Do każdego telefonu z serii Galaxy jest dołączana pokaźna lista aplikacji, która ma za zadanie umilić nam życie i dostarczyć jak największą funkcjonalność urządzenia, chwilę po wyjęciu go z pudełka. Część z nich jest przez Was pewnie znana i lubiana, ale pewnie też inna część jest kompletnie obca, mimo tego, że jest zainstalowana na Waszym urządzeniu. Dlatego też, w tym, dziewiątym już, Galaktycznym Poradniku przyjrzymy się wszystkim fabrycznym aplikacjom Samsunga.

Album z wycinkami (Galaxy Note)

Jest to Samsungowa odmiana aplikacji Pocket, która pozwala na przechowywanie różnych treści do przejrzenia na później.  Oczywiście wszystko można segregować kategoriami i oznaczać przy pomocy tagów, żeby łatwiej można było później znaleźć konkretną treść.  Na uwagę zasługuje również bardzo łatwy sposób dodawania nowych treści do albumu z wycinkami, bo wystarczy uruchomić Polecenie wskazywane (wciskając przycisk na rysiku S-Pen) i wybierając opcję Album z wycinkami. Ostatnim krokiem będzie zaznaczenie treści, która nas interesuje.

[nggallery id=268]

Aparat 

Aplikacja służąca do kontroli aparatu fotograficznego naszego smartfonu. Możemy przy jej pomocy wykonywać zdjęcia jak i nagrywać filmy. Ilość trybów jak i wygląd samej aplikacji zależy od modelu telefonu.

Na szczególną uwagę zasługują predefiniowane programy robienia zdjęć w najnowszych telefonach od Samsunga, takie jak Sport, Fabularny, Dźwięk i obraz czy Animowane zdjęcie. Również ciekawą opcją może okazać się możliwość robienia zdjęć przednią i tylną kamerą jednocześnie (tryb Dual Camera).

[nggallery id=269]

E-mail

Jest to nic innego jak fabryczny, domyślny klient poczty E-mail. Najważniejszymi jego cechami są między innymi: obsługa praktycznie wszystkich dostarczycieli usług poczty elektronicznej, całkiem wygodny interfejs użytkownika i możliwość wprowadzania notatek odręcznych do maila (m. in. podpisów, chodzi oczywiście o serię Galaxy Note).

[nggallery id=271]

Group Play

Jest to bardzo przydatna aplikacja w przypadku chęci przedstawienia jakiejś treści szerszej grupie osób. Umożliwia w szybki i łatwy sposób połączyć urządzenia ze sobą, a następnie podzielić się muzyką, zdjęciami, filmami czy dokumentami. Na uwagę zasługuje fakt, że aplikacja ta potrafi przekształcić telefony w pokaźny zestaw audio (parę telefonów odtwarza ten sam utwór) czy przy pomocy paru telefonów, stworzyć duży ekran w celu oglądania jednego filmu w wielkim formacie (Magic Vision).

Dodatkowo, Group Play umożliwia grę ze znajomymi obok siebie, ale niestety ich wybór tytułów jest bardzo ograniczony.

[nggallery id=272]

Internet

Samsung oczywiście nie zapomniał o najważniejszym kompanie każdego internauty czyli o przeglądarce. Ta może nie posiada super zaawansowanych funkcji, ale jest wystarczająco szybka i posiada wszystkie podstawowe rzeczy jakie od przeglądarki wymagać można. Wszystko wyjaśnią poniższe zrzuty ekranu.

[nggallery id=273]

Kontakty

Jedna z bardziej istotnych aplikacji w naszym smartfonie. Umożliwia przechowywanie wszelakich informacji o naszych kontaktach, od numeru telefonu po adres domowy. Na uwagę zasługuje interfejs, który został bardzo dobrze wykonany i bardzo ułatwia poruszanie się po nim. Nie można również zapomnieć o możliwości synchronizacji z kontaktami Google, lub innymi, z innych serwerów. Niestety nie ma róży bez kolców, bo potrafi się dosyć długo włączać.

[nggallery id=274]

(podziękowania dla @mKoonrad za dostarczenie zrzutów ekranu)

Moje pliki

Po prostu menadżer plików. Umożliwia wykonywanie prostych operacji na plikach, a także wyświetla najważniejsze informacje o pamięciach, tej wewnętrznej w urządzeniu jak też zewnętrznej w postaci karty microSD.

[nggallery id=275]

Muzyka

Smartfon to też mobilny odtwarzacz muzyki, dlatego Samsung wyposażył go w odpowiednią aplikację o całkiem rozbudowanej funkcjonalności. Znajdziemy tutaj wszystkie najważniejsze funkcje jakie każdy odtwarzacz muzyki powinien posiadać, gdzie nie zabrakło dobrego equalizera i wsparcia większości formatów plików audio. (Jakie pliki odtwarza Galaxy Note 3? Odpowiedź w recenzji).

[nggallery id=276]

Notatka z akcji (Galaxy Note)

Aplikacja mająca na celu wykonywanie szybkich notatek w każdym momencie korzystania z telefonu. Co ciekawe, umożliwia przekształcenie informacji napisanych ręcznie na takie, które zostaną zapisane w odpowiednim dla nich miejscu w pamięci telefonu. Na przykład wpisując nazwę kontaktu i numer telefonu, będzie można bezpośrednio utworzyć kontakt, lub, wpisując jakiś adres, przejść od razu do mapy aby go zobaczyć. Przydatne.

[nggallery id=277]

Pomoc

Samsung dając nam do dyspozycji tak pokaźną liczbę funkcji, nie zapomniał o zamieszczeniu również aplikacji, która wytłumaczy nam najważniejsze aspekty korzystania z naszego nowego nabytku. Informacje w dziale pomocy przedstawione są w bardzo prosty i zrozumiały sposób, więc jeśli nie wiemy, jak działa dana funkcja, obowiązkowo tam trzeba zajrzeć. Warto zaznaczyć, że czasami trzeba pobrać dodatkową zawartość, bo nie wszystko jest od razu zainstalowane na urządzeniu.

[nggallery id=278]

S Health

Człowiek czasami też musi zadbać o swoją kondycję, dlatego też koreański producent dołączył do swoich najnowszych urządzeń aplikację S Health. Aplikacja ma na celu zbieranie informacji dotyczących naszego zdrowia, kondycji i poczynań sportowych. Niestety wszystko trzeba wprowadzać ręcznie, a to jest poważną wadą tejże aplikacji. Dodatkowo by była w pełni funkcjonalna trzeba wyposażyć się np. w cyfrową wagę czy specjalną opaskę na rękę.

[nggallery id=279]

S Note

Notatnik Samsunga, który jest dostępny w dwóch wersjach: tej ubogiej w telefonach z serii Galaxy S i tej rozbudowanej w tabletofonach Galaxy Note. Ta druga charakteryzuje się szeroką gamą wszelakich funkcji, zaczynając na zwykłych notatkach odręcznych, a kończąc na różnych wykresach czy funkcjach matematycznych. Program został szczegółowo opisany w recenzji Samsunga Galaxy Note 3, dlatego tam od razu Was odsyłam.

[nggallery id=280]

S Terminarz

Samsung oczywiście nie zapomniał o terminarzu o całkiem przyjemnym wyglądzie wraz z listą zadań. Aplikacja może bez problemu synchronizować się z kalendarzem Google jak i innymi serwerami. Na uwagę zasługuje fakt, że można wykonywać notatki odręczne, bezpośrednio na kalendarzu w przypadku serii Galaxy Note.

[nggallery id=281]

S Tłumacz

Samsung czasami lubi uszczęśliwiać na siłę i dawać rozwiązania, które są już dostępne na rynku w dużo bardziej rozwiniętej formie. Aplikacja S Tłumacz jest po prostu odpowiednikiem Tłumacza Google. Działa bardzo sprawnie, ale ma jedną zasadniczą wadę – brak języka polskiego, co praktycznie przekreśla ją w Polsce.

[nggallery id=282]

S Voice

Swego czasu, asystent głosowy Siri na iPhonie zrobił nie lada furorę, bo obsługa głosowa smartfonu stała się przyjemniejsza. Samsung postanowił dorzucić do swojego oprogramowania podobną aplikację o nazwie S Voice. To osobisty asystent umożliwiający wykonywanie prostych poleceń za pomocą głosu. Możemy zatem do kogoś zadzwonić lub wysłać wiadomość, ustawić alarm czy wyszukać informacje w internecie.

S Voice swoje odpowiedzi opiera na podstawie wyszukiwarki Wolphram Alpha i poza tym, potrafi wykonać sporą gamę akcji jak i odpowiedzieć na sporo pytań zadanych przez użytkownika. Niestety problem jest jeden. Podobnie jak S Tłumacz tak też asystent głosowy S Voice nie obsługuje języka polskiego.

[nggallery id=283]

Samsung Apps

Samsung Apps to nic innego jak autorski sklep Samsunga z aplikacjami na smartfon lub tablet z Androidem. Jego oferta jest niezbyt atrakcyjna, aplikacji jest dużo mniej niż chociażby w Google Play czy App Store, ale czasami potrafią zdarzyć się całkiem ciekawe okazje.

[nggallery id=284]

Samsung Hub

Jest to zbiór materiałów polecanych przez Samsunga, gdzie znajdziemy książki, aplikacje i gry. Głównie przekierowuje do Samsung Apps w przypadku gier i aplikacji, jak i do wbudowanej księgarni w przypadku książek. Oferta nie jest imponująca, ale aplikacja wyróżnia się ładnym i prostym interfejsem.

[nggallery id=285]

Samsung Link

Samsung Link to nic innego jak aplikacja korzystająca ze standardu DLNA na nasz telefon. Umożliwia udostępnianie treści innym użytkownikom sieci. W odróżnieniu do Group Play, tutaj użytkownik, który przegląda treści ma wybór co chce zobaczyć, a czego nie chce.

[nggallery id=286]

Telefon

To nic innego jak główna aplikacja do zarządzania funkcjami telefonu naszego smartfona. Możemy przy jej pomocy wybrać konkretny numer telefonu, przejrzeć listę ostatnio wybieranych numerów jak i zmienić parę opcji związanych z połączeniami. W skład tej aplikacji wchodzi również ekran, który jest wyświetlany podczas dzwonienia.

[nggallery id=270]

WatchON

Aplikacja umożliwiająca sterowanie telewizorem, dekoderem TV czy innym urządzeniem posiadającym pilot. WatchON wykorzystuje wbudowany w telefon port podczerwieni (dostępny np. w Galaxy S 4, Galaxy Note 3 czy nowych tabletach PRO) i przejrzysty, wirtualny pilot w celu komunikowania się z tymi urządzeniami. Program ma także wbudowany przewodnik po programach, dzięki czemu łatwiej znajdziemy kanał, który nas interesuje.

[nggallery id=287]

Wiadomości

Nie zabrakło aplikacji do SMS’ów, która wykonuje swoją pracę bardzo dobrze, chociaż czasami potrafi się dosyć długo uruchamiać. Ogromnym plusem są rozbudowane ustawienia, gdzie między innymi możemy oznaczyć wiadomości jako spam.

[nggallery id=288]

Wideo

Obok odtwarzacza do plików muzycznych, znajdziemy również program do filmów. Charakteryzuje się obsługą większości formatów plików wideo jak i ciekawymi funkcjami. Warto tutaj wymienić Popup Play, czyli odtwarzanie filmów w małym okienku na ekranie czy wykonywanie zrzutów ekranu podczas odtwarzania filmów.

[nggallery id=289]

Zegar

Ostatnią aplikacją w naszym zestawieniu jest aplikacja zegara, która umożliwia między innymi ustawienie alarmu, czy skorzystanie z minutnika i stopera. Nie zapomniano również o „Czasie na świecie”, dzięki któremu podejrzymy jaka jest godzina w konkretnym zakątku świata.

[nggallery id=290]

Napiszcie koniecznie w komentarzach poniżej, z których powyżej wymienionych aplikacji korzystacie najczęściej. Mamy nadzieje, że ten krótki przegląd okazał się dla Was przydatny. Już niedługo w serii Galaktyczny Poradnik będziecie mogli zobaczyć jak uruchomić latarkę, nie uruchamiając przy tym ekranu, na telefonach z Androidem 4.3 i nowszym. Czekajcie cierpliwie!

Pozostałe wpisy z serii Galaktyczny Poradnik znajdziecie tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *