Obecnie znaczą część sprzedawanych smartfonów stanowią modele wyposażone w ekrany o przekątnej przekraczającej barierę 5 cali. Ten boom na tabletofony zawdzięczamy głównie Samsungowi i ich genialnej linii Galaxy Note. To ona zmieniła trendy na rynku mobilnym i urządzenia high-endowe z małymi ekranami już nie robią takiego wrażenia. W oczekiwaniu na nowego Galaxy Note 4, którego premiera zaplanowana jest 3. września na UNPACKED 2014 warto przypomnieć sobie całą historię rodziny Galaxy z rysikami S-Pen.

Samsung GALAXY Note GT-N7000

Temu modelowi zawdzięczamy istnienie całej serii Galaxy Note. Pierwszy Galaxy Note był wyposażony w ogromny wyświetlacz o przekątnej 5,29 cala, który budził niedowierzanie w oczach większości osób zwiedzających targi IFA w 2011 roku. Większość osób mówiła, iż taki wynalazek nie ma prawa bytu na rynku. Kto nosiłby taką „patelnię” przy sobie? Toż to nie smartfon, a prawie tablet?! Jednak konsumenci sami wybrali – w niecały rok sprzedano ponad 10 milionów egzemplarzy Note’a pierwszej generacji. Wtedy też po raz pierwszy użyto nazewnictwa „tabletofon”, co miało wskazywać na połączenie funkcjonalności smartfonów i tabletów w jednym urządzeniu, jednocześnie wypełniając lukę między tymi urządzeniami.

Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note / fot. Samsung

 

Ten starszy brat Galaxy S II posiadał jedną z najlepszych specyfikacji na rynku w tym okresie. Ekran Super AMOLED HD chroniony przez Gorilla Glass, baterię 2600 mAh, dwurdzeniowy układ Exynos 4210 o taktowaniu 1,4 GHz, 1 GB RAM-u, 16 GB pamięci wbudowanej czy aparat 8-megapikselowy z funkcją nagrywania filmów w Full HD. Wówczas takich podzespołów inni mogli tylko pozazdrościć. Jednak elementem charakterystycznym i wyróżniającym całą serię był (i nadal jest) rysik S-Pen. To właśnie ten dodatek spowodował, iż smartfon stał się jeszcze bardziej funkcjonalny oraz bardzo pomocny w pracy chociażby dla grafików czy pisarzy. Na pokładzie od razu po wyjęciu z pudełka był zainstalowany Android w wiekowej już wersji Gingerbread 2.3.5, wzbogacony o nakładkę TouchWiz 4.0. Z biegiem czasu telefon doczekał się oficjalnej aktualizacji do Androida Ice Cream Sandwich oraz 4.1.2 Jelly Bean, który jest ostateczną wersją systemu dla tego urządzenia od Samsunga.

Tak prezentował się pierwszy na świecie tabletofon, który odniósł światowy sukces. Sukces, którego nawet producent się nie spodziewał. Teraz dzięki Galaxy Note mamy dostęp do funkcjonalnych urządzeń, które łączą cechy smartfonu i tabletu w jednej obudowie. Slogan reklamowy mówił wszystko – Feel free, czyli po prostu Czuj się wolny.

 
 

Samsung GALAXY Note 10.1 GT-N8000/8010

Pierwszy flagowy tablet od Samsunga wyposażony w rysik S Pen i 10,1-calowy ekran, którego debiut miał miejsce na targach MWC 2012 w Barcelonie razem z serią tabletów Galaxy Tab 2. To cudo wyposażone jest w czterordzeniowy układ Exynos 4412 oraz aż 2 GB RAM-u, co na tamte czasy robiło niesamowite wrażenie. Niestety ta mieszanka nie spowodowała, że Note 10.1 był demonem szybkości w codziennym użytkowaniu. Owszem, był niezwykle funkcjonalny, lecz od czasu od czasu lubił nieco zwolnić. Na szczęście źródło zasilania stanowił akumulator o pojemności aż 7000 mAh, który był powodem do dumy i który bardzo pozytywnie nas zaskoczył podczas testów. Grafikę przetwarzaną przez ARM Mali 400MP4 mogliśmy podziwiać na wyświetlaczu Super Clear LCD w rozdzielczości 1280×800 pikseli, a za zdjęcia odpowiedzialny był 5-megapikselowy aparat.

Samsung Galaxy Note 10.1
Samsung Galaxy Note 10.1 / fot. Samsung

 

Za działanie urządzenia w czasie premiery był odpowiedzialny Android 4.0.4 z nową nakładką TouchWiz Nature UX. Tablet doczekał się dwóch poważnych aktualizacji: do wersji 4.1.2 Jelly Bean oraz 4.4 KitKat, której niestety jeszcze nie uświadczymy w Polsce. Nie mniej działanie KitKata na 10,1-calowym Galaxy Note zostało przez nas solidnie przetestowane, o czym możecie przeczytać w recenzji. Oczywiście Note 10.1 posiadał rysik S Pen i wszystkie z nim związane funkcje, których na próżno było szukać w innych urządzeniach. Galaxy Note 10.1 był przykładem chęci dominacji Samsunga również w segmencie tabletów. Oczywiście cały ten plan się powiódł.

 
 

Samsung GALAXY Note II GT-N7100

Druga edycja tabletofonu doczekała się premiery na targach IFA 2012 w Berlinie, a hasłem reklamowym było „Bądź kreatywny, Bądź inny” (Be creative, Be different). Cała specyfikacja uległa znacznej poprawie względem poprzednika. We wnętrzu odnajdziemy czterordzeniowego Exynos’a 4412, 2 GB RAM’u, wyświetlacz 5,55 cala Super AMOLED HD, 16 GB pamięci wbudowanej (i rzecz jasna slot na karty microSD), ulepszony aparat 8 Mpix z matrycą CMOS BSI oraz przednia kamerka 2 Mpix. Właśnie ten Galaxy Note przekonał już znaczną część klientów do smartfonów z wielkimi ekranami, o czym najlepiej świadczy jego sprzedaż – 5 milionów egzemplarzy w 2 miesiące (5 razy lepiej niż pierwszy Galaxy Note).

Samsung Galaxy Note II / fot. Samsung
Samsung Galaxy Note II / fot. Samsung

 

Oczywiście w obudowie swoje miejsce znalazł rysik S Pen. Został on udoskonalony, jednak dalej nie był to poziom, który pozwalałby go używać w każdej sytuacji. Dodano funkcję Air View – niezwykle przydatną przy przeglądaniu sieci czy zdjęć w galerii bez konieczności dotykania ekranu rysikiem. Ten mały tablet wciąż nie ma się czym wstydzić pod względem specyfikacji i nawet po dwóch latach trzyma w miarę wysoką cenę.

Całość kontrolował Android 4.1 Jelly Bean, a obecnie trwa wdrażanie najnowszego KitKata. Niestety użytkownicy w Polsce nadal czekają na aktualizację.

 
 

Samsung GALAXY Note 8.0 GT-N5100/GT-N5110

Ośmiocalowy tablet zadebiutował rok po premierze swojego starszego i większego brata, również na targach MWC w Barcelonie. Samo urządzenie nie wyróżniało się niczym nadzwyczajnym jak na 2013 rok. Była to po prostu mniejsza wersja tego, co już widzieliśmy. W środku znalazł się układ Exynos 4412 (wersja identyczna jak w Galaxy Note II), 2 GB RAM, ekran 8 cali wykonany w technologii Super Clear LCD o rozdzielczości HD, 16 GB pamięci wewnętrznej i aparat 5 Mpix. Obudowa, która była błyszcząca i szybko zbierała odciski palców skrywała również baterię 4600 mAh.

Samsung Galaxy Note 8.0
Samsung Galaxy Note 8.0 / fot. Samsung

 

Sam tablet zaczynał karierę na Androidzie 4.1.2 Jelly Bean, następnie przeszedł na wersję Jelly Bean, a niedawno został zaktualizowany do najnowszego Androida 4.4.2 KitKat. Także rysik doczekał się kilku usprawnień względem poprzednich modeli z serii Note, ale prawdziwa rewolucja w tej kwestii miała przyjść we wrześniu tego roku.

 
 

Samsung GALAXY Note 3 SM-N9000/SM-N9005

Trzecia wersja najsłynniejszego tabletofonu na świecie. Została zaprezentowana na targach IFA 2013 w Berlinie. Tym razem sprzedaż na poziomie 10 milionów sztuk zajęła tylko 2 miesiące, a taki sukces jest wynikiem świetnej specyfikacji i niespotykanej dotąd funkcjonalności. Czterordzeniowy Snapdragon 800, aż 3 GB RAM i 32 GB pamięci wbudowanej, niemal 5,7-calowy wyświetlacz Super AMOLED FullHD pokryty szkłem ochronnym Gorilla Glass trzeciej generacji, aparat 13 MPiX z możliwością rejestrowania filmów nawet w jakości Ultra HD oraz bateria 3200 mAh doskonale radząca sobie w codziennym użytkowaniu. Nowością był fakt, iż tył urządzenia nie był już wykonany z materiału HyperGlaze, lecz tworzywa sztucznego przypominającego swoim wyglądem skórę. Ta imitacja okazała się strzałem w dziesiątkę – tył jest matowy, nie zbierał odcisków palców, sam telefon pewniej leży w dłoni i nawet po pół roku używania wygląda jak nowy.

samsung-galaxy-note-3-gear-2

Na pokładzie Note’a 3 był Android 4.3 Jelly Bean, podczas gdy obecnie możemy się cieszyć edycją KitKat. Co ciekawe, KitKat przywędrował jako pierwszy dla trzeciego Note’a w Polsce. Wreszcie S-Pen został tak udoskonalony, że śmiało może zastępować długopis i notatnik. W oprogramowaniu dodano Polecenie wskazywane, które było zbiorem kilku najważniejszych funkcji wykorzystujących możliwości rysika S-Pen. W dodatku Galaxy Note 3 jest pierwszym urządzeniem, którego „towarzyszem” został smartwatch – Samsung GALAXY Gear. To właśnie te urządzenia stanowiły duet doskonały we wszystkich materiałach reklamowych, choć obecnie uważa się, że znacznie lepszym wyborem byłby następca Galaxy Geara, czyli Gear 2.

Ten tabletofon udowodnił, że Samsungowi wciąż nie brakuje pomysłów (funkcje Smart, Air i te związane bezpośrednio ze stylusem). Według wielu, wciąż jest to jeden z najlepszych smartfonów na rynku, mimo tego , że jest już Galaxy S5, a niedługo poznamy czwartą generację.

 
 

Samsung GALAXY Note 10.1 2014 Edition SM-P600/SM-P605

Krótko mówiąc to długo wyczekiwany następca Samsunga Galaxy Note 10.1, który został zaprezentowany razem z Galaxy Note 3. Można nawet powiedzieć, że z tabletofonem dzieli specyfikację techniczną, w sumie za wyjątkiem ekranu i aparatu.  Aparat posiada 8-megapikselową matrycę, a ekran choć wykonany w technologii Super Clear LCD zadziwiał zniewalającą rozdzielczością 2560 x 1600 pikseli. Samo urządzenie spotkało się z pozytywnymi opiniami środowisk technologicznych. Samemu tabletowi ciężko cokolwiek zarzucić – nawet bateria o pojemności 8220 mAh, powinna zadowolić każdego.

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition / fot. Samsung
Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition / fot. Samsung

 

Obecnie na pokładzie znajdziemy Androida 4.4.2 KitKat. Galaxy Note 10.1 2014 stanowi sporą konkurencję dla innych tabletów ze stajni Apple’a czy Sony, ale to urządzenie ma jedną niepodważalną przewagę w postaci doskonale działającego S-Pen’a. Ten „elektroniczny długopis” okazuje się być bardzo dobrym towarzyszem, podczas tworzenia grafik, tekstów, prezentacji czy po prostu podczas codziennego korzystania z tabletu. Sprzęt, nic nie stracił na swojej wartości użytkowej przez ostatni rok, no może oprócz ceny, która obecnie wynosi około 1900 złotych za wersję LTE.

 
 

Samsung GALAXY Note 3 Neo SM-N7500/SM-N7505 

Ulepszona wersja Note’a II, której premiera miała miejsce na początku stycznia 2014 roku. Sprzęt jest zatem całkiem świeży i jak sugeruje nazwa, jest to odchudzona odmiana Galaxy Note 3, bazująca na jego poprzedniku. We wnętrzu znajdziemy 2 GB RAM, układ Exynos 5260 Hexa (lub w niektórych miejscach na świecie Snapdragon 400) oraz podzespoły zapożyczone z Galaxy Note II – 16 GB pamięci wbudowanej, obydwa aparaty, 5,55-calowy wyświetlacz Super AMOLED HD oraz bardzo dobrą baterię o pojemności 3100 mAh.

Samsung Galaxy Note 3 Neo / fot. Samsung
Samsung Galaxy Note 3 Neo / fot. Samsung

 

Nad pracą całości czuwa obecnie Androida 4.4.2 KitKat, który zastąpił swojego poprzednika – 4.3 Jelly Bean. Ten tabletofon odziedziczył po „pełnym” Note 3 niemal wszystkie funkcje związane z rysikiem, jak chociażby Polecenie Wskazywane czy Air View. To urządzenie wydaje się być doskonałym uzupełnieniem tabletofonowej oferty Samsunga, bo łączy funkcjonalność obecnie flagowego modelu z wydajnością 2. generacji.

 
 

Samsung GALAXY NotePRO 12.2 SM-P900/SM-P9005

Pierwszy tablet z Androidem z ekranem powyżej powszechnie używanej przekątnej 10 cali. To urządzenie  miało swoją premierę podczas targów CES 2014 w Las Vegas i przykuło chyba największą uwagę. Wraz z nim zostały pokazane światu inne tablety dla profesjonalistów jak Galaxy Tab PRO w trzech różnych odsłonach. Całą rodzinę wyróżnia ekran o wysokiej rozdzielczości – 2560 na 1600 (tak samo jak w Galaxy Note 10.1 2014 opisywanym wyżej). W środku tego monstrum znajdziemy aż 3 GB RAM, Snapdragona 800 (wersja LTE) lub Exynosa 5420 (odmiana Wi-Fi), 32 GB pamięci wbudowanej i baterię o bardzo wysokiej pojemności 9500 mAh – adekwatnej do wielkości i rozdzielczości ekranu oraz zastosowanych podzespołów.

Nad pracą czuwa Android 4.4.2 KitKat wraz nakładką Magazine UX, która stanowi rozwinięcie koncepcji z Note’a 3. Sam interfejs stał się bardziej „kafelkowy” – według jednych to świetna decyzja, a dla innych zniszczenie wyglądu Androida. Rzecz jasna, ten tablet jak pozostałe Note’y ma rysik S-Pen, którego atuty nadal pozostają takie same. Dalej mamy do czynienia z doskonałym stylusem, rodem z urządzeń z wrześniowych premier.

Samsung Galaxy Note PRO / fot. galaktyczny
Samsung Galaxy Note PRO / fot. galaktyczny

 

Do samego urządzenia wprowadzono rozszerzoną funkcjonalność Multiwindow. Pozwala ona w pełni wykorzystać potencjał ogromnego wyświetlacza, uruchamiając jednocześnie aż cztery aplikacje na podzielonym ekranie. Ten tablet można śmiało nazwać tytanem pracy, bo ma sporą baterię i 12,2-calowy wyświetlacz, rozbudowaną funkcjonalność rysika i tryb Multiwindow, a także SideSync (obsługa smartfonu poprzez tablet). i Remote PC, co pozwala kontrolować zdalnie komputer. Fakt, tablet trochę waży (około 750 gramów) i jest sporych rozmiarów, więc sprawdzi się bardziej w roli domowego tabletu czy idealnego urządzenia biznesowego, np. podczas prezentacji. 

 
 

A Wy Drodzy Czytelnicy, którego Galaxy Note posiadacie? Co według Was jest jego największą zaletą? Co chcielibyście w nich zmienić? Czekam z niecierpliwością na Wasze komentarze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 replies on “Samsung Galaxy Note – historia najbardziej funkcjonalnych urządzeń mobilnych na rynku”

  • Krzysztof Karczewski
    7 sierpnia 2014 at 15:55

    Galaxy Note – Ja bym jeszcze dołożył do galaxy note 4 obiektyw z galaxy K (tylko z lepszą jasnością „f” ) , czytanie ntfs-a oraz oczywiście wodoszczelność IP67 i może zrobił dwie wersje ekranu : 5′ i 5,5′ do wyboru , przy tych samych parametrach.

    • 7 sierpnia 2014 at 23:41

      Note 4 pewnie będzie miał IP67 i pozostałe funkcje z Galaxy S5. Co do dwóch wersji, może będzie Note 4 Neo?

      • MrDamian
        9 sierpnia 2014 at 17:33

        Może Note 4 mini z ekranem 5,6” 😉

        • 9 sierpnia 2014 at 20:39

          W 2013 roku były plotki o mniejszej wersji pełnego Note’a. Miał to być model GALAXY Memo z ekranem 4,5-4,7 cala FullHD SuperClearLCD, ale niestety pkazał się być fake’m 🙁 To może teraz Samsung wypuści Note 4 Mini? Kto wie

  • Diabeł
    7 sierpnia 2014 at 19:41

    Miałem note 1,to był zacny sprzęt.Bił wszystkich przynajmniej o dwie klasy.To było coś,co powodowało ,,wow”.Później potrzebowałem następcę jego z większym ekranem,szybszym prockiem,nowszym androidem i lepszym rysikiem.Kupiłem note 8″,którego mam teraz.A następny sprzęt to pewnie będzie również note,tylko tym razem pewnie 10- calowy lub 12″.Przyzwyczaiłem się do tej serii i pewnie jeszcze długo z nią zostanę.Nigdy nie zawiodłem się na niej.