Już za godzinę w San Francisco rozpocznie się konferencja Google I/O 2014 giganta z Mountain View, na której z pewnością nie zabraknie ciekawych informacji. Czy poznamy nową wersję systemu Android? Czy pojawi się jakieś nowe urządzenie? Co dowiemy się o platformie Android Wear? Sprawdźmy czego możemy się spodziewać w tym roku.

Google I/O to coroczne długo wyczekiwane wydarzenie, na którym kalifornijska firma przedstawia nowe rozwiązania i plany na przyszłość dotyczące swoich usług i produktów. Na zeszłorocznej konferencji trochę się działo. Przede wszystkim poznaliśmy solidnie odświeżone mapy i nawigację, nowe Google+ a także Game Services, gratkę dla osób, które smartfon czy tablet wykorzystują do grania. Największą ciekawostką była oficjalna premiera Galaxy S4 Google Edition – wersji, która zamiast systemu z typowym interfejsem TouchWiz miała czystego Androida. Co Google pokaże w tym roku?

Nowy Android i Android Wear – zakładam, że głównie wokół tych tematów przedstawiciele Google będą krążyć. Zacznijmy jednak od tego drugiego. Co to takiego? Android Wear już miał swoją premierę w marcu tego roku i określany jest platformą do urządzeń „do noszenia”. To nowy sposób na obsługę smartwatchy w „googlowskim” stylu, powiązany z usługami jak Google Now. Właśnie na konferencji Google I/O 2014 spodziewamy się premiery urządzeń opartych na tym systemie. Bardzo możliwe, że będzie to Moto 360, ale może też pojawić się „galaktyczny” akcent. Wszystko za sprawą zegarka Samsunga, specjalnie przygotowanym pod Android Wear. Może będzie to specjalna edycja Gear’a? Jestem bardzo ciekawy jak to ostatecznie będzie i jak nowa platforma sprawdza się w praktyce.

Google I/O 2014 jest idealnym momentem by zaprezentować kolejną odsłonę systemu. Od premiery KitKata już trochę minęło i sporym zaskoczeniem był fakt, że system swoją nazwę wziął od popularnego i trzeba przyznać smacznego czekoladowego batona. Zawsze każda dystrybucja Androida miała związek z jakimś słodkim przysmakiem. Teraz jesteśmy przy literze L. Może przytaczany już kilkukrotnie Lolipop, może Lemon Drops albo zupełnie coś innego, niespodziewanego? O nowym systemie póki co niewiele wiemy, poza tym, że ma wspierać 64-bitową architekturę, ale możemy być pewni, że nowy android to także zmiany wizualne, gdzie wszystko stanie się jeszcze bardziej płaskie. Nową wersję potwierdził w jednym z wywiadów sam Sundar Pichai, więc rzeczywiście coś jest na rzeczy.

Co jeszcze? Ja z niecierpliwością czekam na Google Glass, a w szczególności informacje o ich dostępności poza granicami USA. Na pewno potwierdzi się fakt, że inteligentne okulary pojawiły się w sprzedaży w brytyjskim Google Play za 1000 funtów, ale mnie osobiście ciekawi czy kiedykolwiek pojawią się chociażby w Niemczech czy w ogóle w wolnej sprzedaży. Być może pojawi się też 3. generacja okularów Google?

Google I/O 2014 rozłożony jest na dwa, ale główna konferencja rozpocznie się już za niespełna godzinę. Wydarzenie można śledzić na żywo na tej stronie. Start już o godzinie 18:00 czasu polskiego (o 9:00 czasu lokalnego).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *