Siri zaprezentowane przez Apple w 2011 roku podczas premiery iPhone’a 4S od samego początku robiło wrażenie. Początkowo wydawało się, że będzie to zwykły bajer, którym będziemy mogli poszpanować przed znajomym. Z każdą kolejną aktualizacją, rozumiała ona coraz więcej i pozwalała na wykorzystywanie jej do wielu zadań. Niestety, mimo kilku lat od premiery, głosowy asystent rodem z Cupertino wciąż nie potrafi rozmawiać w języku polskim. Nie wszyscy uważają to za problem, ponieważ wydanie podstawowych komend w języku angielskim nie powinno być dla nikogo problemem. Ale przecież Polacy nie gęsi i swój język mają i… mają go też mieć w asystencie od Google. 

Google, które od wielu lat konkuruje z Apple na wielu płaszczyznach, zdało sobie z tego sprawę. Co prawda w Google Assistant wciąż nie możemy używać języka polskiego w pełnym wymiarze, jednakże przecieki, które trafiają do sieci jednoznacznie wskazują, że już niebawem powinno się to zmienić.

Samo źródło tychże plotek jest na tyle znane geekom z różnych zakątków świata, że informacje te można brać naprawdę poważnie. Pierwsze poinformowało o tym XDA, więc osobiście wierzę, że informacje okażą się prawdziwe. Mówią one o tym, że Google Assistant stanie się jeszcze większym poliglotą niż dotychczas, poprzez zaimplementowanie dodatkowych 14 języków/dialektów. Odkryto to podczas modyfikacji oficjalnego pliku apk aplikacji Google Assistant.

Google Assistant po polsku
Google Assistant po polsku / fot. XDA

Nie chciałbym tutaj wartościować, ale w całym tym zestawieniu najważniejszy dla nas jest  oczywiście język polski. To on, obok oczywiście angielskiego, byłby najchętniej wykorzystywany przez użytkowników – a nawet najczęściej biorąc pod uwagę fakt, że każdy kto go dostanie, od razu wziąłby się za testy.

Nie wspomniano jednak nic o konkretnej dacie aktualizacji Google Assistant, choć mówi się jeszcze o 2018 roku. Wygląda na to, że na spokojnie powinniśmy oczekiwać na moment, kiedy język polski po prostu pojawi się w aplikacji. Mówi się, że Google niebawem powinno wydać oficjalną informację na ten temat, jednakże to wciąż tylko plotki.

Czas pokaże jak będzie, lecz możemy być dobrej myśli.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Wiele wskazuje na to, że Google Assistant już niebawem przemówi po polsku”

  • Richard Kaz
    6 stycznia 2019 at 10:18

    Jest styczen 2019 i polskiego jeszcze NIE ma !