Kilka razy zdarzyło mi się napisać o darmowych grach w PlayStation Plus. W pierwszym tekście pokrótce objaśniłem co to jest. Dlatego w tym tekście zamierzam dokładniej przybliżyć to czym jest abonament PlayStation Plus, a także jaki szereg korzyści ze sobą niesie. Na wstępie dodam, że jest to informacja dla tych, którzy kompletnie nie wiedzą czym jest tytułowy abonament na konsole PlayStation. Ciężko w to uwierzyć, ale są takie osoby. Choćby te, które dopiero zaczynające przygody z grami jak i z samą konsolą od Sony.

Ceny abonamentu PlayStation Plus

Otóż PlayStation Plus jest formą subskrypcji miesięcznej, kwartalnej lub rocznej. Jak to przedstawia się cenowo? Kolejno 37 złotych, 100 złotych oraz 240 złotych. Przy czym trzeba zauważyć, że wybierając dłuższy pakiet cena za jeden miesiąc znacznie się zmniejsza. W przypadku wybrania subskrypcji rocznej wychodzi 20 złotych za jeden miesiąc. Subskrypcję w każdej chwili można anulować.

Ceny abonamentu PlayStation Plus
Ceny abonamentu PlayStation Plus

Z opłatą abonamentową wiąże się kilka profitów. Dodam jeszcze, że nie jest to żaden materiał sponsorowany czy coś. No i w sumie korzystam głównie z konsoli od Sony, więc chciałem przybliżyć niezaznajomionym z tematem, o co chodzi.

Darmowe gry

Pierwszym i chyba najważniejszy są darmowe gry co miesiąc. Z reguły są trzy, czasami więcej. Kiedyś były dodawane tytuły na PlayStation 3, ale spory kawał czasu temu Sony z tego zrezygnowało, a szkoda.

Obecnie dostajemy dwie pozycje na PS4 i jedną na PS5.

Darmowe gry w ramach PS Plus
Darmowe gry w ramach PS Plus

Sony lubi odstępować od swoich zasad. Jeśli chodzi o gry, to mogą być one najróżniejsze: od indyków po takie z segmentu AAA. Piszemy o darmowych grach w abonamencie, więc jeśli zastanawiacie się jakie gry były za darmo do tej pory, to zerknijcie tutaj.

Możliwość grania online

Kolejnym bonusem jest możliwość grania online. Jest to kompletny absurd konsol. Nie tylko tych od Sony, ale i Microsoftu czy Nintendo. Dlaczego? A no bo gracze PC mają tę przewagę, że za możliwość grania online nie muszą dodatkowo płacić. Ten element interesuje mnie najmniej, ze względu na to, że głównie gram w gry single player. Jeśli chodzi o multi, to zdecydowanie wolę komputer. Raz, że większa baza graczy, dwa brak jakichkolwiek dodatkowych opłat. No chyba, że gra wymaga abonamentu jak WoW, ale to już inna sprawa. Żeby była jasność: zdarza mi się grać w tryb online na konsoli, ale sporadycznie i tylko ze znajomymi. No chyba, że chce „splatynować” jakieś MMO, albo singla z trybem multi, ale to zdarza się bardzo rzadko.

Dodatkowe rabaty

Trzecim dodatkiem, o którym warto wspomnieć to ekskluzywne zniżki. Wiem jak to brzmi: dopłacasz, żeby zapłacić mniej, ale mimo wszystko ma to sens. Zwłaszcza jeśli wykupimy roczny dostęp do abonamentu i to jeszcze w jakiejś dobrej promce. A jaka różnica w tych promocjach? Najróżniejsza. Może to być dodatkowe 10% rabatu, albo 40%. Wszystko zależy jak sobie dział marketingu i promocji wymyśli.

PlayStation Plus - rabaty
PlayStation Plus – rabaty

Usługa streamingowa

Czwartym elementem jest PlayStation Plus Video Pass. To stosunkowo nowy byt. W czasach, gdy mocno popularne są serwisy streamingowe jak Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video czy niedostępny w Polsce Disney+, Sony chciało kawałeczek tortu dla siebie. Powiem szczerze, że widać w tym potencjał, ale niestety Japończycy jakoś go za bardzo nie wykorzystują.

PlayStation Plus Video Pass
PlayStation Plus Video Pass

Oferta jest bardzo uboga jak na filmowe portfolio Sony, ale może z czasem się to rozwinie. Fajną opcją było dodanie wszystkich Spider-Manów tuż przed premierą części No Way Home. Można było nadrobić, albo odświeżyć sobie przed seansem. Ci co oglądali, wiedzą o co chodzi.

Xbox Game Pass „bieda edition”

Ostatnią składową abonamentu jest PlayStaton Plus Collection. Jest to dostępne niestety tylko dla posiadaczy piątki. O co z tym chodzi? Dostajemy dodatkowo 10 tytułów, niestety jednorazowo.

PlayStation Plus Collection
PlayStation Plus Collection

Lista, przynajmniej na obecną chwilę, jest niezmienna, a w skład wchodzą takie tytuły:

 • Crach Bandicoot N. Sane Trilogy
 • God of War (2018)
 • Mortal Kombat X
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV Royal Edition
 • Monster Hunter World
 • Resident Evill 7 Biohazard
 • Persona 5
 • Battlefield 1
 • Call of Duty Black Ops III
 • Days Gone
 • Detroit Become Human
 • Uncharted 4 Kres Złodzieja
 • Batman Arkgam Knight
 • inFamous Second Son
 • Until Dawn
 • Bloodborne
 • The last of Us Remastered
 • The Last Guardian
 • Ratchet i Clank (2016)

Spora część wymienionych pozycji była dodawana w ramach zwykłego PlayStation Plus. Ja rozumiem, że ta lista jest głównie dla osób zaczynających przygodę z konsolą Sony, ale mogli dobrać trochę inny zestaw gier. Takich bardziej ikonicznych. W każdym razie: darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. O samym PS Plus Collection planuje napisać oddzielny tekst, bo o tym można się rozpisać, ale to w przyszłości.

I to tyle jeśli chodzi o PlayStation Plus. W sumie mogłem jeszcze coś dodać o możliwości zapisywania gier w chmurze, czy PlayStation Plus Rewards – dodatkowych bonusach np. na pyszne.pl czy w Heliosie, ale zapomniałem. No, ale nie bardzo jest o czym się rozpisywać. Wybaczcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *