Samsung Gear S to urządzenie bardziej skomplikowane niż można pomyśleć na pierwszy rzut oka. Owszem to nadal zegarek, ale liczba nowych rozwiązań w tym gadżecie przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Kilku rzeczy zabrakło do idealnego produktu. Część z Was ceni sobie aparat i podczerwień w swoim Gear 2, ale powiem Wam coś po cichu. Po kilku dniach zapomnicie o tym i Gear S zrobi na Was jeszcze większe wrażenie.

W tym krótkim wpisie chciałbym przedstawić dwie najważniejsze rzeczy związane z Gear S. Może nie tyle co najważniejsze, ale te o które najczęściej pytacie. Pierwsza z nich to niewątpliwie bateria. Większość z Was zdaje sobie sprawę z tego, że Gear S ma mniejszą baterię i większy ekran. Dodatkowo dorzucono kilka takich bajerów jak WiFi i GPS więc na pierzy rzut oka można obawiać się o baterię. Nie jest źle, ale rewelacji również się nie spodziewajmy. Gear S spokojnie wytrzyma 2 dni przy normalnym używaniu. Niestety, ale 2,5 dnia to maks jaki udało mi się osiągnąć. Oczywiście wszystko zależy od ilości powiadomień. W moim przypadku jest ich cała masa co czasami oznacza, że zegarek nie wytrzyma pełnych dwóch dni.


 

Drugą kwestią, od której zależy bateria to sposób połączenia z urządzeniem. Mamy 3, a właściwie 4 możliwości. Zacznijmy od tej, która faktycznie zużywa najmniej baterii. Wyłączony bluetooth czyli brak synchronizacji z telefonem oraz brak karty nanoSIM lub wyłączony moduł GSM. W takich warunkach smartwatch traci swoje właściwości i pracuje jak zwykły zegarek. Taka kombinacja spokojnie pozwoli na pracę nawet 3-4 dni, ale przecież nie o to chodzi. Drugie rozwiązanie,  najbardziej klasyczne, to połączenie ze smartfonem przez bluetooth. Wyniki prezentowane powyżej odzwierciedlają właśnie ten stan rzeczy. Różnice, które mogą się pojawiać w poszczególnych cyklach zależą od liczby minut spędzonych na rozmowie przez głośnik, zabawy nawigacją czy przeglądaniu sieci przez przeglądarkę. Myślę, że bezpiecznie przyjąć 1,5 do 2 dni jeśli chodzi o użytkowanie zegarka w tym trybie.

Kolejne dwa tryby połączenia są najbardziej wymagające. Zegarek może działać jako samodzielne urządzenie z obsługą modułu GSM, transmisji danych i WiFi. To oczywiste, że internet po 3G, a dokładniej HSPA+ „zżera” baterię strasznie. Nie inaczej jest w tym wypadku. Kilkunastominutowe serfowanie po sieci przez przeglądarkę Opera Mini zjada 8-10 %. Jeśli nasz operator wspiera usługę przekazywania połączeń oraz mamy włączone odpowiednie usługi możemy przekazywać wszystkie połączenia z numeru z telefonu na drugi numer w zegarku. W celu lepszego zobrazowania tego niesamowitego pomysłu załóżmy, że telefon zostawiamy w domu wraz z włączonym modułem GSM, a Gear S bierzemy na krótki spacer czy wybieg. Wszystkie SMS czy połączenia głosowe, które będą przychodzić na telefon automatycznie pojawiają się na zegarku. Pierwszy numer przekazuje je na drugi i w ten sposób bez konieczności zabierania smartfona możemy spędzić miło popołudnie. To rozwiązanie przypadło mi najbardziej do gustu. Oczywiście, jeżeli kręcimy się w okół domu i zegarek znajdzie się w zasięgu bluetooth smartfona automatycznie połączy się z nim. Ponowna utrata synchronizacji przez bluetooth automatycznie włączy tryb GSM (możemy to również wyłączyć) i tryb przekazywania połączeń. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania odnośnie trybu połączeń dajcie znać bo zdaje sobie sprawę, że nie wszystko może być jasne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 replies on “Samsung Gear S – Bateria i tryb połączenia”

 • Grzegorz P
  4 listopada 2014 at 11:47

  Zastanawiam się nad zakupem tego zegarka jako akcesorium do biegania. Byłbym wdzięczny za informację ile zegarek pociągnie na baterii z włączonym GPS i pulsometrem bez włączonego modułu GSM. Ponadto na jakimś blogu wyczytałem że nie można korzystać z GPS kiedy zegarek nie jest sparowany przez bluetooth z telefonem. To było dla mnie dyskwalifikowało.

  • twkwas
   4 listopada 2014 at 14:15

   Czytałem o tym, ale pojechałem rowerem z samym zegarkiem aby przetestować endomondo i…. nic. Nie działa bez telefonu – załamka… Włączyłem zatem sHealth w zegarku i ładnie mi policzył kilometry, tętno i pokazał to na mapie – więc musi działać (przynajmniej w SHealth)

   • Grzegorz p
    4 listopada 2014 at 17:41

    A w jakim tempie schodzi bateria przy włączonym gps i pulsometrze?

   • 71kris
    4 listopada 2014 at 22:09

    Oczywiście, że sHealth działa, jednak ja kupiłem z myślą o Endomondo i niestety nie działa. Zadałem pytanie supportowi Endomondo i odpisali, że wymagany jest telefon oraz że nie planują na razie nowej wersji programu dla GearS, żeby działał bez telefonu.

    • twkwas
     4 listopada 2014 at 22:17

     Słowem: kiszka:/

  • Dariusz Szpunar
   5 listopada 2014 at 23:06

   Jeszcze większa lipa u mnie. Mam SGS4 i Shelath nie chce się synchronizować z zegarkiem. Po kliknięciu na zębatkę wyskakuje informacja „Aplikacja została zatrzymana” a po kliknięciu na synchronizację „Nieudana synchronizacja”. Odinstalowałem aplikację do wersji fabrycznej i nie działa (nie dziwota), później zaktualizowałem i nadal to samo. Następnie sprawdziłem w sieci, że jest już wersja v3 a mój SGS4 informuje mnie, iż wersja 2.5.5.051 jest aktualna. Chciałem być cwany i pobrałem najnowszą wersję z internetu. Ładnie się pobrała, zainstalowała a chcąc ją uruchomić prosi o aktualizację Health Service. I kolejny zonk… „produkt nie jest dostępny w sklepie”. Dziwne żeby takie urządzenia ze sobą nie współgrały. Chyba trzeba czekać na kolejne aktualizacje, poprawki, modyfikacje…

 • twkwas
  4 listopada 2014 at 14:40

  Mnie na razie bateria starcza na 1 dzień…może zbyt dużo się bawię.

  • Miodek
   4 listopada 2014 at 21:33

   Starcza to jest postura, albo demencja.

   • twkwas
    4 listopada 2014 at 22:22

    Heh. No tak. Na „wy” zabrakło już prądu… 😉

 • Guy Fawkes
  4 listopada 2014 at 15:29

  Działa to cudo bez parowania z telefonem? Mam Samsunga Galaxy Tab 3 i na pewno nie będzie dało się go sparować z zegarkiem. Czy zegarek zadziała w pełni po przełożeniu do niego karty sim, czy też potrzebny jest telefon z androidem 4.4 żeby w ogóle ten zegarek uruchomić?

 • Kozo
  4 listopada 2014 at 17:25

  Ja mam pytanie do autora – piszesz o przekazywaniu z jednej karty sim na drugą – czy to robiłeś bo mi się wydaje że piszesz o teorii bo w praktyce da się tylko rozmowy a o smsach możesz zapomnieć;)

 • ja
  4 listopada 2014 at 18:46

  Czy mógłby mnie ktoś poinformować na jakiej zasadzie działa w gear s galeria? Czy moge na nim odtwarzać zdjęcia z telefonu?

  • twkwas
   4 listopada 2014 at 22:27

   Nie. W gear manager jest opcja wysyłania zdjęć do zegarka. Po wysłaniu znajdują się one w pamięci zegarka i tylko one można na nim oglądać.

   • ja
    4 listopada 2014 at 23:49

    Dziękuje panu bardzo! Nawet nie wie pan jak dlugo staralem sie dojsc do tej informacji 🙂

    • twkwas
     5 listopada 2014 at 19:37

     Proszę pytać. Odpowiem w miarę możliwości. 🙂

 • twkwas
  5 listopada 2014 at 19:36

  Dzisiaj robiłem test baterii: zegarek działał w trybie połączenia z telefonem i wymuszonym działaniu karty SIM w zegarku. Bylem zatem dostępny cały czas pod dwoma numerami telefonu: tego w telefonie i tego z zegarka. Start o godzinie 6:40 a koniec baterii o 15:30. Dwie rozmowy przez zegarek i wiele powiadomień. Warto wspomnieć że byłem w miejscu gdzie zegarek czasem gubił zasięg i musiał go szukać. Miałem włączony tryb 2g.
  Skorzystanie z ładowarki (z baterią) pozwoliło dorwać do wieczora bez kontaktu z siecią 230V.

 • Karol Wielkanowski
  20 kwietnia 2015 at 14:42

  U mnie po powrocie w okolice smartfona nie łączy się automatycznie po BT. Za każdym razem muszę ręcznie wymuszać połączenie. Może coś trzeba ustawić inaczej?

 • ula
  8 sierpnia 2015 at 02:35

  Prosze o podpowiedz… dlaczego gdy telefon jest połaczony z zegarkiem, w momencie połaczenia przychodzacego, dzwoni tylko telefon i po 3 sekundach sam odbiera połączenie??

 • Tom Pop
  2 lipca 2017 at 02:03

  Ciekawe czy ktoś jeszcze tu zagląda? W jaki sposób ustawić zegarek aby po utracie BT ponownie się z nim łączył gdy znajdzie w zasięgu telefonu?