Sony WH-1000XM4 to słuchawki od dawna zapowiadane już w wielu plotkach i wyciekach. Ostatnimi czasy firma jednak ogłosiła je oficjalnie i mimo, że wyglądają bardzo podobnie do poprzednika, to jednak naszpikowane są zupełnie nową technologią.

Słuchawki mimo różnic w wadze między poprzednimi wersjami, zdecydowanie stawiają na większy komfort i nowszą technologię. Większe i bardziej miękkie poduszki w Sony WH-1000XM4 to nie jedyna zmiana – podkręcono także pałąk, dzięki czemu będą wygodniejsze w użytkowaniu.

Sony WH-1000XM4 lżejsze niż XM3s, ale z większymi i bardziej miękkimi poduszkami

Największe zmiany zaszły jednak w środku urządzenia. Mimo tego, że firma zastosowała ten sam procesor usuwania hałasu Sony QN1, to ulepszono sam algorytm. Pozwoli to oczywiście na wytłumienie większej ilości dźwięków otoczenia. Dodatkowo zamontowany na procesorze nowy system Bluetooth Audio pozwoli na szybsze przetwarzanie.

Sony WH-1000XM4
Sony WH-1000XM4 / fot. Sony

W nowym modelu użyto technologii DSSE Extreme, która używa sztucznej inteligencji do ulepszania plików audio. Warto dodać, że XM4 zostały dostosowane do odtwarzania specjalnych plików Sony 360 Reality Audio. Można je znaleźć na platformach streamingowych jak Tidal i Deezer.

Adaptacyjne sterowanie dźwiękiem wygląda na bardzo ciekawe rozwiązanie. Dzięki temu słuchawki same będą dostosowywać poziom redukcji dźwięków otoczenia w zależności od tego gdzie będziemy. W samolocie czy pociągu będzie większe, natomiast w domu przy znikomym hałasie odpowiednio mniejsze. Dodatkowo istnieje również opcja zapamiętywania lokalizacji przez GPS telefonu, dzięki czemu ustalone wcześniej ustawienia będą załączały się automatycznie, gdy tylko wejdziemy na dany teren. Kto nie marzył o automatycznych ustawieniach dla przebywania w pracy czy na siłowni?

Sony WH-1000XM4
Sony WH-1000XM4 / fot. Sony

Bardzo interesująca jest również opcja pod nazwą „speak-to-chat”. Działa on w następujący sposób: gdy tylko zaczniemy mówić, ANC się wyłącza wraz z muzyką, byśmy mogli porozmawiać z napotkaną osobą. Nie ma potrzeby ściągania słuchawek z głowy czy wciskania dodatkowych przycisków. Po skończonej konwersacji muzyka zacznie grać ponownie.

Nowe słuchawki Sony dostępne są również w innej niż czarna wersji kolorystycznej.

Dzięki funkcji szybkiej reakcji, wystarczy położyć dłoń na prawy nausznik, by ściszyć muzykę oraz wyłączyć wygłuszanie. W lewym natomiast ukryty jest czujnik, który wykrywa kiedy słuchawki są na głowie, a w zestawieniu z czujnikiem ruchu w obu, urządzenie zatrzyma muzykę, gdy tylko je ściągniemy. Warto wspomnieć, że pozostawiony na 15 minut sprzęt automatycznie się wyłączy.

Sony WH-1000XM4
Sony WH-1000XM4 / fot. Sony

Żywotność baterii szacowana jest na 30 godzin, lecz z opcją gdzie po 10 minutach ładowania będziemy mogli posłuchać samej muzyki aż do 5 godzin. Słuchawki zdecydowanie przebijają inne z opcją ANC ilością funkcji. Dlatego też premierowa cena urządzenia wyniesie około 350 funtów lub 380 euro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *