Pierwszy układ Exynos 5 Octa został zaprezentowany podczas tegorocznych targów CES odbywających się w Las Vegas. Od tamtego czasu tylko jedno urządzenie z tym procesorem ujrzało światło dzienne, bo był nim Samsung Galaxy S 4 oznaczony jako GT-i9500. Niestety w związku z problemami produkcyjnymi nowej jednostki na rynek trafiło niewiele „Czwórek” z 8-rdzeniowym Exynosem i większość, bo aż 70% działało pod kontrolą SoC od Qualcomm’a. Samsung jednak nie składa broni i postanowił naprawić wszystkie błędy, zapowiadając nową generację swojego autorskiego układu.

Exynos 5 Octa to System-on-a-chip od Samsunga, w którym zastosowano wydajny, czterordzeniowy procesor Cortex-A15 o taktowaniu 1,8 GHz i trochę mniej wydajny Cortex-A7, też z 4 rdzeniami, ale z zegarem 1,2 GHz. Technologia big.LITTLE miała zapewnić dostosowanie mocy w zależności od tego, co aktualnie wykonujemy na telefonie. W praktyce bywało to jednak różnie, a głównym problemem była wysoka temperatura pracy układu.

Dzisiaj na łamach oficjalnego profilu SamsungExynos na Twitterze została zapowiedziana prezentacja nowego układu Exynos 5 Octa, który ma być jeszcze lepszy, jeszcze szybszy i pozbawiony błędów poprzedniej generacji.

https://twitter.com/SamsungExynos/status/357862747381313537

Jak wynika z poniższego obrazku druga generacja układu Exynos 5 Octa będzie dysponować większą mocą obliczeniową, co oczywiście przełoży się na lepszą wydajność. Nie wiadomo jeszcze, co to będzie dokładnie za układ, ale wszystko wskazuje na Exynos 5450, który po raz pierwszy zagości pod obudową Galaxy Note III. Czyżby kolejna generacja tabletofonu była dostępna z dwoma różnymi układami, podobnie jak to miało miejsce z Galaxy S 4? Bardzo możliwe, że tak, ale czas to zweryfikuje.

Więcej informacji zapewne poznamy na konferencji, która odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Razem z akcją #ExynosEvolved możemy wyrazić swoją opinię na temat układu i co ciekawe, mamy okazję wygrać urządzenie z nowym Exynosem. Warto zatem zainteresować się trochę tą sprawą.

źródło: Twitter

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Nowa generacja układu Exynos 5 Octa pojawi się w przyszłym tygodniu”

  • Ed
    21 lipca 2013 at 14:54

    yhm