Możecie się ze mną zgodzić, bądź też nie, ale Samsung jest firmą, która najczęściej wydaje nowe wersje oprogramowania dla swoich urządzeń. Teraz na fali są aktualizacje do Androida 4.1.2 Jelly Bean, ale już pojawiły się informacje o kolejnych, gdzie łącznie ponad 20 smartfonów i tabletów ma otrzymać wersję 4.2.2 Jelly Bean, a nawet w trochę dalszej przyszłości 5.0 (Key Lime Pie). Południowokoreański producent dba nie tylko o swoje najnowsze „zabawki” jak chociażby Galaxy S III czy Galaxy Note II, ale także te nieco starsze – Samsung Galaxy S II czy pierwszy Galaxy Note, które są już po zabiegu odmładzającym system. Większość łatek przynosi dużo zmian na korzyść, ale zdarzają się też takie, które coś w systemie popsują. W takiej sytuacji znalazłem się między innymi ja, a problem z jakim się styknąłem i (najważniejsze) jak się go pozbyłem, postaram się Wam przedstawić w dalszej treści tego wpisu.

Wszystko zaczęło się jakieś trzy tygodnie temu, na początku marca, gdy na moim Samsungu Galaxy Note II pojawiły się pod rząd dwie aktualizacje. Było to dla mnie dosyć dziwne zjawisko, bo jak dotąd, w kilkuletniej historii używania przeze mnie smartfonów z Androidem, nigdy nie zdarzyło się, by w tak krótkim odstępie czasu dwukrotnie zmienił się numerek wersji oprogramowania.

Najpierw była to paczka ważąca około 60 MB, która zaktualizowała oprogramowanie do wersji N7100XXDMA5. Druga aktualizacja była już nieco mniejsza (niecałe 40 MB) i po jej instalacji w „Informacjach o urządzeniu” można było wyczytać, że telefon posiada firmware oznaczony jako N7100XXDMB2.

Na początku byłem lekko podekscytowany, że aktualizacje wprowadzą sporo nowości i jeszcze bardziej usprawnią działanie systemu. W końcu były dwie, więc czegoś od nich trzeba wymagać. I rzeczywiście, system działał płynniej, poprawiło się funkcjonowanie diody powiadomień, pojawiła się aplikacja Google Music i wprowadzono kilka mniej lub bardziej istotnych poprawek. Jednak po kilku godzinach użytkowania nie było już tak kolorowo jak mogło się to wydawać na początku. Pojawiły się problemy z łącznością z bezprzewodową siecią WiFi.

Problem był na tyle poważny, że praktycznie uniemożliwiał swobodną obsługę telefonu. Przy próbie łączenia z siecią WiFi (a sprawdzałem na trzech różnych routerach) wyświetlała się informacja o „uzyskiwaniu adresu IP”, lecz zamiast jakże wyczekiwanego komunikatu „Połączono”, po kilkunastu sekundach pojawiał się ten o słabym sygnale sieci i błędzie połączenia. Raz na kilkanaście prób urządzenie łączyło się z siecią, ale tylko i wyłącznie w teorii. W praktyce wyglądało to mniej więcej tak, że na belce była ikona WiFi, niby wskazująca aktywność, lecz po wejściu do jakiejkolwiek przeglądarki pojawiał się błąd o braku połączenia i niedostępności wyszukanej strony internetowej.

Co prawda do połączenia „z oknem na świat” można było wykorzystać pakiet danych operatora, lecz w moim przypadku, skończył się on szybciej niż zakładałem (a pakiet nie jest mały bo 1 GB). Brak pakietu, brak WiFi = brak dostępu do Internetu? Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie, to było nie do przeżycia.

Postanowiłem więc poszukać rozwiązanie w sieci i jak się okazało, oprócz mnie (w sumie dziwne gdybym był jedyną osobą na planecie, która ma ten błąd, no nie?!) problem z WiFi po instalacji najnowszej łatki miała spora grupa osób, za równo z Polski jak i zza granicy. Próby „gmerania” w ustawieniach systemu jak też kilkukrotne przywrócenie ustawień fabrycznych nić nie dało. Pomyślałem wtedy – może by jeszcze raz, na nowo zainstalować oficjalne oprogramowanie z końcówką MB2? Może to coś da? Tak też zrobiłem, lecz bez skutku. Problem był obecny cały czas, a ja miałem coraz mniej pomysłów i coraz późniejszą godzinę na zegarku (a uwierzcie mi, było już bardzo późno).

Nie dałem za wygraną, bo jakby to wyglądało, gdyby wygrała ze mną jakaś „maszyna” o nazwie Galaxy Note II, kontrolowana przez robota Android? Znalazłem nowsze oprogramowanie oznaczone jako N7100XXDMB6, które oficjalnie zagościło na początku tego miesiąca we Francji. Jakże ucieszyła mnie wypowiedź jednego z użytkowników – „The wifi issue seems to be fixed.”, który stwierdził, że problemy z WiFi zostały rozwiązane. To jedno zdanie jeszcze bardziej przekonało mnie w tym, co należy zrobić i jakie oprogramowanie już nie długo znajdzie się na tabletofonie.

Pobrałem zatem stosowną paczkę (można ją znaleźć tutaj lub na końcu artykułu) i użyłem najnowszej wersji programu Odin, by wgrać oprogramowanie do mojego Galaxy Note’a II. Proces taki jak każdy inny. Jeśli ktoś chociaż raz w ten sposób instalował nowe oprogramowanie w swoim telefonie to wie jak to mniej więcej wygląda (jeśli nie, wujek Google z pewnością pomoże). Po kilku minutach wpatrywania się a to raz na ekran monitora, raz na telefon wgrywanie nowego firmware’u zakończyło się powodzeniem. Nawet przed pierwszym uruchomieniu urządzenia byłem prawie pewny (chyba za sprawą wielu pozytywnych opinii na temat tego ROM’u), że wszystko zakończy się sukcesem i wreszcie połączę się z domową siecią bezprzewodową.

Nie inaczej było, gdy włączyłem urządzenie. Już podczas wstępnej konfiguracji systemu spróbowałem się połączyć z siecią WiFi i… sukces! Praktycznie od razu po wpisaniu hasła dostępu telefon połączył się z siecią, a mnie spadł kamień z serca i pojawiła się myśl, że wreszcie po kilku godzinach walki mogę iść spać. Dopiero na drugi dzień zauważyłem kolejne plusy nowego oprogramowania. Samsung Galaxy Note II działał jeszcze szybciej i jeszcze sprawniej. Wiem, wiem trudno to zaobserwować, bo druga generacja tabletofonu Samsunga z Androidem 4.1.2 Jelly Bean i tak działa całkiem płynnie, ale po instalacji ROM’u MB6 poprawa jest widoczna. Możecie mi uwierzyć na słowo bądź też wgrać do swojego Galaxy Note’a II najnowsze oprogramowanie i przekonać się „na własnej skórze” (a raczej na własnym urządzeniu).

Co ciekawe, dopiero po kilku dniach zauważyłem jeszcze jedną zaletę nowego softu. Jak mogliście się dowiedzieć także z naszego kanału na Twitterze, znacznie poprawiło się zarządzanie energią i urządzenie dłużej działa na zasilaniu akumulatorowym. I to naprawdę, zauważalnie dłużej. Podczas moich skromnych testów, które defacto stanowiły normalne użytkowanie, Galaxy Note II wytrzymał prawie trzy dni (dokładnie 2 dni 21 godzin) i jeszcze zostało 19% baterii. Myślę więc, że gdybym nie musiał podłączać go do ładowarki, dobiłby spokojnie do tych trzech pełnych dni.

No, ale ok, pewnie zastanawiacie się co według mnie oznacza „normalne użytkowanie”? Już śpieszę z wyjaśnieniem. Podczas codziennego, zwykłego używania nie „katuję” urządzenia, ale też bardzo go nie oszczędzam. Wysyłam i odbieram kilkadziesiąt SMS’ów, przeprowadzam ok 1,5-2 godzin rozmów i mam stale włączoną synchronizację poczty e-mail (dwa konta, interwał aktualizacji co 1 godzinę). Do tego dochodzi kilka godzin surfowania w necie przez WiFi (jak już wspomniałem wyżej, pakiet się skończył, więc pozostało tylko WiFi). Galaxy Note’a II używam także do pisania artykułów, gdzie na jednej połowie otworzona jest przeglądarka internetowa, a na drugiej części Notes S. To wszystko przekłada się na około 4-4,5 godziny działania ekranu.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z nowego oprogramowania bo oprócz naprawy irytującego błędu z niedziałającym WiFi, urządzenie lekko przyśpieszyło i dłużej wytrzymuje z dala od źródła zasilania. Mimo tego, że oprogramowanie N7100XXDMB6 pojawiło się we Francji, można je śmiało zainstalować na polskich egzemplarzach Galaxy Note II, ponieważ jest oficjalne, a po instalacji nie tracimy gwarancji. Nadal niestety nie został naprawiony błąd z ekranem blokady, o którym pisał Kamil w tym wpisie.

Pobierz oprogramowanie N7100XXDMB6 (Android 4.1.2 Jelly Bean, marzec 2013)

Na koniec kilka pytań do Was. Mieliście podobne problemy z WiFi na własnych Galaxy Note’ach II? Czy rozważacie instalację oprogramowania N7100XXDMB6 na swoich urządzeniach?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 replies on “Samsung Galaxy Note II i problemy z WiFi. Jak je rozwiązać?”

 • 26 marca 2013 at 18:52

  A jak się teraz zachowuje po podłączeniu do kies ? U mnie po zjechaniu honeycomba icsem na gt-p7320 kies pokazuje, że moje urządzenie nie wspiera aktualizacji przez kies. Tak jakby wcześniej coś tamtędy przychodziło:-/

  • Krzysztof Nawrot
   27 marca 2013 at 01:41

   Sprawdzałem przed chwilą, tak samo jak u ciebie.

 • Czappa
  27 marca 2013 at 11:22

  Wielkie dzięki – tego właśnie szukałem.

  Miałem identyczne problemy z wi-fi. Dodatkowo, gdy już udało mi się podłączyć do wi-fi i parowałem zestaw słuchawkowy bluetooth – zwrywało sieć.

  Wgranie nowego oprogramowania rozwiązało obydwa te problemy.

  Dzięki wielkie!

  • Krzysztof Nawrot
   27 marca 2013 at 12:36

   Cieszę się, że mogłem pomóc 😉

 • Pene
  29 marca 2013 at 12:02

  Dzięki. U mnie na MB2 problemu z WiFi nie było. Ale i tak zainstalowałem MB6. Za to zarówno na MB2 jak i MB6 zauważyłem, że często gubi przypisane dzwonki do kontaktów i główny.
  Na waszych N7100 też tak się dzieje ?
  Pozdrawiam.

  • Krzysztof Nawrot
   29 marca 2013 at 12:12

   Na mim Note II wszystko jest ok, nie gubi dzwonków 😉 Jak narazie soft wręcz idealny.

 • krzysiekkoluszki
  30 marca 2013 at 16:17

  A ja innej beczki:piszecie (galaktyczny.pl) że galaxy note i s2 „są już po
  zabiegu odmładzającym system (4.1.2). Mam note z plusa i tej pory
  NIC niema! Ani przez wi-fi ani przez kiesa.! A przez odina nie chce.
  Więc kiedy aktualizacja dla POLSKI ?!!!!!!! MACIE RADE

  • Krzysztof Nawrot
   30 marca 2013 at 16:28

   Z tym pytaniem raczej powinieneś zwrócić się do sieci Plus kiedy mają zamiar wydać aktualizację 😉

   • krzysiekkoluszki
    1 kwietnia 2013 at 10:30

    Ok. A jaką mógłbym pobrać ewentualnie
    wersję żeby pasowało do nota. Jaki region?
    Np. ALO. ? Daj radę. Mam wersje modemu
    N7000XXLRB, Nr.wersji IMM76D.XXLRI
    Wersja jądra 3.0.15-N7000XXLRI-CL811902
    Z góry DZIĘKI

 • Piotr
  2 kwietnia 2013 at 14:05

  witam,
  mnie niestety też dopadł ostatnio problem z WiFi na tablecie Galaxy Note 10.1, czy to oprogramowanie które wymieniałeś wcześniej podejdzie do tableta ? proszę o pomoc

  • Krzysztof Nawrot
   2 kwietnia 2013 at 14:19

   Nie, oprogramowanie N7100XXDMB6 jak wskazuje na to oznaczenie, przeznaczone jest tylko dla Galaxy Note II (GT-N7100). Galaxy Note 10.1 to model GT-N8000 i dla takiego musisz szukać oprogramowania.
   http://www.sammobile.com/firmwares/

 • Łukasz
  5 kwietnia 2013 at 06:48

  U mnie niestety DMB6 nie rozwiązało problemu z wifi. Czekam zatem na DMC1.

  • Krzysztof Nawrot
   5 kwietnia 2013 at 08:13

   MC1 z tego co widziałem wyszedł jak na razie w Chinach i Jamajce ;)Jak jesteś odważny to instaluj, ale ja sobie powiedziałem – tylko softy z Europy.

 • mariusz p
  8 kwietnia 2013 at 21:59

  BARDZO PROSZE O POMOC. mam podobny problem z wifi w telefonie Samsung Galaxy S Advance. Od nowosci zadnej aktualizacji nie wgrywalem i za bardzo nie wiem jak to zrobic. Mial ktos podobny problem? Co w tej sytuacji zrobic?

  • Krzysztof Nawrot
   8 kwietnia 2013 at 22:17

   Czy problem występuje od nowości czy pojawił się jakiś czas po zakupie? Jaką obecnie masz wersję oprogramowania? (Ustawienia -> Informacje o urządzeniu)

   • mariusz p
    8 kwietnia 2013 at 23:13

    kupilem ten telefon okolo tydzien temu i jezeli chodzi o moja domowa siec to zawsze laczy sie bez problemu. ale jezeli chodzi np o prace i tam np 3 inne sieci to wystepuje taki sam problem jak w opisie wyzej (Galaxy Note)

    jestem zielony jezeli chodzi o telefony wiec przepisze wszystko:
    2.3.6 Android
    GINGERBREAD.XXLK2

    prosze o pomoc i z gory wielkie dzieki za zainteresowanie moim problemem

    • Krzysztof Nawrot
     9 kwietnia 2013 at 11:29

     Z tego co widzę masz jeden z ostatnich softów. Ja bym kombinował tak: Pierwsze co bym zrobił to sprawdzenie tych punktów dostępowych w pracy, może coś z nimi jest nie tak. Ja nie mogłem się połączyć z żadną siecią, a ty z domową tak.
     Jeśli dalej będzie problem, przywróć ustawienia fabryczne, niektórym to pomagało (uważaj, bo taki proceder wymazuje wszystkie dane, więc przed tym zrób backup)
     Na koniec wgrałbym nowsze oprogramowanie np. z końcówką LQ4.
     ROMy znajdziesz na http://sammobile.com/firmwares

     • mariusz p
      9 kwietnia 2013 at 12:39

      w jaki sposob wgrac ROM? jest jakas instruklcja jak postepowac krok po kroku dla poczatkujacego, ktora ty sam polecilbys?

   • mariusz p
    8 kwietnia 2013 at 23:17

    w pracy polaczylem sie z siecia max 2 razy na setki takich prob (bylo to na samym poczatku, zaraz po zakupie telefonu)…caly czas jest taki sam komunikat jak w Galaxy Note

    • Krzysztof Nawrot
     9 kwietnia 2013 at 13:19

     Google —> Wgrywanie ROMu Odin

 • Kejt
  6 sierpnia 2013 at 17:46

  cześć, miałam problem z internetem i wgrałam MB6 – pomyślnie. wifi jednak nadal nie działa a na dodatek straciłam jakąkolwiek łączność i wyskakuje tylko komunikat „nie zarejestrowano w sieci” (play – pierwszy raz zdarza mi się coś takiego)… czy może to być spowodowane właśnie tą instalacją? wcześniej wszystko było w porządku.

  • Krzysztof Nawrot
   6 sierpnia 2013 at 18:22

   To może zainstaluj nowszą wersję oprogramowania, np. LK7? Każda kolejna wersja jest poprawiona i pozbawiona tego błędu z WiFi.

 • 11 marca 2014 at 21:49

  Mi to nie pomogło – nadal nie łącze się z wifi. Tej drugiej aktualizacji nie dociągnąłem do końca, bo już pojawiły się problemy z siecią. Teraz zrobiłem wszystko z instrukcji z filmiku na youtubie i nie działa. Jakieś sugestie?

 • Pami
  21 lutego 2015 at 10:45

  Witam. Mam ten sam problem z łączenie WI-FI w samsung s5. Ktoś pomoże?