Na początku każdego miesiąca możemy być pewni, że Google udostępni najnowsze dane dotyczące fragmentacji systemu Android. Nie inaczej jest teraz kiedy to gigant z z Cupertino daje nam wgląd w statystyki z czerwca. Który system jest najpopularniejszy? Ile zyskał KitKat? Jak się okazuje sporą dominację pokazuje wersja Jelly Bean.

Co prawda przespaliśmy statystyki z miesiąca maj, ale może to i dobrze, bo możemy porównać dane w szerszym odstępie czasu, na przestrzeni dwóch miesięcy. A trzeba przyznać sporo się zmieniło. W kwietniu urządzeń pracujących pod kontrolą KitKat’a było zaledwie 8,5%. W ostatnim czasie, głównie za sprawą aktualizacji wydanych przez producentów smartfonów i tabletów ilość urządzeń z najnowszą odsłoną systemu Android znacznie wzrosła, bo jak pokazują najnowsze dane – KitKat jest obecny na 17,9% urządzeń logujących się do Google Play. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ten współczynnik wzrósł o 4,1 punków procentowych.

Lekki wzrost zanotowała także poprzednia odsłona Jelly Bean – 0,6%. Może to nie dużo, ale nie zmienia to faktu, że Jelly Bean jest obecnie dostępny w ponad połowie urządzeń – ma pod sobą 56,5% całego tortu, z czego najwięcej bo 27,8% należy do wersji 4.1.x Jelly Bean. Pozostałe, coraz bardziej zapomniane wersje jak Froyo czy Gingerbread z miesiąca na miesiąc tracą i nie wykluczone, że już niedługo nie będą w ogóle klasyfikowane w rankingu. Ktoś jeszcze ma smartfon z jedną z tych starszych wersji Androida?

android-czerwiec-2014

Poniżej standardowo umieściliśmy ankietę, by dowiedzieć się jaką wersję Androida macie Wy na swoim urządzeniu. Jelly Bean, KitKat, może coś starszego? A może testujecie Android L?

[poll id=”11″]

źródło: Android Developer

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *