Ekrany AMOLED stosowane w flagowych urządzeniach Samsunga takich jak Galaxy S5 czy Galaxy Note 3 to najnowsza technologia wyświetlaczy, która szybko rozwinęła się w ostatnich latach. Ten czas jednocześnie wpłynął na ich jakość. Niestety ceny wyświetlaczy AMOLED są nadal wyższe od wyświetlaczy LCD. Obecnie produkcja AMOLED’ów jest o 10-20% wyższa od produkcji ekranów LCD.

Mówi się, że cena za pięciocalowy ekran AMOLED w rozdzielczości Full HD jest o 16% większa, w stosunku do produkcji wyświetlaczy LCD o tej samej wielkości i rozdzielczości. Prognozuje się, że ma się to zmienić w najbliższym czasie. Mowa tutaj o dwóch latach, w ciągu których cena produkcyjna AMOLED’ów może być taka sama jak przy produkcji paneli LCD, a nawet przypuszcza się, że produkcja AMOLED’ów będzie tańsza. Jeśli takie prognozy sprawdzą się, to będzie większa konkurencja, będą większe możliwości dla przemysłu wyświetlaczy OLED, doprowadzi to do większej konkurencji z LCD i większej możliwości wyboru dla konsumentów.

Koszt wytworzenia wyświetlaczy AMOLED w zależności od wydajności produkcji

Najnowsze dane wskazują, że Samsung zrobił wielkie postępy z ekranami Quad HD (1440 x 2560 pikseli), gdzie poprawił skalę szarości, dokładność odwzorowania kolorów, a nawet poprawił jasność wyświetlaczy AMOLED. Jak duże zmiany są zauważalne gołym okiem między panelami FHD, a QHD możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie klikając tutaj.

Bardzo kibicuję Samsungowi odnośnie AMOLED’ów i chciałbym, aby te prognozy się sprawdziły. Wyświetlacze południowokoreańskiego producenta są jednymi z lepszych na rynku. Już teraz wyświetlacze QHD robią ogromne wrażenie i aż strach pomyśleć co przyniesie przyszłość.

źródło: DisplaySearch przez PhoneArena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Ekrany AMOLED będą tańsze?”

  • Pikolo
    23 lipca 2014 at 22:45

    Ok, technologia droższa, ale w tv nie zastosują tego, w tv to tylko OLED który pierwszy wprowadził LG.