Widać Rockstar „bardzo” nie chce zająć się GTA VI. Zamiast tego, już niedługo możemy otrzymać odświeżone edycje trylogii najbardziej znanych gier gangsterskich z ery PS2.

Żeby uściślić, chodzi oczywiście o remaster GTA III, GTA Vice City (najlepsze GTA up-to-date, kto nie wierzy ten trąba) oraz GTA San Andreas. Gry miałyby zadebiutować jesienią na większość platform, w tym Nintendo Switch.

Skąd ta pewność?

Po pierwsze, kilka dni temu na prezentacji inwestorskiej Take-Two Interactive ogłosiło że pracuje nad niezapowiedzianą „iteracją tytułów wydawanych w przeszłości”. Po drugie, firma ostatnio dość intensywnie podchodzi do kwestii usuwania modyfikacji związanych z klasycznymi odsłonami. I nie chodzi tutaj o usunięcie modelu podmieniającego CJ’a na Spidermana, tylko o mody pokroju Vice Cry: Remastered, czy SA2LC, które przenosiły całe gry do innego środowiska. Vice Cry przenosił miasto na silnik GTA V, a SA2LC przenosił klimat San Andreas do Liberty City znanego z GTA III. Modyfikacje, które przenosiły assety z innych gier Rockstara na nowe silniki również nie uniknęły przejścia na emeryturę na mocy DMCA. Po trzecie, serwis internetowy o grach, Kotaku, dotarł do źródeł, które potwierdzają wcześniejsze plotki. Mówimy tu o ludziach, którzy „przeciekali” na temat aktualizacji o GTA Online czy RDR Online na wiele tygodni przed premierą.

GTA Vice City / fot. Steam
GTA Vice City / fot. Steam

Wiemy już, które części zostaną poddane solidnemu liftingowi.

Za odświeżoną grafikę odpowiadać będzie Unreal Engine, a sam styl ma być połączeniem starszych i nowszych odsłon. Interfejs również ulegnie zmianie, ale zachowa swój klasyczny styl. O rozgrywce na razie nic nie wiadomo, aczkolwiek tytuły mają być jak najbardziej wierne oryginalnym wydaniom sprzed ponad dekady. Za projekt odpowiada przejęte w październiku ubiegłego roku Rockstar Dundee, dawne Ruffian Games (Crackdown 2, współpraca przy Crackdown 3, czy Halo: Master Chief Collection). Studio współpracuje również nad przeniesieniem GTA V na konsole nowej generacji.

Remaster GTA – kiedy?

Co ciekawe, pierwotnie plany wydawnicze były zupełnie inne. Najpierw spekulowano nad dodaniem gier do next-genowych portów GTA V. Następnie wspominano o premierze na początku tego roku. Plan ponownie został zmieniony i na obecną chwilę najbardziej prawdopodobnym okienkiem wydawniczym jest październik – listopad. Platformy, na jakich ma się ukazać kompilacja to [wdech]: PC, Stadia, smartfony, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X, Switch. [wydech]

GTA San Andreas
GTA San Andreas / fot. Steam

Od tego, jak poradzą sobie remastery zależy los innych gier, które mogą być w kolejce. Najgłośniej mówi się o Red Dead Redemption. Co by się nie wydarzyło, końcówka roku może okazać się dość ciekawym okresem dla fanów Grand Theft Auto.

Prawdę mówiąc, to na myśl o tym wszystkim i dodatkowym wydaniu remasterów Liberty/Vice City Stories oraz Chinatown Wars na Switcha dostaję motylków w brzuchu…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *