Wszystkiego najlepszego Google Chrome. Z okazji 10-tych urodzin życzę Ci pysznego tortu (skompiluje Ci taki tort jak na urodziny Linuxa), ale małego żebyś znów nie zeżarł cały jak pamięć RAM. Szczerze to do niedawna nawet nie byłem świadom ile lat ma Chrome. Trudno mi nawet powiedzieć czy 10 lat to dla przeglądarki dużo czy mało. Google Chrome można lubić lub wręcz przeciwnie. Faktem jest jednak to, że to obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa. Co prawda w opinii wielu użytkowników to nie jest ten sam program co kiedyś – lekki, szybki, zużywający mało zasobów komputera. Niemniej jednak końca dominacji Chrome’a nie widać.

Co 6 tygodni zespół Google pracujący nad Chrome wydaję nową wersję programu. Teraz, we wrześniu debiutuje już wersja 69-ta. Do najważniejszej nowości można zaliczyć odświeżony wygląd interfejsu. Jest on bardziej uproszczony, spłaszczony. Dominuje kolor biały. Kształty ikon i pól są zaokrąglone. Wygląd nawiązuje do wzornictwa Material zaproponowanego przez Google. Są to zmiany głównie pobieżne i czystko wizualne, ale trudno ich nie zauważyć.

Nowy Google Chrome
Nowy Google Chrome / fot. Google

Nowości w Google Chrome 69

Od strony technicznej Google Chrome 69 to kolejna porcja poprawek i ulepszeń. nie jest ich dużo, ale można zaliczyć je do tych istotnych. Twórcy stron internetowych będą zadowoleni z możliwości tworzenia płynnego przewijania obiektów za pomocą arkuszy stylów CSS. Przeglądarka na Androidzie o wiele lepiej radzi sobie z obsługą urządzeń z wcięciem na ekranie (notch). Dodano wsparcie dla zewnętrznych aplikacji obsługujących płatności. Generator haseł od teraz obsługuje znacznie większą ilość stron internetowych, a wyszukiwarka wyświetla odpowiedzi zanim wpiszemy do niej całe hasło.

Wiecie jak się nazywa przeglądarka dla świnek? Google Chrum

Pamiętacie dinozaura w Google Chrome? Tę mini grę można aktywować wchodząc na dowolną stronę przy jednoczesnym braku połączenia z internetem. Urodzinowy dinozaur dostał ukryty bonus w postaci tortu urodzinowego na swojej trasie z przeszkodami. Zbierając tort dinozaur dostaje urodzinową czapeczkę. Jaki jest Wasz rekord w tej grze?

Pamiętacie, że jeśli jesteście głodni nowości w Chrome (zarówno na Androidzie i Windowsie) możecie zainstalować program w wersji Beta, Dev a nawet Canary. Dzięki temu możecie śledzić nowości w już kolejnej odsłonie najpopularniejszej obecnie przeglądarki internetowej na świecie. Pamiętacie, że testowe wersje mogą nieco różnić się od finalnej oraz mogą zawierać błędy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Google Chrome ma już 10 lat. Co nam przygotował z okazji urodzin?”

  • Al Khalif
    6 września 2018 at 13:56

    Ja czekam na Chrome OS w wersji 69, będzie obsługa aplikacji linuxowych 😀