Co miesiąc na stronie Android Developer pojawiają się najświeższe statystyki systemu od Google. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, która wersja OS’u jest najpopularniejsza, a ile procent korzystających z Google Play korzysta z najnowszej wersji oprogramowania. W najnowszym zestawieniu pojawiło się sporo ciekawych informacji.

W zestawieniu pojawił się Android Lollipop w najnowszej wersji 5.1. Jego udział w rynku jest bardzo mizerny i wynosi skromne 0,4 procenta, ale nie możemy zapominać, że na razie tej wersji systemu doczekały się nieliczne urządzenia, np. smartfony z serii Android One. Starsza wersja „lizaka” osiągnęła już poziom 5 procent. Moim zdaniem taki rezultat nie przystoi wersji systemu, która pojawiła się w zeszłym roku. Z drugiej jednak strony, dalej spora część sprzedawanych tabletów czy smartfonów ma wgrany starszy soft, a ich właściciele czasami nie chcą robić aktualizacji.

Swoją pozycję umocnił jeszcze bardziej Android 4.4 KitKat, który w tym zestawieniu ma aż 41,4 % i to on zajmuje największy kawałek „tortu”. Bardzo prawdopodobne jest jednak to, że podzieli los Gingerbreada, który był jeszcze dwanaście miesięcy temu całkiem wysoko, a teraz ma tylko 6,4%. Zobaczymy, ilu producentów zapewni urządzeniom mobilnym aktualizację. Cóż, posiadacze low-endów raczej nie mają co liczyć na Lollipopa – szczególnie te z 512 MB RAM’u.

Statystyka Android
Statystyki Androida / fot. Google

 

Android Jelly Bean zdobył łącznie 40,7%. Spośród wszystkich jego wersji, największą popularnością cieszyła się edycja 4.2, która znajdziemy na wielu tańszych smartfonach oraz tabletach z układami Mediateka. Całkiem dobry wynik osiągnął Ice Cream Sandwich (5,7 %), a zestawienie zamykają – nieśmiertelny Gingerbread (6,4 %) oraz Froyo (0,4 %).

Cieszę się, że stosunkowo szybko w zestawieniu znalazł się Android 5.1 Lollipop, ale z drugiej strony popularność jego starszej wersji jest bardzo słaba. Moim zdaniem wynik 5 procent nie przystoi systemowi, który debiutował w drugiej połowie 2014 roku. Choć w ostatnich tygodniach sytuacja uległa poprawie, to i tak wina leży po stronie producentów – niestety w ślamazarnym tempie przygotowują aktualizacje. Sporym problemem może być nadal duży udział starszych wersji OS’u. Część deweloperów po prostu porzuca starsze urządzenia, przez co niektóre aplikacje nie będą na nich aktualizowane. Mam nadzieję, że problem fragmentacji Androida kiedyś odejdzie w niepamięć.

źródło: Android Developer przez Android Police

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Najnowsze statystyki Androida – KitKat dalej najpopularniejszy, 5.1 Lollipop debiutuje”

  • G2N
    9 kwietnia 2015 at 17:43

    Producentów jak producentów. Cholerny Play nadal nie wypuścił 5.0.x na Note 4 mimo, że zapowiadali marzec. Żenada.