Portale społecznościowe na dobre stały się częścią naszego życia. Wiele jest osób, dla których poranek bez przeglądnięcia facebookowej tablicy czy twitterowych wzmianek nie jest udany. Co jakiś czas słyszy się o nowych portalach społecznościowych, które mają na celu zdetronizować króla, jakim jest Facebook. Prawie nikomu się to nie udało, a nawet jeśli troszkę, to niedługo potem kupuje go sam Zuckerberg. Nie da się ukryć, że taka polityka jest naprawdę skuteczna, co widać, chociażby po kupionym w 2012 roku Instagramie. Serwis ma się bardzo dobrze, rozwija się, a co za tym idzie, generuje zyski. Zapowiada się jednak, że już niebawem nastąpi redukcja ilości użytkowników na Facebooku oraz Instagramie. Stanie się to z woli samego założyciela Facebooka. 

Zdecydowano się bowiem na zablokowanie kont wszystkim osobom, które nie mają jeszcze ukończonych 13 lat. Odpowiedzialna za to będzie specjalna grupa moderatorów, która będzie wyłapywać takie profile. Nie ukrywam, że w moim mniemaniu jest to zmiana na lepsze, ponieważ osoby poniżej tego wieku często mają problemy z poprawnym korzystaniem z takich mediów, narażając siebie na niebezpieczeństwo, a rodziców na niepotrzebny stres.

Dlatego też Facebook oraz Instagram będą blokować te konta, w których istnieje podejrzenie zafałszowania wieku. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że do pomyślnego założenia konta na wspomnianych portalach wystarczy podać nieprawdziwą datę urodzenia podczas procesu rejestracji. Zapowiada się więc, że tego typu praktyki skończą się, a do naszego profilu będzie dobijać się mniejsza liczba córek kuzyna bądź synów najbliżej ciotki

Istnieje jednak ryzyko niesłusznego zablokowania konta. Zdarzają się przecież osoby, które wyglądają na starsze, aniżeli są w rzeczywistości, a także takie, które wyglądają na młodsze. W takiej sytuacji wystarczy skontaktować się z administratorem przez specjalny formularz, gdzie należy przesłać skan dokumentu potwierdzającego tożsamość i wiek. Będzie to jedyna opcja na odblokowanie konta, więc zapewne będą musieli pomóc w tym rodzice. Chyba że w blokadzie kont nareszcie zauważą oni sposób na odciągnięcie dziecka od komputera.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *