i wady? Podstawowe pojęcia związane z rootem”]

Co to jest root?

Pierwszym i najważniejszym zwrotem, który znajduje się nawet w tytule poradnika jest root. Oznacza on w dokładnym tłumaczeniu „korzeń”, a w świecie Androida, a ogólniej w świecie systemów linuksowych, jest to nazwa użytkownika z najwyższymi uprawnieniami. Taki użytkownik może zrobić dosłownie wszystko z danym systemem. Dzięki niemu między innymi usuniemy niechciane aplikacje, dodamy nowe funkcje czy zmienimy wygląd wszystkich elementów interfejsu.

Zalety

Najpopularniejsze zastosowania root:

Wady

Niestety nie ma róży bez kolców. Root niesie ze sobą większą podatność na ataki, bo sam proces w większości przypadków sprowadza się do złamania i wyłączenia zabezpieczeń, które chronią system przed wszelakimi zagrożeniami. A złamanie tych fabrycznych zabezpieczeń wiąże się przeważnie z utratą gwarancji producenta. Ponadto to, mając dostęp do konta root bardzo łatwo jest sprowadzić telefon do stanu, w którym nie jest w stanie się uruchomić, a naprawienie tego może być kłopotliwe dla mniej doświadczonych użytkowników. Dlatego też, trzeba zastanowić się 10 razy zanim zabierzemy się za stosowanie do instrukcji przedstawionej w tym poradniku.

Tryby uruchamiania urządzenia

 • normalne uruchomienie
 • bootloader, fastboot lub download mode
 • recovery mode
 • tryb awaryjny

Tryb bootloadera służy głównie do wgrywania oryginalnego oprogramowania jak i specjalnie przygotowanych modyfikacji oprogramowania. Zwany jest czasami trybem fastboot, gdyż fastboot jest protokołem wykorzystywanym do przesyłania komend do telefonu w tym trybie. Jednak nie każdy telefon go posiada, bo przykładowo urządzenia Samsung korzystają z innych narzędzi do wgrywania oprogramowania poprzez tryb bootloadera.

Tryb recovery, zwany czasami przeze mnie trybem odzyskiwania, służy również do wgrywania oprogramowania do telefonu i jest swoistą alternatywą dla trybu bootloadera. Tryb odzyskiwania pozwala wykonać kopie zapasowe czy przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia. Warto rmieć na uwadze, że istnieje fabryczny tryb recovery, ale tez nieoficjalne tryby odzyskiwania, które wgrywamy poprzez tryb bootloadera. Spośród tych nieoficjalnych trybów recovery najbardziej popularne są dwa: CWM (ClockWorkMod) i TWRP (Team Win Recovery Project).

Tryb awaryjny jest tożsamy z normalnym uruchomieniem telefonu z tą różnicą, że nie są ładowane żadne aplikacje użytkownika.

Debugowanie USB

Tryb debugowania służy deweloperom między innymi do wykrywania błędów w swoich aplikacjach czy szybkiego wgrywania aplikacji z poziomu komputera. Debugowanie można włączyć z pozycji urządzenia w ustawieniach i użytkownicy robią to najczęściej, gdy chcą wgrać aplikację z pliku apk.

Protokół ADB

ADB, czyli Android Debug Bridge jest protokołem komunikacji między użytkownikiem, a urządzeniem. Do tego celu wykorzystuje się wiersz polecenia i specjalne komendy.

[/spoiler]

Zanim przejdziemy do wykonywania instrukcji, chciałbym jeszcze zaznaczyć, że artykuł ma charakter czysto edukacyjny i nikt, ale to zupełnie nikt poza Tobą nie odpowiada za ewentualne szkody wyrządzone w skutek stosowania się do instrukcji zawartych w tym poradniku lub niewłaściwego ich używania. Wszystko robisz na własną odpowiedzialność!


Istnieją dwa sposoby na zrootowanie Asusa Zenfone. Pierwszy polega na wykonaniu jednego pliku na komputerze, natomiast drugi na uruchomieniu tymczasowego trybu odzyskiwania CWM i zrootowanie sprzętu przy jego wykorzystaniu. Ta druga metoda zostanie omówiona tylko dla Zenfone 2, bo lekko się różni zależnie od modelu. Jakiej metody byśmy nie wybrali na samym początku trzeba włączyć debugowanie USB. Jak to zrobić jest opisane poniżej.

Etap 0: Wstępne przygotowanie telefonu (debugowanie USB)

Aby włączyć debugowanie z USB należy przejść do Ustawienia > Informacje o urządzeniu (na samym dole listy) > Numer wersji (naciskasz kilka razy, aż pojawi się komunikat: „jesteś programistą”). Następnie wracasz do głównego ekranu ustawień, gdzie przechodzisz do Opcje programistyczne i włączasz Debugowanie USB. W tym momencie możesz już zamknąć ustawienia.

Przed rozpoczęciem procesu rootowania trzeba też pobrać sterowniki ADB.


Sposób #1: One-click root

Pierwsza metoda polega na uruchomieniu jednego pliku, a dokładniej pisząc pliku wsadowego, czyli takiego programu, który wykonuje się bez żadnej interwencji użytkownika. Sposób jest niezwykle prosty i sprowadza się do kilku kroków.

1. Pobierz program ZenFoneRootKit do rootowania (4,85 MB)

2. Wypakuj program w dowolnym miejscu na komputerze (zalecany pulpit)

3. Podłącz telefon do komputera za pomocą przewodu USB

4. Uruchom plik Root.bat

Po paru chwilach powinieneś cieszyć się zrootowanym Zenfonem. W przypadku tego sposobu istnieje również ekspresowa metoda na pozbycie się uprawnień root, a to dzięki plikowi Unroot.bat.  Wystarczy podłączyć telefon do komputera i uruchomić plik.


Sposób #2: Root przez tymczasowe CWM – Tylko Zenfone 2

W przypadku tej metody też nie obędzie się bez komputera i proszę nie sugerować się ilością kroków, bo mimo tego, że w tym sposobie będzie ich więcej to wcale nie jest on dużo trudniejszy. Przejdźmy do rzeczy.

1. Pobierz paczkę z potrzebnymi plikami – CWM Zenfone 2 i wypakuj.

2. Podłącz telefon do komputera i skopiuj plik SuperSU246.zip do głównego katalogu pamięci wewnętrznej urządzenia.

3. Uruchom plik cai_dat_CWM.bat, wyskoczy czarne okienko wiersza poleceń.

4. Wpisz w oknie wiersza poleceń ACCEPT (rozmiar liter ma znaczenie), a następnie T4. Telefon po chwili powinien uruchomić się ponownie do trybu fastboot. W oknie wiersza poleceń na komputerze zauważysz, że kopiowane są dane do urządzenia. Po chwili na ekranie Zenfone’a zobaczysz dziwne obrazy, nie przejmuj się tym.

5. Odłącz telefon od komputera i poczekaj około 30 sekund, powinien włączyć się tryb odzyskiwania CWM. W tym trybie nawigujesz przy pomocy klawiszy głośności, a konkretną pozycję zatwierdzasz przyciskiem zasilania.

6. Przejdź do install update, a następnie wskaż plik SuperSU246.zip, który wcześniej skopiowałeś do pamięci telefonu. Zezwól na instalację.

7. Na koniec możesz wybrać opcję reboot, o ile Zenfone nie uruchomi się ponownie sam. No i jest root.

Poradnik powstał na podstawie instrukcji ze strony xda-developers i asus-zenfone.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Co to jest root i jak go zrobić #2: Asus Zenfone 2 oraz Zenfone 4, Zenfone 5 i Zenfone 6”

 • wat
  6 października 2016 at 14:14

  Dzień dobry, mam pytanie: czy Zenfone C również można tak zrootować?

 • SilverForever
  13 czerwca 2018 at 20:35

  pierwsza metoda nie działa na zenfonie 2…