Kiedy w zeszłym roku wraz z premierą Galaxy Note 3 światło dzienne ujrzał Samsunga Galaxy Gear przesłanie było jasne. Wearables, czyli akcesoria zawierające zaawansowaną technologią będą popularne i to mocno. Wiele osób do dziś nie rozumie dlaczego warto korzystać z tego typu gadżetów. Galaxy Gear był stworzony w jednym celu. Usprawnić korzystanie z ogromnego smartfona, którego nie łatwo zawsze wyjąć i użyć. Inteligentny zegarek od koreańskiego producenta miał za zadanie wypełnić lukę między ogromną funkcjonalnością 5,7-calowego tabletofonu a jego małą poręcznością. Dziś nie ukrywam, że pierwszy czasomierz od Samsunga był testem i badaniem rynku jak sprawdzą się takie gadżety i czy ludzie będą chcieli z nich korzystać. Najlepszą odpowiedzią jest chyba pojawienie się 3 nowych zegarków w lutym tego roku na konferencji MWC w Barcelonie. Zasadnicze pytanie jakie pada, to czy ja potrzebuję inteligentnego zegarka? Do czego miałbym go użyć? Czy suma zalet przewyższa wady, które oczywiście posiadają takie produkty? W tej recenzji postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości związane z Samsungiem Gear 2. Zaczynamy?

Premiera w Polsce

Zegarki Gear 2, Gear 2 Neo i Gear Fit zadebiutowały na Świecie wraz z Samsungiem Galaxy S5. Nie inaczej było w Polsce. Od 11 kwietnia możemy smarwatche nabyć na terenie naszego kraju. Ceny nie były najniższe, ale dzięki licznym akcjom promocyjnym szybko spadły. Na początku wyceniono urządzenia następująco: Gear 2 – 1199 zł, Gear 2 Neo – 899 zł, Gear Fit – 799 zł. To własnie Gear 2 Neo został dodany w przedsprzedaży do Samsunga Galaxy S5. Teraz ceny są nieco niższe.

Specyfikacja Samsung Gear 2:

Nazwa:Samsung Gear 2
Oznaczenie:SM-R380
Ekran:1,63 cala Super AMOLED 320 x 320 pikseli, 277 ppi
Procesor:dwurdzeniowy 1,0 GHz
RAM:512 MB
Bateria:Li-Ion 300 mAh
Pamięć wbudowana:4 GB
System:Platforma Tizen wearable
Aparat:2-megapikselowy z autofokusem
(1920×1080, 1080×1080, 1280×960)
HD (720p, 30kl/s) odtwarzanie i rejestracja
Łączność:Bluetooth 4.0 LE, port IR
Czujniki:przyspieszeniomierz
żyroskop
pulsometr
Złącza:złącza do podstawki do ładowania
Waga:68 g
Wymiary:36,9 x 58,4x 10,0 mm

Zawartość zestawu

Samsung Gear 2 zapakowany jest w bardzo małe pudełko, podobnie zresztą jak Galaxy Gear. Co w środku? Ładowarka z podstawką oraz instrukcja obsługi. To co zasługuje na duży plus to fakt, że podstawka do ładowania jest znacznie mniejsza. Faktycznie, można ją aż zgubić, ale rzeczywiście wygodniej wpina się zegarek i podłącza do ładowarki. Ładowarka nie jest modułowa, a klasyczna, czyli bez wydzielonej części sieciowej i przewodu. Długość przewodu jest optymalna – dłuższa niż w przypadku smartfonów Samsunga. Samo pudełko jest ekologiczne, a napisy zostały wykonane atramentem na bazie soi. Trend, którego trzyma się Samsung od Samsunga Galaxy S4 jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

Standardowo już na przodzie pudełka znajdziemy zdjęcie urządzenie z nazwą oraz wymiarami. Z tyłu natomiast znajdziemy podstawowe dane techniczne, technologie jakich użyto w urządzeniu oraz znaki towarowe producenta.

Wygląd i wykonanie

Cieńszy, lżejszy i bardziej smukły. Tak w trzech słowach można opisać Gear 2. Jeśli chodzi o wygląd urządzenia to faktycznie prezentuje się lepiej niż Galaxy Gear, ale nie pod każdym względem. Na plus możemy spokojnie wymieniać pasek. Koperta jest niezależna i teraz tam umieszczono wszystkie elementy jak aparat czy głośnik. Dolna klamra nie jest już taka gruba dzięki temu, że właśnie głośnik został przeniesiony do głównego modułu. Pasek ma nieco inną fakturę, a przycisk znalazł się na przodzie koperty pod ekranem, a nie z boku jak było to u poprzednika. Takie rozwiązanie wygląda na ciekawsze, bo przycisk jest w ładnym, srebrnym kolorze wykonanym z metalu, ale mimo wszystko bardziej jestem przyzwyczajony do rozwiązania znanego z Galaxy Gear.

Małe zastrzeżenia można mieć do wykończenia samej koperty. Większa jej część jest szczotkowana, ale nie krawędzie z lewej i prawej strony, które mocniej się błyszczą i są niestety bardziej podatne na  zarysowania. Niestety już po 2-3 tygodniach można zauważyć na nich lekkie zarysowania, których nie da się uniknąć, bo powstają w najmniej oczekiwanym momencie – np. podczas normalnego odkładania zegarka, gdy zdejmiemy go z nadgarstka.

[nggallery id=472]

W innym miejscu również została umiejscowiona kamera. Zniknęła z paska i znalazła swoje miejsce w czołowej części koperty razem z portem podczerwieni. Minusem niestety jest umiejscowienie głośnika, gdyż nie możemy go teraz zakryć palcem jak w Galaxy Gear podczas robienia zdjęcia. Nie chodzi o zdjęcia z ukrycia, ale czasami po prostu nie wypada, żeby głos migawki wybrzmiał w danym pomieszczeniu.

Całość prezentuje się bardzo ładnie i nieco futyrystyczny wygląd przypadł mi do gustu. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że dzięki umieszczeniu głośnika i mikrofony w kopercie (nie w pasku) rozmawia się przez zegarek bardziej naturalnie, a dolna klamra nie rysuje się tak jak w poprzedniku.

[nggallery id=479]

Ekran

Wyświetlacz w Gear 2 jest identyczny jak w Galaxy Gear. 1,63 cala wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Mam jednak wrażenie, że dotyk działa trochę bardziej opornie niż w poprzedniku. Omówmy jednak to co najważniejsze. Rozdzielczość 320 x 320 pikseli nie jest imponująca, ale w zupełności wystarczająca, bo wszystko widać wyraźnie i bez specjalnych defektów graficznych. W końcu zagęszczenie pikseli sięga 278 pikseli na cal, więc elementy wyświetlane na ekranie muszą być czytelne. Ekran to Super AMOLED więc czerń jest idealna, a kąty widzenia doskonałe. Można się przyczepić jedynie do bieli, ale nie jest na tyle źle, żeby mówić o żółtej czy czerwonej poświacie.

Oprogramowanie i interfejs

Gear 2 pracuje w oparciu o system Tizen. Zasada działania, wygląd i funkcjonalność interfejsu jest wręcz identyczna jak w Galaxy Gear na Androidzie. Zmiany są wręcz kosmetyczne. Urządzenie prezentuje pulpity, które możemy modyfikować umieszczając do 4 podmenu lub aplikacji na danej karcie. Centralna karta przedstawia ekran zagara (można to oczywiście zmienić) wraz z dowolnym widgetem przygotowanym przez producenta. Do wyboru mamy pogodę, podwójny zegar, informacje o krokomierzu, 3 najczęściej wybierane aplikacje i kilka innych rozwiązań. Na tło wszystkich kart przewidziano jedną z sugerowanych tapet (nie tylko gładkie grafiki, ale również tapety z prawdziwego zdarzenia) lub zdjęcie, które sami zrobimy za pomocą zegarka.

Przechodzenie pomiędzy poszczególnymi pulpitami czy podmenu odbywa się na zasadzie muśnięć ekranu od prawej lub lewej strony. Aby powrócić do poziomu wyżej przeciągamy palec od górnej krawędzi ku dolnej. Niestety część dobrych rozwiązań z Galaxy Gear (pracującym pod Androidem) usunięto. Na głównym pulpicie nie możemy już przesunąć palcem od górnej krawędzi ku dolnej aby uruchomić aparat, ani od dolnej ku górnej by uruchomić klawiaturę numeryczną. Pozostały jednak gesty, które świetnie sprawdzają się podczas korzystania z zegarka. Podwójne uderzenie dwoma palcami w włączony ekran na dowolnym pulpicie przywołuje swego rodzaju pasek, na którym możemy sprawdzić czy urządzenie jest połączone z telefonem i ile baterii pozostało w zegarku.

[nggallery id=473]

Dodatkowo możemy zmienić jasność ekranu oraz głośność urządzenia, a w razie odtwarzania muzyki w tle przewijać lub zatrzymać utwór. Drugim gestem jest przytrzymanie dwóch palców na włączonym ekranie wyzwala menadżer ostatnio otwartych aplikacji. Z jego poziomu możemy wrócić do jednego z ostatnio otwartych programów, zamknąć poszczególne przesunięciem ikony w prawo lub lewo lub zamknąć wszystkie. Ostatnim poleceniem, które usprawnia korzystanie z zegarka w sposób domyślny jest przytrzymanie przycisku Home. Po chwili wyświetlą się takie opcje urządzenia jak wyłączenie, restart zegarka, zmiana profilu dźwięku czy włączenie trybu na zewnątrz (zmiana kontrastu i jasności kolorów, tak by ekran był jak najlepiej widoczny w pełnym słońcu). Jasność ekranu w tym momencie jest ustawiana na wartość maksymalną na okres 4 minut po czym automatycznie wróci do poprzedniego poziomu.

[nggallery id=474]

Funkcje i aplikacje

Jedną z najważniejszych funkcji Gear 2 jest pulsometr, a w związku z nim rozbudowana aplikacja S Health na zegarku. Jest ona oczywiście sprzężona z tą na smartfonie, więc spokojnie możemy wszystkie dane automatycznie przenosić do telefonu. Pulsometr możemy użyć na żądanie albo w trybie ćwiczeń gdzie liczba uderzeń jest mierzona na bieżąco. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to fakt że czujnik znajduje się pod kopertą i ta część powinna idealnie przylegać do ciała podczas pomiaru. Jeśli zegarek zapniemy na rece zbyt luźno, wyniki pomiaru będą błędne.

[nggallery id=478]

Gear 2 spełnia normę IP67, podobnie jak Galaxy S5 czy pozostałe najnowsze smartwatche. Zapewnia to przebywanie urządzenia do 30 minut do 1 metra pod wodą. Niestety pod wodą ekran nie reaguje poprawnie na nasz dotyk, co wynika z charakterystyki tego typu ekranów dotykowych. Nie powinniśmy też zbytnio przejmować się faktem, że po dłuższej kąpieli przez pewien czas głośnik może grać bardzo cicho. Powodem jest woda, która wleciała do zagłębienia, ale bez obaw, po kilku godzinach głośnik funkcjonuje poprawnie.

Podstawową funkcją inteligentnego zegarka są powiadomienia. W tej kwestii Samsung nie ogranicza nas właściwie niczym, bo każda aplikacja może wyświetlać powiadomienia na zegarku. Różnica polega na tym, że nie wszystkie obsługują pełne treści wiadomości. Dla przykładu Facebook Messanger wyświetla tylko informację o nowej wiadomości wraz z nadawcą bez podawania jej treści. Hangout pokazuje również treści łącząc rozmowę w jedną logiczną całość. Wiadomości MMS wyświetlają nawet dołączone grafiki, więc jak widzicie rozbieżność poziomu zaawansowania powiadomień w dużej mierze zależy od aplikacji.

Nie zapomniano również o możliwości rozmowy przez zegarek. Gear 2 jest oczywiście tylko pośrednikiem, gdyż jest traktowany jako słuchawka Bluetooth czy zestaw głośnomówiący. Jakość połączeń jest bardzo dobra. Mam nawet wrażenie, że sam głośnik jest trochę bardziej donośny niż w Galaxy Gear, ale jak wspominałem wcześniej jego umiejscowienie akurat nie jest najlepsze. Brak możliwości szybkiego ściszenia w porównaniu do poprzednika jest złym ruchem. Jeżeli nie możemy odebrać telefonu, po odrzuceniu połączenia pojawia się możliwość odpowiedzi za pomocą przygotowanych wcześniej krótkich wiadomości (szablony SMS) lub głosowo za pomocą S Voice, ale niestety nie za pomocą naszego ojczystego języka.

[nggallery id=474]

Zegarek posiada wiele innych ciekawych funkcji jak krokomierz, odtwarzacz muzyki tej z telefonu jak i bezpośrednio z zegarka. Nie zapomniano o aplikacji WatchON do sterowania naszymi urządzeniami w domu przez port podczerwieni umiejscowiony obok aparatu. Zarówno w smartwatchu jak i telefonie nie zabrakło funkcji do szukania drugiego urządzenia w razie gdyby się zagubiło. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję w menu i póki jesteśmy w jego zasięgu usłyszymy je na 100%.

Za pomocą zewnętrznych aplikacji dostępnych w Samsung Apps, możemy np. zmieniać zegarkiem ustawienia telefonu takie jak WiFi, Bluetooth, transmisja danych czy dźwięk. Oprócz gotowych odpowiedzi, S Voice oraz emotikonek, dzięki specjalnej aplikacji możemy pisać SMS bezpośrednio na zegarku. Wszystko za sprawą klawiatury Fleksy, o której pisaliśmy w osobnym artykule. Sztuka ta jest bardzo niewygodna, a sam interfejs mało przemyślany, ale fizycznie jest to możliwe… jeśli mamy zgrabne palce. Gear 2 to również masa innych rozwiązań takich jak stoper, licznik, kalendarz, wbudowana poczta e-mail, czy galeria.

[nggallery id=476]

Bateria

Bateria w Gear 2 zachowuje się podobnie jak wszędzie. Jeśli urządzenie nie jest mocno używane potrafi wytrzymać do 5 dni. Jeśli natomiast robimy 50 zdjęć w ciągu dnia, rozmawiamy godzinę przez zegarek i jeszcze słuchamy muzyki biegając pół dnia z włączonym pulsometrem to prawdopodobnie nie wytrzyma dwóch dni. Cieszy fakt, że Tizen nie powoduje drenażu baterii, a zużycie ogniwa jest wprost proporcjonalne do ich wykorzystania. W pełni naładowany zegarek pozwala na ok. 4-5 godzin rozmowy, czyli nieco krócej niż sam smartfon. Należy pamiętać, że smartfon podłączony do zegarka też będzie się trochę szybciej rozładowywał. Połączenie Bluetooth mimo, że w technologii 4.0 LE (low energy) powoduje konsumpcję ok. 5-7 % przy normalnym użytkowaniu na dobę.

Aparat

Wiele osób zastanawia się czy warto dokładać parę stówek więcej i kupić Gear 2 zamiast Gear 2 Neo. W tej kwestii wypowiedziałem się w porównaniu trzech zegarków, które znajdziecie tutaj. Aparat robi naprawdę bardzo przyzwoite zdjęcia, jak na 2-megapikselową, niezbyt zaawansowaną matrycę. Zdjęcia zrobione w rozdzielczości FullHD (1920×1080 pikseli) w dobrze doświetlonych sceneriach wyglądają bardzo dobrze. Niestety spadek ilości światła, które wpada do małej matrycy obnaża aparat w Gear 2. Aparat oczywiście posiada funkcję Auto Fucusa i tryb makro. Można dodać etykietę, kilku sekundowy dźwięk do zdjęcia czy podpis. Nie bez znaczenia jest tryb nagrywania wideo, który pozwala na sekwencję HD (1280×720 pikseli) o makymalnej długości 15 sekund. Niestety zarówno w jednym jak i drugim trybie nie można wyłączyć dźwięku migawki, a głośnik jest umiejscowiony tak, że praktycznie nie da się go ręką zasłonić.

[nggallery id=475]

[nggallery id=477]

Podsumowanie

Samsung Gear 2 to udoskonalona wersja Galaxy Gear i jego godny następca. Wiele rzeczy przemyślano i poprawiono i nie chodzi tutaj tylko o system, gdyż obecnie oba urządzenia posiadają Tizen’a. Istotne aspekty takie jak własne tapety na zegarku, zmiana rozmiaru czcionki są małymi lecz ciekawymi dodatkami. Więcej tarcz zegarów oraz bardziej bogata oferta aplikacji pokazują, że Gear 2 rzeczywiście jest ważnym segmentem w puli urządzeń Samsung. Cieńsza koperta oraz dolna klamra są efektami naprawy błędów koreańskiego producenta, bo Galaxy Gear niestety zawodził w tej kwestii.

Najwięcej obaw w tym urządzeniu budził niewątpliwie system Tizen. Użytkownicy nie byli pewni czy rzeczywiście zmiana systemu, który bądź co bądź nie jest skomplikowany przyniesie jakiekolwiek profity. Z jednej strony interfejs chodzi szybciej, bateria, która defacto jest mniejsza starcza na dłużej. Tizen był dobrym krokiem, szczególnie w stronę urządzeń „noszonych”.

[nggallery id=480]

Ciężko zarzucić coś Gear 2, nie jest ani ciężki ani nie wygląda jak zabawka. Jakość użytych materiałów stoi na wysokim poziomie, a spasowanie poszczególnych elementów jest dobre. Na sam koniec chciałbym powiedzieć, że wiele opcji takich jak Sen, S Health czy pulsometr nie są zbędnymi bajerami. Korzystam z nich kilka razy w tygodniu mając na uwadze, ze do tego zostało stworzone to urządzenie, określane mianem inteligentnego zegarka. W dzisiejszych czasach same powiadomienia już nie wystarczą.

Gear 2 nie jest bez wad. Po pierwsze trzeba tutaj wymienić brak oficjalnego wsparcia dla innych urządzęń niż Galaxy. Z resztą tych od Samsunga też nie jest dużo, bo około dwudziestu i przeważnie należą do najwyższej półki. Drugim problemem może okazać się cena która w dniu premiery wynosiła 1199 zł, a obecnie kształtuje się w okolicach tysiąca. To znak, że Gear 2 nie jest dla wszystkich, ale z drugiej strony jeśli kogoś stać na chociażby Galaxy S5 to z zakupem zegarka nie powinien być przeszkodą. Może niepokoić również fakt rysujących się krawędzi obudowy urządzenia. Nie  było z tym żadnych problemów w przypadku Galaxy Gear, ale z Gear 2 jest już zupełnie inaczej.

plus-iconWygląd i aluminiowa koperta
plus-iconSmuklejszy i lżejszy niż Galaxy Gear
plus-iconWysokiej jakości wyświetlacz Super AMOLED
plus-iconNorma IP67 – odporność na wodę i kurz
plus-icon Wymienny pasek na teleskopach
plus-icon Dobrej jakości aparat
plus-icon Wysoka funkcjonalność:
– uniwersalny pilot do sprzętu RTV
– pulsometr
– zestaw ćwiczeń
– monitor snu
plus-iconMożliwość odtwarzania muzyki bezpośrednio z zegarka
plus-icon Przyzwoita długość pracy na baterii…

 

minus-icon… która mogłaby być jednak nieco dłuższa
minus-iconOgraniczone wsparcie urządzeń
minus-iconPodatne na zarysowania krawędzie koperty
minus-iconWysoka cena
minus-icon Brak niektórych gestów w interfejsie
minus-icon Ograniczenie nagrywania filmów do 15 sek.

A jakie zdanie macie Wy na temat najbardziej zaawansowanego obecnie smartwacha Samsunga? Co uważacie za plus, a co można jeszcze zmienić i poprawić? Czy planujecie jego zakup, a może już jesteście szczęśliwym posiadaczem? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 replies on “Recenzja Samsung Gear 2 – godny następca Galaxy Gear”

 • ravagehd
  25 czerwca 2014 at 12:49

  Dla mnie Tizen to największa wada nowych zegarków. Posiadam GG i Android z możliwością instalacji dodatkowych apek jest wręcz bezcenny. Fajny sprzęt, odchudzony itd tylko ten system…

 • Rafał
  17 lipca 2014 at 11:13

  czy ten smartwatch działa z samsungiem s4?

  • Bartosz H.
   17 lipca 2014 at 11:29

   Tak.

 • kamil
  7 grudnia 2014 at 19:26

  da sie jakos obejsc pierwsza konfiguracje z telefonem