Dodanie Star Wars Battlefront II za darmo na Epic Games Store sprawiło, że gra zyskała nowe życie. Serwery podobno ledwo wyrabiały. No cóż, za free to i gra od EA jest dobra. Kolejny tytuł jaki mamy za darmoszkę to Galactic Civilizations III. Z czym to się je?

Pora zbudować własne imperium galaktyczne

Galactic Civilizations III to turowa strategia 4X w jednym. Podejrzewam, że dwóch pierwszych gatunków nie trzeba przybliżać, ale ten trzeci mniej wtajemniczonym graczom może się wydać dziwny, więc śpieszę z wyjaśnieniem. Termin 4X został po raz pierwszy użyty przez Alana Emricha w 1993 w ramach recenzji gry Master of Orion. Określenie to używane jest do gier strategicznych, w których główny nacisk jest na konkretne cztery elementy. Pierwszy to eksploracja, czyli odkrywanie mapy przy użyciu naszych jednostek. Drugi to ekspansja – poszerzanie naszych wpływów na terytoriach poprzez rozbudowę, czy też dyplomację. Trzecim jest eksploatacja, a inaczej skupianie się na potrzebnych zasobach i ich gospodarowaniu. Ostatnim elementem jest to co gracze lubią najbardziej: eksterminacja. Najprościej ująć to można tak: naparzamy kogo się da, bo trzeba poszerzyć granice imperium.

Galactic Civilizations III / fot. Steam

Galactic Civilizations III spełnia właśnie te kryteria. Gra skupia się wokół rozbudowy własnego galaktycznego imperium poprzez m.in. kolonizację nowych światów czy rozwijanie technologii. Możemy śmiało zawiązywać sojusze, negocjować umowy handlowe, szpiegować, a także prowadzić wojny. I to ostanie jest tym co większość najbardziej interesuje: jedna, wielka sieczka w kosmosie. Ogółem każdy gracz lubiący się w strategiach różnorakich, znajdzie coś dla siebie.

Galactic Civilizations III / fot. Steam

Najfajniejszym aspektem jest to, że każda rozgrywka jest inna.

Nie ma mowy o jakiejś powtarzalności. Chodzi np. o częstotliwość występowania wydarzeń, wielkość samej mapy, a także zasoby i bogactwa planet. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy odnosić wrażenie, że za każdym razem przeżywamy inną przygodę. Plusem z pewnością jest też różnorodność zwycięstw. Nie musimy od razu wszystkich podbijać. Możemy wygrać poprzez wyższość kulturową lub technologiczna – nasz wybór. Wyraźnie widać inspiracje serią Sid Meier’s Civilization.

Zmiany względem poprzednich części

Poza standardowym trybem dla jednego gracza, Galactic Civilizations III oferuje nam również w pełni działający i rozbudowany tryb multiplayer. Fajnie, co nie? Szczególnie dla osób, które lubują się w rozgrywkach z innymi graczami. W końcu człowiek jest mniej przewidywalny od komputera, a sama walka o dominację nad galaktyką nabiera wtedy większej frajdy.

Poza wprowadzeniem do gry nowych ras, frakcji i technologii, został odrobinę zmieniony system walki. Plansza gry jest teraz podzielona na heksy, co otwiera szereg możliwości. Możemy bawić się taktyką dowolnie – od w pełni zaplanowanych, po przez naprawdę agresywne i lekkomyślne. Sami w końcu decydujemy jak chcemy zbudować nasze imperium. Odważę się nawet o stwierdzenie, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Galactic Civilizations III będzie dostępne za darmo od godziny 17:00, 21 stycznia do godziny 17:00, 28 stycznia. Regularna cena tej gry to około 140 złotych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *