Samsung jest jedną z największych firm technologicznych, która pracuje bez przerwy nad nowymi technologiami. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest jedną z tych firm, która jest motorem napędowym w rozwijaniu i wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań na rynek. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby, niedawno zaprezentowany, Samsung Galaxy Note Edge, który jest traktowany bardziej jako ciekawostka technologiczna, albo jak kto woli gadżet. Teraz dowiadujemy się, że Samsung testuje technologię Wi-Fi 60 GHz umożliwiającej przesyłanie danych z pięciokrotną szybkością transmisji danych.

Firma Samsung testuje technologię WiFi 60 GHz dla swoich urządzeń, która umożliwi przesyłanie danych z prędkością 4,6 Gb/s (575 MB na sekundę). Oznacza to pięciokrotny wzrost w porównaniu z 866 Mb/s (108 MB na sekundę) – maksymalną prędkością obsługiwaną przez dostępne dzisiaj urządzenia elektroniczne. Dzięki temu rozwiązaniu, przesłanie pliku wideo o wielkości 1 GB między urządzeniami zajmie niecałe trzy sekundy, a nieskompresowane filmy o jakości HD będzie można przesyłać strumieniowo z urządzeń mobilnych do telewizorów w czasie rzeczywistym bez żadnych opóźnień.

Jak powiedział Kim Chang Yong, Kierownik DMC R&D Center Samsung Electronics, Samsung pokonał kolejne przeszkody i dostosował się do warunków gospodarki rynkowej odnośnie technologii Wi-Fi 60 GHz i ma nadzieje, że szybko zostanie wprowadzona ta technologia na rynek i skorzystają z niech użytkownicy urządzeń Samsunga.

Firma Samsung skutecznie pokonała przeszkody na drodze do komercjalizacji technologii Wi-Fi 60 GHz wykorzystującej fale milimetrowe i spodziewa się szybkiego wprowadzenia tej przełomowej technologii na rynek. Innowacyjne zmiany, z których skorzystają użytkownicy kolejnej generacji urządzeń Samsung, oznaczają całkowicie nowe możliwości rozwoju technologii Wi-Fi w przyszłości.

Kim Chang Yong – Kierownik DMC R&D Center Samsung Electronics

Jak czytamy w komunikacie prasowym, w odróżnieniu od obecnych technologii Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz, opracowana przez Samsung technologia Wi-Fi 60 Ghz zgodna ze standardem 802.11ad utrzymuje maksymalną szybkość, eliminując interferencje wspólnokanałowe, niezależnie od liczby urządzeń korzystających z tej samej sieci. W ten sposób nowa technologia Samsung zmniejsza różnicę między teoretyczną i rzeczywistą prędkością przesyłania danych i pozwala uzyskać prędkość rzeczywistą dziesięciokrotnie wyższą niż w technologiach Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Jak zapewnia Samsung, poprawiono również ogólną jakość sygnału, opracowując pierwszą na świecie technologię kontrolowania mikrowiązki, która w przypadku zmian w środowisku komunikacji optymalizuje moduł komunikacji w czasie krótszym niż 1/3000 sekundy. Koreańczycy opracowała także pierwszą na świecie metodę pozwalającą na równoczesne podłączenie do sieci wielu urządzeń.

Warto dodać, że zarówno spektrum 2,4 GHz i 5 GHz, tak i 60 GHz jest nielicencjonowanym pasmem na całym świecie i prognozuje się, że powszechnie zastosowanie tej technologii będzie możliwe już w 2015 roku. Koreański gigant technologiczny zamierza tą nową technologię umieścić w wielu różnych produktach, jak na przykład urządzenia audiowizualne, medyczne oraz w sprzęcie telekomunikacyjnym. Warto dodać, że technologia ta w dużej mierze ułatwi także opracowanie nowych rozwiązań w ramach usługi Samsung Smart Home.

źródło: Samsung

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *