Pamiętacie jeszcze początki systemu Android? Jak wyglądały pierwsze wersje? W stosunku do tych aktualnych były w swojej funkcjonalności mocno okrojone. Znajdą się pewnie i tacy użytkownicy, którzy nawet nie mają pojęcia jak wyglądały pierwsze wersje systemu czy działające pod ich kontrolą telefony. Za sprawą serwisu Kinvey możecie zobaczyć jak system Android zmieniał się na przestrzeni niecałych pięciu ostatnich lat.

Poniższa infografika została wykonana przez jednego z członków serwisu Kinvey. Ciekawa i miła dla oka pokazuje na osi czasu, jak na przestrzeni lat zmienił się Android, system który jest teraz jednym z najchętniej wybieranych i popularnych systemów mobilnych na świecie. Twórca posłużył się językiem angielskim, lecz nie powinien on Wam sprawić jakiejś większej trudności i nawet Ci, którzy nie do końca dobrze znają „inglisz”, powinni sobie poradzić z odczytaniem wszystkich informacji zamieszczonych na grafice.

infografika-android
Android na osi czasu [źródło: kinvey.com]

System Android rozpoczął swój „żywot” od wersji 1.0 na pokładzie telefonu T-Mobile G1 (w Polsce znany bardziej jako Era G1 czy HTC Dream). Telefon trafił na rynek pod koniec 2008 roku i uznawany jest za pierwsze urządzenie działające w oparciu o system Android. Charakterystycznym elementem, sprawiającym, że każdy chciał go mieć była rozsuwana, pełnowymiarowa, 5-rzędowa klawiatura QWERTY i niespotykany jak dotąd wygląd. Dream (i tym samym pierwszy Android) poza oczywiście możliwością dzwonienia i wysyłania SMS/MMS miał dostęp do marketu Android, posiadał wsparcie dla aparatu, odtwarzacz multimediów, wybieranie głosowe, wsparcie dla WiFi oraz Bluetooth, synchronizację kontaktów, kalendarza i kont pocztowych jak też  możliwość ustawiania własnej tapety. Nieźle, prawda? Teraz te funkcje wydają się „archaiczne”, ale parę lat temu robiły furorę na rynku.

Patrząc teraz, na jedną z nowszych wersji systemu Android z numerkiem 4.1 o nazwie Jelly Bean można spokojnie stwierdzić, że zmieniło się niemal wszystko. System jest tak rozbudowany jak metro w Londynie i czasami trudno jest odnaleźć konkretną, szukaną przez nas funkcję. Obsługuje wielozadaniowość, praktycznie skończyła się fragmentacja, a system dostał niezłego kopa dzięki projektowi „Butter”. Co istotne, zmieniła się też cała szata graficzna (jeżeli oczywiście posiadamy system bez nakładek od producenta), system jest bardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. Jest to tylko wierzchołek góry lodowej wszystkich funkcji i opisanie ich zajęłoby mnóstwo czasu, dlatego też z szacunku dla mojego jak i Waszego czasu, na tym zakończę.

Spójrzmy jeszcze nieco w przyszłość. Plotki głoszą, że kolejną wersją systemu będzie Android 5.0 Key Lime Pie, który prawdopodobnie ujrzy światło dzienne już w maju tego roku. Czego możemy się spodziewać? Z tego co zamieścił na screenie Kelly Rice z serwisu Kinvey, przyszła wersja systemu będzie posiadała jeszcze głębszą integrację z serwisami społecznościowymi, międzyplatformową synchronizację wiadomości SMS czy też wbudowany wideo-czat.

Podsumowując – system Android, z wersji na wersję stawał się coraz bardziej funkcjonalny, intuicyjny, szybszy i po prostu lepszy. Nic dziwnego zatem, że mobilny OS od Google zdominował rynek i zyskał ogromną popularność. Oby tak dalej.

źródło: Kinvey.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *