Za oficjalną datę powstania LineageOS uznajemy 24 grudnia 2016 roku. Data ta jest mocno symboliczna, ponieważ system ten swoje początki miał znacznie wcześniej, choć pod inną, bardziej znaną nazwą. Mowa o projekcie CyanogenMod, który naprawdę wiele wniósł do mojej androidowej przygody. Już w pierwszym dniu posiadania pierwszego w życiu telefonu z Androidem, jakim był Galaxy Ace, zdecydowałem się na jego instalację. Telefon ucegliłem, ale to były złe początki, które długofalowo przerodziły się w same korzyści. Telefon działał płynniej, a lepsze wyniki w Quadrancie oraz AnTuTu napawały mnie dumą wśród kolegów. Niestety, z biegiem czasu projekt ten poszedł w złą stronę. Wydaje się, że punktem kulminacyjnym było zaprzestanie współpracy z OnePlusem, który w tamtym czasie nie był jeszcze tak popularny, jak obecnie. Były to początki końca CyanogenMod, który po pewnym czasie przekształcił się w LineageOS, rozwijany po dziś dzień.

W sieci pojawiają się doniesienia, jakoby system miał przejść delikatną transformację. Jest to związane między innymi z odejściem z zespołu Abhiseka Devkota, który do tej pory był jedną z ważniejszych postaci, odpowiadających za rozwój projektu — kiedyś CyanogenMODa, a od niedawna LineageOS. Od teraz, zastępować będzie go Kevin Haggerty, przed którym z pewnością znajduje się wiele wyzwań.

TWRP

Jedną z głównych nowości, nad którą pracuje obecnie zespół LineageOS, jest autorska wersja recovery. Za czasów, kiedy jeszcze bawiłem się w modowanie, na rynku przodowało CWM, które po latach zostało wyparte przez TWRP. Nie jest ono bez wad, choć trzeba przyznać, że z każdą kolejną wersją jest ono coraz bardziej stabilne. Zespół deweloperów LineageOS chce stworzyć własne recovery, które pozwoli na aktualizację systemu w tle. Precyzując, mają oni na celu implementację partycjonowania typu A/B na każdym wspieranym urządzeniu, dzięki czemu dokonywanie aktualizacji nie będzie wiązać się z koniecznością chwilowego zaprzestania użytkowania smartfona czy tabletu.

Nie podano konkretnej daty, kiedy zostanie ono udostępnione — wiemy tylko, że prace trwają. To jednak niejedyna nowość. Wraz z premierą LineageOS 15.1, dodano interfejs Trust, który ma na celu chronić użytkowników przed kradzieżą danych, pishingiem oraz dawać większe poczucie prywatności. Interfejs ten jest zintegrowany z domyślną, systemową zakładką w ustawieniach pod nazwą „Bezpieczeństwo i prywatność”. Użytkownicy LineageOS właśnie w tym miejscu będą mogli nadzorować bezpieczeństwo swojego systemu i monitorować różnego rodzaju ustawienia. Za każdym razem, gdy system Trust będzie wykorzystywany, na ekranie urządzenia pojawi się specjalna ikonka, sygnalizująca, że obecnie wykonywana operacja jest w pełni bezpieczna i odporna na zewnętrzne ataki.

źródło: AndroidAuthority

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *