Samsung na tegorocznych targach CES, które zakończyły się w ubiegły piątek obok nowej linii przenośnych komputerów, 110-calowego telewizora o rozdzielczości Ultra HD czy elastycznych ekranów, zaprezentował możliwości nowego układu z serii Exynos. Exynos 5 Octa jak sama nazwa nam podpowiada, to układ składający się z 8 rdzeni i jak się później okazało procesora graficznego PowerVR SGX 5.

Exynos 5 Octa to połączenie czterech wydajnych rdzeni Cortex-A15 o taktowaniu 1,8 GHz i czterech nieco słabszych Cortex-A7 o zegarze 1,2 GHz. Mogą działać w tym samym czasie, ale wszystko zależy od tego, co będziemy robić na danym urządzeniu. Jeśli potrzebujemy dużej mocy obliczeniowej, np. podczas grania, uaktywniają się wydajniejsze rdzenie. W przeciwnym wypadku, do podstawowych funkcji wykorzystywana jest grupa złożona z Cortex-A7.

Zobacz też: Exynos 5 Octa: nowy, 8-rdzeniowy układ Samsunga oficjalnie zapowiedziany 

Wcześniejsze układy jak Exynos 4 Quad czy Exynos 5 Dual zostały wyposażone w procesory graficzne od ARM, odpowiednio ARM Mali-400 MP4 OC (Galaxy S III, Galaxy Note II) i ARM Mali T-604 (Nexus 10). Wydawać by się mogło, że kolejny układ z serii Exynos także będzie posiadał grafikę od ARM (np. wersję z 8 rdzeniami), ale jak się okazało, jest inaczej.

Samsung na konferencji przedstawił możliwości nowego układu Exynos, lecz nie wspomniał nic o zastosowanym procesorze graficznym. Jak donoszą zagraniczne źródła, Exynos 5 Octa zawiera grafikę PowerVR SGX 544MP3 o taktowaniu do 533 MHz.

PowerVR SGX 544MP3 jest bardzo podobny do procesora SGX 543 stosowanego w układach A5 i A5X od Apple. Podstawową różnicą jest to, że SGX 544MP3 obsługuje DirectX 10 i ma wyższą maksymalną częstotliwość – wspomniane wyżej 533 MHz (w iPad 4 i iPhone 5 procesory mają taktowanie 233 MHz).

Patrząc więc na liczby, urządzenia wyposażone w układ Exynos 5 Octa będą sporo wydajniejsze od obecnych smartfonów na rynku – Galaxy S III, Galaxy Note II czy iPhone’a 5 i będą zapewniały lepszą wydajność w grach. Są to jednak tylko liczby, a my czekamy na tabele z wynikami po praktycznych testach.

źródło: AnandTech, DigitalVersus

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *