Firma Google standardowo jak co miesiąc opublikowała najnowsze statystyki dotyczące popularności poszczególnych wersji systemu Android. W ubiegłym zestawieniu po raz pierwszy pojawił się Android 4.4 KitKat, który wówczas był obecny na 1,1% urządzeń. W grudniu jest trochę lepiej, ale największy wzrost zanotował Jelly Bean, co nie jest zaskoczeniem.

Już 59,1% spośród wszystkich urządzeń z systemem Google pracuje pod kontrolą systemu Android Jelly Bean. Wzrost o 4,6 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego miesiąca nie powinien nikogo dziwić, bo większość producentów zaktualizowała lub jest w trakcie aktualizacji swoich urządzeń do Androida 4.3 Jelly Bean. Dobrym przykładem jest Samsung, który ostatnio udostępnił oficjalną aktualizację dla Galaxy S III i tabletofonu Galaxy Note II.

Jeśli przyjrzymy się bliżej wersji Jelly Bean zobaczymy to, o czym wspomniałem przed chwilą. Największy wzrost uzyskała wersja 4.3 Jelly Bean (3,6 pkt. procentowych) i jest obecnie na 7,8% urządzeń. Zyskała też dystrybucja z numerkiem 4.2.x – aktualnie 15,4%, co przekłada się na wzrost o 2,5 punktów procentowych względem danych z listopada. Skoro dwie nowsze wersje zyskały, ta pierwsza musiała stracić. Urządzeń działających w oparciu o pierwsze wersje Jelly Bean (4.1.x) jest niecałe 36%.

Android w grudniu 2013 źródło: Android]
Android w grudniu 2013 źródło: Android]

Najnowsza wersja systemu Google, czyli Android 4.4 KitKat ma znikome udziały w rynku, bo jest obecny na 1,4% urządzeń, z czego w większości są to urządzenia z rodziny Nexus. Producenci dopiero są w trakcie przygotowania aktualizacji, dlatego minie kilka miesięcy zanim ta liczba diametralnie się zwiększy.

Naturalną koleją rzeczy jest, że starsze wersje systemu o kodowej nazwie Froyo czy Gingerbread z miesiąca na miesiąc idą w dół. Pierwsza z nich jest tylko na 1,3% urządzeń, a Gingerbread, który jeszcze kilka miesięcy temu był liderem z niemal 60-procentową częścią „tortu” obecnie jest na nieco ponad 20% smartfonów. Spadek o 1,7 punktów procentowych zanotował także Ice Cream Sandwich i obecnie zasila niecałe 17% urządzeń.

A jaką wersję Androida macie Wy na swoich smartfonach czy tabletach? Obowiązkowo dajcie znać w poniższej ankiecie.

[poll id=”7″]

źródło: Android

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *