Student szukający mieszkania do wynajęcia, szczęśliwy tata rozglądający się za idealną działką pod budowę wymarzonego domu czy młody przedsiębiorca poszukujący małego lokalu na usytuowanie swojej firmy. Każda z tych osób przeszukuje mnóstwo stron internetowych, prasę, korzysta z różnych agencji, a nawet pyta znajomych, by znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. A co gdyby można było zrobić to za pomocą jednej aplikacji i kilku kliknięć? Poznajcie Morizon.pl – rozbudowaną wyszukiwarkę nieruchomości.

Morizon to internetowa wyszukiwarka nieruchomości umożliwiająca odnalezienie mieszkania, domu, działki, a nawet lokalu użytkowego w każdym zakątku Polski. Możemy przebierać w prawie 1,3 mln różnego rodzaju ofert – za równo tych dotyczących sprzedaży jak i wynajmu. Charakterystyczną cechą serwisu jest możliwość określenia sporej ilości kryteriów wyszukiwania, które pozwalają nam odnaleźć dokładnie taką ofertę jaką chcemy.

Od jakiegoś czasu w Google Play (jest też w App Store) możemy znaleźć aplikację, która przenosi praktycznie całą funkcjonalność serwisu Morizon.pl prosto do naszego smartfonu czy tabletu. Jak wygląda, jak działa i co oferuje? Czytajcie dalej, a na pewno się dowiecie.

Wygląd i działanie aplikacji

Trzeba przyznać, że osoby zajmujące się szatą graficzną i interfejsem użytkownika wykonały swoje zadanie wręcz perfekcyjnie. Aplikacja zachowana jest w stonowanych, dobrze dobranych kolorach, a opcje na ekranie głównym prezentowane są w postaci dużych, wyraźnych ikon. Na uwagę zasługuje także wygląd samej wyszukiwarki. Każde kryterium znajduje się na osobnej belce, a dane możemy określać za pomocą dużych, schludnie wykonanych przycisków, rozwijanych menu i suwaków. Miało być prosto, czytelnie i intuicyjnie… i tak właśnie jest.

Screenshot_2013-03-03-23-23-52

Aplikacja działa całkiem sprawnie i na urządzeniu, na którym ją testowałem (Samsung Galaxy Note II) nie zauważyłem żadnych problemów. Wyniki, nawet te najbardziej szczegółowo określone wczytują się w mgnieniu oka. To samo tyczy się zdjęć czy wyświetlania lokalizacji konkretnej oferty na mapie. Oczywiście szybkość wczytywania tego typu danych może być zależna od prędkości połączenia z Internetem, ale u mnie, za równo w przypadku WiFi jak i 3G praktycznie nie zauważyłem różnicy – po prostu było szybko.

Możliwości wyszukiwarki

Przejdźmy do wyszukiwarki, czyli jakby na to nie patrzeć, najważniejszej części programu. Jak już pisałem nieco wyżej, za pomocą mobilnej aplikacji Morizon możemy wyszukać oferty sprzedaży i wynajmu dotyczące mieszkań, domów, działek i lokali użytkowych, które znajdują się na terenie Polski, określając przy tym bardzo szczegółowo kryteria wyszukiwania. Wypisanie wszystkich dostępnych opcji wyszukiwarki w formie ciągu tekstu nie byłoby najlepszym rozwiązaniem, więc postanowiliśmy zebrać je w poniższej liście.

Screenshot_2013-03-03-23-18-47

Kryteria wyszukiwania:

 • Typ transakcji (Sprzedaż, Wynajem)
 • Typ nieruchomości (Mieszkania, Domy, Działki, Lokale użytkowe)
 • Cena
 • Powierzchnia
 • Wiek nieruchomości
 • Lokalizacja (Formularz, Mapa, GPS)
 • Liczba pokoi
 • Cena za metr
 • Sprzęt agd/rtv
 • Typ lokalu użytkowego (lokal, garaż, hala, magazyn)
 • Zabezpieczenia
 • Okna
 • Udogodnienia
 • Okolica
 • Rodzaj ogrzewania
 • Strony światła
 • Stan wykończenia
 • Typ budynku
 • Umeblowanie
 • Typ działki
 • Media
 • Rodzaj kuchni
 • Forma własności
 • Droga dojazdowa
 • Ogrodzenie
 • Kanalizacja

Lokalizację możemy określić na trzy sposoby. Pierwsza metoda polega na wypełnieniu krótkiego formularza, wybierając województwo, miejscowość oraz opcjonalnie odległość, dzielnicę i ulicę. Istnieje także możliwość wybrania lokalizacji na mapie jak też określenia jej za pomocą GPS.

Screenshot_2013-03-03-23-51-04

Jak sami zauważyliście kryteria możemy zdefiniować na wiele sposobów, ale mimo tego jeszcze kilku filtrów brakuje. Niektórzy użytkownicy narzekają na brak możliwości określenia pochodzenia danej oferty (czy bezpośrednio od właściciela czy od agencji) czy też wybrania odległości nieruchomości od ważnego punktu w mieście, np. dworca czy metra. Co prawda, bez nich też można żyć i odnaleźć konkretną ofertę, ale dodatkowe opcje z pewnością pozwoliłyby z jeszcze większą precyzją zawęzić wyniki.

Ustawienia

Aplikacja w przeciwieństwie do sekcji wyszukiwarki ma niezbyt rozbudowane ustawienia. Możemy wybrać tam jeden z sześciu języków (standardowo ustawiony jest język domyślny, taki jak w systemie) oraz znaleźć informacje o wersji programu i adres e-mail, służący do przesyłania sugestii i pytań dotyczących programu. Najciekawszą opcję ustawień zostawiłem sobie na koniec. Jest to miejsce, gdzie możemy wprowadzić domyślne dane (imię, telefon i e-mail), które będą wyświetlać się automatycznie w formularzu zapytań. Musicie przyznać, że pomocna opcja.

Screenshot_2013-03-03-23-52-24

Screenshot_2013-03-03-23-52-34

Zrobimy małą symulację?

Na koniec przeprowadzimy małą symulację i zwrócimy uwagę na to, w jaki sposób wyświetlają się oferty. Załóżmy, że przez chwilę jesteśmy w ciele studenta z Kielc, który szuka swoich „czterech kątów” na czas studiów. Nie interesuje go lokum w akademiku i chce wynająć mieszkanie o powierzchni od 20 do 40 m2 w cenie nie większej niż 1250 złotych. Nieruchomość nie może być starsza niż 13 lat i musi znajdować się na terenie Kielc. Kryteria wyszukiwania będą więc wyglądać tak:

Screenshot_2013-03-03-21-54-32

Screenshot_2013-03-03-21-55-33

Wyniki prezentowane są w formie przejrzystej listy. W przypadku powyższych kryteriów wyskoczyło 6 pozycji w cenie od 900 do 1200 złotych. Każda pozycja zawiera miniaturkę ze zdjęciem oraz podstawowe informacje jak cena, cena za metr kwadratowy, ilość pokoi i całkowita powierzchnia mieszkania. Oferty możemy sortować według trafności, daty, powierzchni, ceny i ceny za metr oraz wyświetlić wszystkie na mapie.

Screenshot_2013-03-03-22-18-01

Po wybraniu konkretnej oferty wyświetla się więcej szczegółów, które podzielone są na cztery zakładki. Pierwsza z nich o nazwie „Szczegóły” zawiera dane między innymi o roku budowy nieruchomości, ilości pięter czy liczbie pomieszczeń. Możemy także zapoznać się z opisem mieszkania i danymi kontaktowymi właściciela bądź biura obsługi zajmującego się (w naszym przypadku) wynajem.

Screenshot_2013-03-03-22-28-14

Kolejna karta zawiera zdjęcia. W tym miejscu możemy obejrzeć przede wszystkim wygląd wnętrza mieszkania i zapoznać się z rozmieszczeniem pokoi. Po kliknięciu na wybraną miniaturkę wyświetla się większe zdjęcie, które w przeciwieństwie do reszty interfejsu możemy oglądać również w trybie horyzontalnym.

Screenshot_2013-03-03-22-28-27

Screenshot_2013-03-03-22-42-01

Lokalizacja wybranej nieruchomości na mapie wyświetla się w zakładce numer 3. Mapę możemy oczywiście dowolnie przybliżać i oddalać, a wybrane miejsce zaznaczone jest niebieskim wskaźnikiem. Dane kontaktowe i możliwość zadania pytania sprzedającemu zawarte zostały w ostatniej karcie o nazwie „Kontakt”.

Screenshot_2013-03-03-22-28-40

Screenshot_2013-03-03-22-28-51

Historia

Jedna z głównych ikon w menu prowadzi do historii, gdzie jak sama nazwa wskazuje, są tam zapisane wszystkie dane, z których korzystaliśmy wcześniej. Mamy możliwość określenia czy będą wyświetlane same oferty, tylko wyniki szukania czy wszystko.

Screenshot_2013-03-03-23-07-56

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że Morizon za równo w wersji przeglądarkowej jak i w formie mobilnej aplikacji to jedna z najlepszych wyszukiwarek nieruchomości. Można jej używać za równo w terenie jak i w biurze. Posiada w bazie pokaźną liczbę ofert (na chwilę obecną jest to 1 285 691) i szczegółową wyszukiwarkę z możliwością określenia wielu filtrów, od tak podstawowych jak cena czy lokalizacja nieruchomości do nawet rodzaju ogrzewania czy formy kanalizacji. Nie mniej jednak nie można każdemu dogodzić i zawsze znajdzie się jakaś osoba, której czegoś będzie brakować, jak w przypadku braku możliwości określenia odległości nieruchomości od np. metra.

Mobilna aplikacja Morizon jest stabilna, starannie wykonana i dobrze zorganizowana. Kryteria wyszukiwania można wybrać w prosty i wygodny sposób, a wyniki prezentowane są przejrzyście i czytelnie. Na ekranie głównym jest jednak jeszcze sporo miejsca, by dodać kilka funkcji, tak by bardziej rozbudować aplikację. Głównie po głowie chodzi mi opcja dodawania ogłoszenia, która jest dostępna z poziomu strony internetowej czy możliwość logowania.

Wyszukiwarka Morizon jest do pobrania za darmo w Google Play. Jej aktualna wersja oznaczona jest numerem 1.2.4 i działa na urządzeniach z systemem Android w wersji 2.1 lub nowszym.

Pobierz aplikację z Google Play

 

Sponsored by Morizon via Virtal Sponsored Posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *