Na tegorocznej konferencji Google I/O 2013, która miała miejsce w połowie maja zabrakło co prawda nowego urządzenia z serii Nexus i kolejnej wersji systemu Android, ale wydarzenie nie dawało powodów do nudy. Poznaliśmy Galaxy S 4 z czystym Androidem, nowe środowisko dla programistów, wprowadzono komunikator Hangout i język polski do Knowledge Graph, ale pokazano także możliwości odświeżonych Map Google, które są już dostępne na system Android. Co takiego wprowadzają?

Nowe Mapy Google są ładniejsze i dokładniejsze, jednak pierwsze co rzuci nam się w oczy po uruchomieniu aplikacji to interfejs użytkownika. Został on gruntownie przebudowany, udoskonalony i przypomina teraz ten z usługi Google Now. Widać, że jest bardziej czytelny, minimalistyczny i nie można mu jak na razie niczego zarzucić. Zobaczymy jak będzie sprawdzał się w praktycznym zastosowaniu.

Google Maps 7.0 [źródło: Google]
Google Maps 7.0 [źródło: Google]

Zmiany w interfejsie to oczywiście dopiero początek. Ulepszono opcję nawigowania, która do tej pory sprawowała się przeciętnie, a coś o tym wiem, bo sam testowałem. Nawigacja posiada teraz bardziej szczegółowe informacje o zdarzeniach drogowych, aktualnym natężeniu ruchu na drogach i co ciekawe, pozwala na szybkie wyznaczenie najodpowiedniejszego objazdu, jeśli trafimy w korek. Jest też funkcja Explore, która pojawiła się w miejsce Lokalnie i daje nam możliwość wyszukania czegoś w rodzaju punktów użyteczności publicznej jak chociażby atrakcyjne miejsca, restauracje czy stacje paliwowe. Dodatkowo na temat wybranego miejsca wyświetlane są bardziej szczegółowe informacje, dane adresowe i kontaktowe oraz zdjęcia.

[nggallery id=109]

Niestety są też złe wiadomości. Nowe Google Maps nie umożliwiają zapisu map w trybie offline, a co za tym idzie korzystania z nich bez dostępu do Internetu. Google usunęło też opcję Moje miejsca, choć jak się okazuje, przy najbliższych aktualizacjach ma ona powrócić.

Aktualizacja Google Maps do wersji 7.0 trafiła już do Sklepu Play, ale udostępniana jest użytkownikom stopniowo, w zależności od regionu. Nową wersję map można pobrać na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android w wersji 4.0.3 lub nowszej. Co chwilę sprawdzam dostępność nowej wersji, ale jak dotąd nic się nie pojawiło. A jak jest u Was? Ma ktoś już nowe Mapy Google na swoim urządzeniu?

google-play-pobierz

Aktualizacja:

Nowe Mapy Google od dzisiejszego ranka są dostępne do pobrania. Aktualizacja waży 6,35 MB i można ją znaleźć w Google Play.

źródło: Google

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 replies on “Odświeżone Mapy Google na Androida – Co nowego wprowadzają? (Aktualizacja)”

  • ???
    11 lipca 2013 at 10:31

    U mnie już jest

  • ???
    11 lipca 2013 at 12:06

    Teraz mogę ustawić gps za granicę a wcześniej się nie dało, szybciej wyświetla lokalizację i w końcu dokładnie, znikła ikonka nawigacja i teraz mamy ją prosto z map ale to nawet fajnie bo nie zasmieca to miejsca, wszystko wygląda ładniej i chodzi płynnie