Tryb ciemny to jedna z tych rzeczy, których bardzo brakuje mi w smartfonach i ich oprogramowaniu. Zawsze wolałem czarne smartfony od tych białych, choć ostatnio zacząłem przekonywać się do innych. Miałem już złote egzemplarze, zdarzały się też białe. Co do jednego jestem pewien – jeżeli chodzi o motywy, zawsze preferowałem tak zwany dark mode, który chroni oczy przez szkodliwym światłem niebieskim i w mojej opinii jest po prostu bardziej estetyczny. Niestety, taka funkcja nie jest standardem. Pogłoski mówią jednak, że nad ciemnym trybem pracuje już Apple, a gdy zrobi to Apple, zrobią to wszyscy. Tak czy siak, właśnie wszystkich wyprzedziło Xiaomi. 

Chiński producent dodał tryb ciemny w ostatniej globalnej becie swojego oprogramowania.

Najprawdopodobniej, jeżeli testerzy nie zgłoszą jakichś poważnych uwag, motyw ten zostanie już niebawem globalnie wdrożony w oficjalnej wersji oprogramowania, która trafi na smartfony przez OTA. Zmiana jak najbardziej na plus, szkoda że akurat wtedy, gdy przesiadłem się na malutkiego iPhone SE.

MIUI 10 z trybem ciemnym
MIUI 10 z trybem ciemnym / fot. fonearena

Obecnie tylko jedna rzeczy wydaje się zagadką. Wiadomo, że Xiaomi podjęło już pierwsze działania nad stworzeniem nowej wersji nakładki oznaczonej numerem 11. Zasadnym pytaniem może okazać się to, czy deweloperzy MIUI obecną wersję beta MIUI 10 traktują jako poligon bitewny na rzecz nadchodzącego następcy, czy może testowane tam rozwiązania zostaną wcielone jeszcze do obecnej wersji oprogramowania.

Osobiście liczę, że Xiaomi nie będzie czekać tak długo z udostępnieniem tak istotnej z punktu widzenia użytkowników zmiany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 replies on “W MIUI 10 nastała ciemność, a przynajmniej w globalnej becie”

 • 18 lutego 2019 at 05:54

  W miui.eu już jest. Zaktualizowałem, tryb night mode znalazłem w opcjach developera i są trzy ustawienia do wyboru:
  -zawsze wyłączone
  -zawsze włączone
  -tryb inteligentny na podstawie godziny wschodu/zachodu słońca

  Wybrałem to ostatnie i w sumie niezłe. W połączeniu z odpowiednią tapetą i/lub motywem może się sprawdzić. Niestety jednak ja tu nie widzę prawdziwej czerni tylko odcienie szarości – tak, że AMOLEDom to nie pomoże aż tak jakby mogło.

  • Marcin Świder
   18 lutego 2019 at 10:17

   Z pkt widzenia czasu pracy, to masz rację, natomiast z pkt widzenia ochrony oczu, to myślę, że szary jest lepszym rozwiązaniem, bo jest jakiś taki łagodniejszy niż czarna czerń.

 • Marcin Świder
  18 lutego 2019 at 10:17

  Wygląda to super 🙂
  Natomiast nie do końca zgodzę się ze stwierdzeniem, że „wszystkich wyprzedziło Xiaomi” – mój Meizu posiada dark mode już od jakiegoś czasu 🙂
  Tak czy siak, super wiadomość.

 • gumis
  20 lutego 2019 at 06:19

  Ale problemy… Jest tyle ciemnych motywów, że można godzinami przebierać 😛

  • Kamil
   20 lutego 2019 at 13:24

   Wbrew pozorom problem. Bo wystarczyła drobna zmiana w systemie, które zdarzały się dosyć często w cotygodniowych aktualizacjach xiaomi.eu i motyw często się wysypywał w niektórych miejscach, bo nie było dopasowany do nowych funkcji. Natywne rozwiązania zawsze są lepsze, a na pewno w większości przypadków.