Google Nexus 10 stworzony we współpracy z Samsungiem to jeden z tych tabletów, który śmiało może konkurować z iPad’em trzeciej generacji, wyposażonym w wyświetlacz Retina. Tablet ma mocny, dwurdzeniowy procesor Exynos 5, 2 GB pamięci RAM i czysty system Android 4.2, lecz to co go wyróznia i zbliża do produktu Apple to ekran o bardzo dużej rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Pojawiły się słuchy, że Samsung pracuje nad nowym, high-end’owym tabletem, odpowiednikiem Nexusa 10 tyle że z autorską nakładką.

Samsung Roma bo o nim mowa ma być nowym, wysokiej klasy tabletem południowokoreańskiego producenta, stworzonym na wzór Nexusa 10, lecz działającym pod kontrolą systemu Android 4.2 Jelly Bean z nakładką TouchWiz Nature UX. Urządzenie będzie mogło pochwalić 10,1-calowym ekranem o ultra-wysokiej rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli i gęstości upakowania pikseli na poziomie 299 ppi.

Podobnie jak Nexus 10, tablet Samsung Roma ma mieć „pod maską” dwurdzeniowy układ Exynos 5 o taktowaniu 1,7 GHz, 2 GB pamięci RAM i dwie kamery – główną, 5-megapikselową z tyłu i 1,9 Mpix z przodu. Wbudowana pamięc pozwoli na przechowanie do 16 GB danych, a jeśli się ta przestrzeń skończy, będzie można ją w łatwy sposób rozbudować, bo tablet obsługuje karty microSD do 128 GB.

Samsung Roma [źródło: techblog.gr]
Samsung Roma [źródło: techblog.gr]

Nie ma jeszcze oficjalnych fotografii (oprócz tej rozmazanej powyżej) nowego tabletu Samsunga, ale można już zapoznać się z przypuszczalnymi wymiarami i wagą. Roma będzie nieco cieńszy i lżejszy od Nexusa 10. Jego wymiary do 257 x 177,7 x 8,4 mm, a waga wynosi około 583 gramów. Co ciekawe w tak cienkiej obudowie zmieszczono całkiem wydajną baterię o pojemności 9000 mAh, która powinna spokojnie starczyć na około 9-10 godzin ciągłej pracy.

Tablet nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony przez producenta, dlatego też ten wpis ląduje w kategorii „Plotki i ciekawostki”. Trzeba jednak przyznać, że dane techniczne prezentują się rewelacyjnie, ale pojawia się tez pytanie – Czy taki tablet jest potrzebny na rynku, skoro jest Nexus 10? Z pewnością będziemy śledzić dalszy rozwój wydarzeń i informować Was na bieżąco o Samsung Roma.

źródło: techblog.gr via GSMArena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *