Światowy rynek smartfonów z drugiego kwartału 2013 roku wzrósł o 23,1% względem tego samego okresu z 2014 roku. Sprzedaż smartofnów sięgnęła rekordowej liczby 295,3 milionów w drugim kwartale 2014 roku i jest to wzrost o 2,6% w porównaniu do ostatniego kwartału, według raportu firmy IDC. Głównym powodem wzrostu sprzedaży jest szybki rozwój smartfonów low-endowych i w miarę niska cena za transport urządzeń.

Samsung i Apple nadal są czołowymi producentami smartfonów, ale Samsung stracił 7% udział w rynku w porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Powolna sprzedaż w połączeniu z rosnącą konkurencją w segmencie niskich i średnich urządzeń chińskich producentów takich jak Lenovo czy Huawei są głównym czynnikiem spadku udziału w rynku południowokoreańskiego giganta technologicznego. Spadek względem drugiego kwartału ubiegłego roku odnotowało również Apple, ponieważ w 2. kwartale 2014 roku uzyskał 11,9% udziału w rynku smartfonów. Natomiast wielkość sprzedaży smartfonów Apple względem poprzedniego kwartału wzrosła o 3,9 mln. Nie zmienia to jednak faktu, że 25,2% udział Samsunga w 2. kwartale tego roku i sprzedaż 74,3 mln smartfonów nadal jest imponujący.

Top 5 producentów smartfonów na świecie
Top 5 producentów smartfonów na świecie / źródło: IDC

 

Huawei, Lenovo i LG wciąż posiadają odpowiednio trzecie, czwarte i piąte miejsce. Warto zaznaczyć, że Huawei zwiększył wielkość sprzedanych smartfonów względem ubiegłego kwartału o prawie połowę z 10,4 milionów do 20,3 milionów i tym samym posiada 6,9% udział w rynku, a wzrost rok do roku w przypadku chińskiego producenta smartfonów wynosi nieprawdopodobne 95,1%. Lenovo posiada 5,4-procentowy udział w rynku i jest to niewielki wzrost w porównaniu do ubiegłego kwartału, który wynosił 4,7%. Natomiast LG odnotowało w drugim kwartale 2014 roku niewielki wzrost uzyskując 14,5 mln sprzedanych urządzeń.

Możemy przypuszczać, że Samsung poprawi swoje wyniki w przyszłym kwartale jak tylko w jego portfolio pojawi się najnowszy flagowiec z rodziny Galaxy Note czy choćby Galaxy Alpha, o którym mówi się coraz więcej. Jak myślicie czy Samsung będzie wstanie uzyskać lepsze wyniki w następnym kwartale uzyskując tym samym większy zysk?

źródło: IDC przez FoneArena

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *