3DMark to najpopularniejszy, najczęściej wykorzystywany program do testowania i określania wydajności karty graficznej oraz możliwości procesora. Pamiętam jak kilka lat temu sam „bawiłem” się w overclocker’a i sprawdzałem wydajność swojego sprzętu, co trochę podkręcając podzespoły i bijąc kolejne rekordy. Do tej pory 3DMark był kojarzony tylko z komputerami osobistymi, ale już niebawem może się to zmienić. Wszystko za sprawą wersji 3DMark przygotowanej pod kątem systemu Android, która już za dwa dni trafi do Google Play.

Program 3DMark został opracowany przez firmę Futuremark (do 2011 roku finkcjonowała pod nazwą Madonion), a jego pierwsza odsłona ujrzała światło dzienne w 1999 roku. Obecnie istnieje 8 wersji programu, ale już w najbliższym czasie będzie ich więcej. Z najnowszych informacji wynika, że Futuremark planuje wydanie programu 3DMark na mobilne platformy jak Android, iOS i Windows RT.

3dmark-benchmark-android
3DMark [źródło: futuremark.com]
Najszybciej z mobilnej wersji benchmarku będą mogli skorzystać posiadacze urządzeń z systemem Android, bo jego premiera przewidziana jest na 2-ego kwietnia 2013 roku. Taka wiadomość pojawiła się na oficjalnej stronie producenta.

Nowy 3DMark będzie składał się z trzech wymagających testów – Fire Strike, Cloud Gate i Ice Storm, które pozwolą sprawdzić wszystko począwszy od smartfonów i tabletów przez laptopy i komputery domowe, a na high-end’owych sprzętach z mocnymi, wielordzeniowymi kartami graficznymi kończąc. Osiągnięte wyniki będzie można porównywać nie tylko pomiędzy różnymi urządzeniami, ale także różnymi platformami, wszystko w myśl hasła – Jeden benchmark dla wszystkich twoich urządzeń.

3dmark-benchmark-all
Jeden benchmark dla wszystkich twoich urządzeń. [źródło: futuremark.com]

Jak zapewnia firma Futuremark, nowy 3DMark będzie najbardziej wydajnym i elastycznym programem jaki kiedykolwiek powstał, zapewniającym wiarygodne wyniki. Czyżby szykował nam się nowy król, który zmiecie takie benchmarki jak Quadrant czy AnTuTu? Nie ukrywamy, że najbardziej interesuje nas wersja na system Android, która jak wspomniałem wyżej, ma pojawić się w Sklepie Play już lada dzień. Z pewnością, gdy tylko to się stanie, ściągniemy aplikację i w pierwszej kolejności przetestujemy wydajność Samsunga Galaxy Note II. Teraz możecie rzucić okiem na poniższe „promo” nowego 3DMark’u.

Na obecną chwilę nie wiadomo czy program 3DMark będzie rozpowszechniany bezpłatnie, czy być może przyjdzie nam za niego zapłacić. Wielce prawdopodobne jest też to, że aplikacja pojawi się w dwóch wersjach – płatnej i darmowej z pewnymi ograniczeniami. Jak będzie w rzeczywistości, przekonamy się już niebawem.

źródło: PocketDroid

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *