Samsung KNOX to środowisko pracy aplikacji, które zapewnia im największe standardy bezpieczeństwa. W taki też sposób można w urządzeniu spokojnie przechowywać i edytować poufne dane bez obaw, że wpadną w niepowołane ręce. Aby tego dokonać koreański potentat musiał zastosować zabezpieczenie przed jakąkolwiek ingerencją z zewnątrz. Tak też powstał KNOX Warranty Void, inaczej mówiąc flaga, która w przypadku wgrania nieautoryzowanego oprogramowania lub zrootowania urządzenia blokowała dalsze uruchamianie środowiska KNOX jak i anulowała gwarancję. Mimo starań deweloperów, przez długi czas nie udało się znaleźć definitywnego sposobu na odblokowanie urządzenia bez naruszenia flagi. Początkowo słyszeliśmy o Root de La Vega i Kingo Root, ale obie te metody działały jedynie na Androidzie 4.3 do odpowiedniej wersji. Nastała cisza aż do 15. czerwca 2014 w roku, kiedy to pojawił się nowy sposób na ominięcie zabezpieczeń KNOX na Androidzie 4.4 Kitkat.

Nowa metoda to w gruncie rzeczy aplikacja o nazwie TowelRoot, która pojawiła się ostatnio na forum XDA Developers dzięki użytkownikowi geohot –  znanego między innymi z jailbreak’a dla iPhonów. Odblokowanie urządzenia tym sposobem jest niezwykle proste i sprowadza się do kilku kroków. Instalujemy aplikację na smartfonie, a następnie dokonujemy root poprzez naciśnięcie jednego widocznego przycisku z napisem make it ra1n. Po tym nastąpi ponowne uruchomienie urządzenia.

[notification type=”warning” title=”Uwaga”]Portal 2po2.pl, forum XDA Developers, autor metody czy producent urządzenia nie biorą odpowiedzialności za ewentualne szkody i problemy związane z aplikacją. Nie ma również gwarancji, że aplikacja za każdym razem zadziała poprawnie. Może zdarzyć się tak, że flaga KNOX zostanie jednak aktywowana. [/notification]

[button link=”http://towelroot.com/tr.apk” color=”blue2″ size=”large”]Pobierz TowelRoot[/button]

TowelRoot / źródło: XDA Developers
TowelRoot / źródło: XDA Developers

 

Warto zaznaczyć jeszcze, że metoda działa jedynie na oprogramowaniu wydanym przed czerwcem 2014 roku, a dokładniej z jądrem systemu wydanym przed tą datą. Aby sprawdzić kiedy jądro waszego systemu zostało wydane, przechodzimy do ustawień telefonu, a następnie do informacji. Tam będą na nas czekały informacje, które wyglądają jak niżej:

Informacje o urządzeniu / fot. 2po2.pl
Informacje o urządzeniu / fot. 2po2.pl

 

Na powyższym obrazku jądro zostało wydane 20. listopada 2013 roku.

Po zrootowaniu telefonu tą metodą warto jeszcze zainstalować aplikację SuperSU, aby skutecznie zarządzać uprawnieniami użytkownika root dla wszystkich aplikacji, które będą tego wymagały.

[button link=”https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu” color=”blue2″ size=”large”]Pobierz SuperSU z Google Play[/button]

Szósty Galaktyczny Poradnik Plus był chyba najkrótszym w całej serii, ale przyniósł rozwiązanie, na które czekało sporo użytkowników. Mamy nadzieje, że powyższa instrukcja okaże się Wam pomocna. Pamiętajcie jednak o ostrzeżeniu powyżej, bo całą procedurę wykonujecie na własną odpowiedzialność. Zapraszamy do dzielenia się uwagami w komentarzach jak i do proponowania tematów na przyszłe odsłony Galaktycznych Poradników.

źródło: XDA Developers

Poprzednio z cyklu Galaktyczny Poradnik Plus:

#1: Latarka przy wyłączonym ekranie
#2: FAQ – wgrywanie oprogramowania
#3: Zmiana rozmiaru partycji systemowych w Galaxy S III
#4: SwipeBack, CrappaLinks i Tinted Status Bar – świetne moduły Xposed
#5: Instalujemy Flash Player na Androidzie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 replies on “Galaktyczny Poradnik Plus #6: TowelRoot czyli root bez naruszenia flagi KNOX na Androidzie 4.4 Kitkat!”

 • marky2552
  24 czerwca 2014 at 00:00

  podobno na s4 działa na romie I9505XXUFNC4 4.4.2 przetestował bym osobiście na S4 ale nie potrzebuję roota z innych forów można wyczytać że działa na romie który podałem

 • eryk
  24 czerwca 2014 at 07:35

  czy na galaxy note 3 z datą jądra 12 lutego 2014 zadziała?

  • eryk
   25 czerwca 2014 at 18:23

   jednak zaryzykowałem i sprawdziłem, root działa flagi nie ma! 🙂

 • kadoo
  24 czerwca 2014 at 10:09

  Na Note 2 z 4.4.2 nie działa. Flagi Knox na szczęście też nie podnosi.

 • UszkiX
  10 grudnia 2014 at 15:22

  A na LG G3s zadziała?

 • 27 lipca 2016 at 22:37

  Cześć, czy wie ktoś może czy jest jakiś sposób na aktualizacje Androida w S5 do wersji 6.0 bez utraty Roota? Korzystałem z Towelroota wcześniej, ale przez roota nie mam możliwości aktualizacji z poziomu samego telefonu. Ktoś już coś testował? Będę wdzięczny za każde info!

  Pozdrawiam!

  • Bartosz H.
   27 lipca 2016 at 22:59

   Możesz spróbować z FlashFire, ale niczego nie mogę zagwarantować.