Nie ma się co oszukiwać – zakup auta prosto z salonu to dla wielu wydatek nie do przeskoczenia. Jest to dla mnie tym bardziej smutne, że posiadanie starszego samochodu to nie tylko często mniej ergonomiczne wnętrze czy przestarzały wygląd, ale również brak najnowszych technologicznych rozwiązań. W czasach kiedy nawet szczoteczki do zębów regularnie otrzymują aktualizację oprogramowania, trochę smutno jest spoglądać na swoje radio samochodowe, które wyposażone zostało co najwyżej w RDS i napęd odczytujący płyty. Najgorzej, kiedy jest ono zabudowane w deskę rozdzielczą i ciężko o jego wymianę. A co jeśli radio z Android Auto można kupić w… Chinach?

Nie oznacza to jednak, że jest to rzeczą niemożliwą. Jeżeli wydaje wam się, że czegoś ktoś jeszcze nie wymyślił, to najpewniej jest to już sprzedawane w Chinach od jakiegoś roku. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad możliwościami odmłodzenia systemu multimedialnego w samochodzie, by krótko po tym trafić na najnowszy film Rafała z kanału @BezPretekstu, który zrobił ze swojego Subaru jeszcze fajniejszą brykę niż dotychczas. Wszystko dzięki  jednemu zakupowi z AliExpress.

Zerknijcie najpierw na film:

Okazuje się, że wymiana radia zabudowanego w deskę rozdzielczą wcale nie musi być katastrofą. W jednym ze sklepów na AliExpress są gotowe specjalnie przygotowane androidowe tablety wraz z wymaganym okablowaniem i obudową, by pasowały do konkretnego modelu samochodu. Rozwiązanie bardzo proste w swym założeniu i niezwykle estetyczne, zadowalające niemalże każdego geeka, niezależnie od posiadanego modelu telefonu czy samochodu. Posiadacze iPhonów mogą korzystać z CarPlay, zaś Androidowcy z Android Auto, czyli systemów przygotowanych specjalnie pod samochody dostępne obecnie na rynku.

W większości przypadków, za ich implementację we wnętrzu należy słono dopłacić dealerowi, więc nie jest to tania zabawa, szczególnie doliczając do tego jeszcze koszt nowych czterech kółek. Opcja zakupu radia w chińskim sklepie jest więc  znacznie bardziej atrakcyjna cenowo – dlatego nie dziwi coraz większa popularność tego typu rozwiązania.

Koszty? Są zależne od modelu samochodu, jednakże finalna kwota nie powinna przekroczyć tysiąca złotych. Czy warto wydać tyle pieniędzy? Na to odpowiedzieć należy sobie samemu, ale dla osób często podróżujących we własnych czterech kółkach może to być absolutnym strzałem w dziesiątkę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Radio z Android Auto w twoim samochodzie nie jest rzeczą niemożliwą”

 • hefrey_dudzik
  28 lutego 2020 at 18:14

  ja mam super radio,był zestaw od razu z kamerą cofania, świetnie się to sprawdza u mnie XBLITZ RF-400

 • hefrey_dudzik
  28 lutego 2020 at 18:14

  ja mam super radio,był zestaw od razu z kamerą cofania, świetnie się to sprawdza u mnie XBLITZ RF-400

  • 1 marca 2020 at 15:05

   Hmmm, wygląda trochę jak wyciągnięte wprost z Golfa III pod remizą w Szydłowcu 😉