Gigant z Mountain View co miesiąc udostępnia najnowsze wyniki dotyczące udziałów w rynku poszczególnych wersji systemu Android. Od kilku miesięcy sprawa wygląda tak – starsze wersję tracą, a nowsze zyskują, co jakby na to nie patrzeć jest naturalną koleją rzeczy. Jak wyglądają liczby z ostatniego miesiąca? Który numerek systemu jest najpopularniejszy?

Aktualizacje do nowszych wersji poprawiają działanie i szybkość systemu, dodają sporo nowych funkcji sprawiając, że urządzenie przeżywa drugą młodość. Przykładu nie trzeba szukać daleko. Wystarczy przejrzeć parę ostatnich wpisów z kategorii „4.1 Jelly Bean„, by zobaczyć Samsunga Galaxy S II czy pierwszego tabletofonu Galaxy Note, które mimo tego, że już spory czas temu zagościły na rynku, po aktualizacji stały się zupełnie innymi urządzeniami.

Dominujący już od jakiegoś czasu na rynku Gingerbread (2.3.x) powoli traci, choć cały czas jest najpopularniejszą wersją systemu od Google. Wynik jaki prezentuje wynosi 44,2% i nie spodziewajmy się szybkiej zmiany i tego, że w najbliższym czasie spadnie z pierwszej pozycji. Nadal wiele smartfonów pracuje pod kontrolą „piernika”  i to jak szybko zmieni się ten stan, w głównej mierze zależy od producentów. i wypuszczanych (bądź też nie) przez nich aktualizacji.

nexusae0_image_thumb7

Na wykresie można zauważyć, że na drugim miejscu stanął Ice Cream Sandwich (4.0.x), który gości obecnie na 28,6% urządzeń. Jego udział zmalał o 0,4%, czego powodem są ostatnie aktualizacje do nowszych dystrybucji Androida. Najnowszy do tej pory Jelly Bean zaliczył duży wzrost i obecnie posiada 16,5% udziału na rynku. Większość z Was powie pewnie, że nie jest to rewelacyjny rezultat, jednak według mnie wzrost o te prawie 3% względem wcześniejszego miesiąca można uznać za dosyć przyzwoity.

Czego możemy spodziewać się za miesiąc? Będzie podobnie jak teraz, czyli wolny lecz sukcesywny wzrost nowszych wersji (4.1.x Jelly Bean i 4.0.x Ice Cream Sandwich) i spadek popularności starszych. A Wy jaką macie teraz wersję systemu na swoim urządzeniu? Czekacie na jakąś aktualizację czy już jesteście w gronie szczęśliwców,  którym zmienił się numerek wersji na wyższy?

źródło: Google

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *