XPG, marka założona przez firmę ADATA, wprowadziła właśnie do swojej oferty nowość – wentylator XPG Vento Pro 120 PWM. Czy wentylator komputerowy jest w stanie czymś zaskoczyć? Podobno tak, bo ma dobre parametry i powstał we współpracy z japońską firmą Nidec Corporation.

Ja wychodzę z założenia, że liczy się jakość, a nie ilość, dlatego w przypadku wentylatorów, wolę mieć w stacjonarce dwa porządne, ciche i co za tym idzie droższe wentylatory niż siedem tanich, przyczepionych gdzie tylko się da. Na prawidłową wentylację obudowy wpływ ma wiele czynników, ale od wentylatorów się zaczyna. Podobno nowość XPG to coś lepszego.

XPG Vento Pro 120 PWM
XPG Vento Pro 120 PWM

XPG Vento Pro jest najbardziej standardowym i uniwersalnym wentylatorem jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiar i sposób mocowania. Ma 120 milimetrów, więc można go zamontować wszędzie tam w obudowie, gdzie tylko jest do tego miejsce. Ma dziewięć łopatek, które wyglądają na bardziej wygięte i mają specjalne nacięcia bliżej środka. Wspomniany już japoński producent maczał palce przy podwójnych łożyskach przez co wentylator ma pracować ciszej. Osiąga przepływ powietrza na poziomie 76 CFM i ciśnienie statyczne 3,15 mm H₂O przy maksymalnych 2150 obrotach na minutę.

XPG Vento Pro 120 PWM
XPG Vento Pro 120 PWM

Wentylator podłączamy do płyty głównej przez 4-pinowe złączę, więc będzie można automatycznie lub manualnie kontrolować obroty. W zestawie mamy śruby montażowe i przewód 4-pin. Cena? Zmieścił się w dwucyfrowej kwocie, choć według mnie, cena jest o przynajmniej 30% za wysoka. Trzeba zapłacić 99 złotych, a wentylator trafi do sprzedaży w połowie grudnia. Z chęcią porównałbym go Deepcool TF120S, który jest połowę tańszy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *