Ministerstwo Cyfryzacji od dłuższego czasu pracowało nad udostępnieniem Polakom możliwości przechowywania najważniejszych dokumentów we własnym smartfonie. Miałoby to pomóc przede wszystkim zapominalskim, którzy bez prawa jazdy udali się na małą przejażdżkę lub nabrali ochotę na piwo, wciąż wyglądając na tyle młodo, że Pani Halinka przy ladzie prosi o okazanie dokumentu tożsamości. Wydaje się, że pomysł ten stanął w martwym punkcie, pomimo udostępnienia w Google Play oraz App Store aplikacji mDokumenty. 

Jej ostatnia aktualizacja miała miejsce 8 listopada 2018 roku, przynajmniej kiedy mówimy o wersji na urządzenia z iOS. To już równo pół roku, więc nie zapowiada się na to, by złożone obietnice zostały spełnione na czas. Mam nadzieję, że pomysł ten nie zostanie porzucony, ponieważ ma wiele zalet.

Obecnie Ministerstwo Cyfryzacji skoncentrowało się jednak na czymś innym, a mianowicie na unowocześnieniu naszych dowodów osobistych, co właśnie stało się faktem.

Od 4 marca każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może złożyć wniosek o wymianę swojego obecnego dokumentu tożsamości na nową wersję, zwaną e-dowodem. Ma on dokładnie tę samą funkcjonalność co poprzednik, z jednym wyjątkiem. Na dowodzie znajduje się numer CAN, który zabezpiecza przed kradzieżą danych znajdujących się w warstwie „cyfrowej” dokumentu. Dodatkowo, posiadając nową wersję dowodu można logować się na portale administracji publicznej bądź też dokonywać podpisów dokumentów.

Wszystkie informacje na temat nowej wersji dokumentu tożsamości znajdują się na oficjalnej stronie polskiego rządu. Wnioski o wydanie takiego dokumentu można składać zarówno online jak i w Urzędzie Miasta bądź Gminy, a wyrobienie elektronicznego dowodu jest bezpłatne. Docelowo, do 2029 roku każdy musi posługiwać się takim dokumentem.

Więcej o e-dowodzie będziecie mogli dowiedzieć się w najbliższym odcinku podcastu „Dwóch po dwóch”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *