Jak wiemy Google co miesiąc regularnie publikuje swoje statystyki, które prezentują aktualną popularność konkretnych wersji systemu Android. Są one przydatne developerom, aby mogli zobaczyć, która wersja aktualnie jest najpopularniejsza, a która odchodzi do lamusa, ale potrzebne są też nam, użytkownikom, dzięki czemu możemy zapoznać się z sytuacją panującą na rynku mobilnym. Jak przedstawiają się statystyki w obecnym miesiącu?

Do tej pory najwyższe miejsce na podium zajmował system Android w wersji 2.3 Gingerbread. Jednak z każdym miesiącem tracił punkty procentowe, więc nic dziwnego, że w końcu musiał pożegnać się  z pozycją lidera, na rzecz nowszej, popularniejszej dystrybucji, jaką jest Android Jelly Bean. Obecnie system w wersji 4.1.x i 4.2.x występuje na  37,9% urządzeń, co jest o 4,9% lepszym wynikiem w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Jak widzicie, potrzeba było wiele czasu, aby „żelek” zapanował na rynku systemu Android, ale nareszcie się udało.

statystyki-android-lipiec
Najnowsze statystyki systemu Google [źródło: Google]

Przyrost ten zawdzięczamy, głównie producentom smartfonów i tabletów, którzy wydali aktualizacje do nowszych wersji systemu. Mocno przyczynił się do tego Samsung odświeżając starsze, ale wciąż popularne urządzenia jak chociażby Samsung Galaxy S Advance czy Samsung Galaxy Ace 2. Jelly Bean zaistniał również dzięki temu, iż na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia, które mają już tą wersję systemu „na starcie”, prosto po wyjęciu z pudełka.

Już niebawem możemy spodziewać się premiery najnowszego Androida 4.3 Jelly Bean. To z pewnością jeszcze bardziej przypieczętuje Jelly Bean na pozycji lidera i sprawi, że zostanie na niej przez długie miesiące, tak jak miało to miejsce z Gingerbread’em.

źródło: Google

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Najnowsze statystyki systemu Android – Jelly Bean pierwszy raz wyprzedza Gingerbread!”

  • evog
    9 lipca 2013 at 21:37

    Cieszy taka sytuacja, developerzy powinni wypuszczać więcej aplikacji wykorzystujących możliwości JB.