Xiaomi to firma, której produkty nie są oficjalnie dostępne w Polsce, ale i tak podbijają nasz rodzimy rynek. Sam w domu posiadam kilka urządzeń tej firmy i jedno trzeba im przyznać – stosunek ceny do jakości jest niesamowity. Producentowi udało się zawojować rynek telefonów między innymi poprzez Xiaomi Mi 5, rynek smartbandów dzięki rewelacyjnemu Mi Bandowi, rynek kamer sportowych przy pomocy Xiaomi Yi, a teraz wkracza w kolejny etap – powitajmy Xiaomi Mi Drone.

Dzisiaj miała miejsce premiera drona tego chińskiego producenta i uważam, że już teraz warto mu się przyjrzeć. Dlaczego? W zależności od konfiguracji, urządzenie ma kosztować od 380 do 450 dolarów – czyli odpowiednio 1500 lub 1800 złotych (bez podatku). Dla porównania – podobne quadcoptery firmy DJI kosztują około 800 dolarów i więcej. Dotychczas, drony były „zarezerwowane” tylko dla ludzi o zasobnym portfelu, teraz ta cena plasuje się w okolicach dobrego smartfona, co znacznie poszerza grono klientów.

Xiaomi Mi Drone ma być dostępny w dwóch konfiguracjach – tańszy oferuje kamerę o rozdzielczości FullHD, natomiast model droższy i bardziej zaawansowany będzie posiadał kamerę 4K.

Xiaomi Mi Drone
Xiaomi Mi Drone / fot. Miui.com

 

Xiaomi zapewnia, że już od jutra tańszy model będzie objęty crowdfundingiem przez aplikację Mi Home, natomiast model z kamerą 4K zostanie udostępniony do testów pod koniec lipca. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy urządzenia wejdą do sprzedaży poza Chinami.

Ale czas przyjrzeć się samemu dronowi. Pojemność baterii wynosi 5100 mAh, co przekładać się na około 27 minut lotu (5 minut więcej niż drony DJI). Zasięg ma wynosić aż 3 kilometry, a kamera – jak można było się spodziewać – zostanie umieszczona na specjalnym uchwycie (tzw. gimbalu), co umożliwi „rozglądanie” się o 360 stopni przy jednoczesnym zachowaniu stabilności obrazu. Dodatkowo, możemy spodziewać się specjalnego kontrolera z opcją umieszczenia smartfona, na którego ekranie będziemy widzieć to co rejestruje dron. Jak niemal każdy dron, również ten od Xiaomi wróci do właściciela jak tylko okaże się, że utracił zasięg.

Kontroler Xiaomi Mi Drone
Kontroler Xiaomi Mi Drone / fot. Miui.com

 

Jednak co ciekawego, oprócz ceny, oferuje Xiaomi Mi Drone? Ma być on w specyficzny sposób „modularny”, co oznacza, że zarówno kamerę, śmigła, jak i baterię będzie można wymienić w dowolnym momencie. Pozwala to też na łatwe przenoszenie drona, bo mamy do niego dedykowaną torbę, którą widzicie poniżej.

Xiaomi Mi Drone w torbie / fot. Xiaomi
Xiaomi Mi Drone w torbie / fot. Xiaomi

 

My już ustawiamy się w kolejce, a Wy?

źródło: Xiaomi

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *