Walka na rynku VOD od dawna staje się co raz bardziej zacięta. Jeszcze nie doczekaliśmy się Disney+ w Polsce, a tu cyk, i firma założona przez Jeffa Bezosa kupuje legendarne amerykańskie studio. Od teraz Metro Goldwyn Mayer będzie w rękach Amazona!

Za trzy lata Metro Goldwyn Mayer skończy 100 lat. W tym czasie firma zasłużyła się między innymi rozwojem karier Grety Garbo, Clarka Gable’a, czy Bustera Keatona. W latach 40. Oddział MGM pictures zatrudniał Texa Avery’ego, legendarnego amerykańskiego rysownika i reżysera. To w MGM swój początek ma filmowy James Bond oraz Rocky, a z nowszych produkcji warto chociażby wspomnieć o „Opowieści Podręcznej” czy „Wikingach”.

Amazon kupuje Metro Goldwyn Mayer!

Prawa do tych oraz około 4000 filmów i 17000 godzin materiału telewizyjnego znajdzie się teraz w rękach Amazona. Za niecałe 8 miliardów i 450 tysięcy dolarów. Nie była to oczywiście taka nagła i nieprzewidywalna decyzja, gdyż plotki o zakupie przez Amazona pojawiły się ponad tydzień temu, a samo MGM chęć sprzedaży wyraziło już pod koniec ubiegłego roku.

Na szczęście Amazon nie robi tego, aby schować te wszystkie marki i produkcje do szuflady.

Tak wielka baza filmów, seriali i kreskówek posłuży za walkę na rynku, który wydaje się być wciąż zdominowany przez Netflixa. Mike Hopkins, starszy wiceprezydent Prime Video oraz Amazon Studios mówi wprost, że:

„Prawdziwa finansowa wartość tej umowy to skarbnica pełna IP (własności intelektualnych), które planujemy wymyślić na nowo i rozwijać wspólnie z utalentowanym zespołem MGM.” „Jest to [wydarzenie] bardzo ekscytujące i zapewni wiele okazji na snucie opowieści wysokiej jakości” – dodaje.

Zakupy na jakie wybrał się Amazon raczej nie zdetronizują jeszcze Netflixa. Niemniej zapowiada się ciekawa walka o klientów. Netflix planuje rozszerzyć platformę i uderzyć na rynek gier wideo, gdzie Amazon istnieje od dawna dzięki kupieniu Twitcha w 2014 i połączeniu Amazon Prime Video z Prime Gaming, subskrypcją oferującą darmowe gry, bonusy do gier oraz dodatkowe funkcje w ramach Twitcha. Z pewnością dzisiejsze zakupy wkrótce zaowocują zastrzykiem filmów i seriali które mogą przyciągnąć kolejne osoby do wicelidera rynku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *