Windows Phone jest już na rynku od 2010 roku. W ciągu tych czterech lat, udało mu się wywalczyć trzecią pozycję wśród najpopularniejszych systemów mobilnych, co można uznać za spory sukces. Liczba aplikacji przeznaczonych na telefony z „kafelkami” z roku na rok rosła i co najważniejsze przekroczyła już próg 300 tysięcy! Czy rzeczywiście jest to dobry wynik?

Według ostatnich informacji od Microsoftu, w sklepie Windows Phone Store znajduje się około 340 tysięcy aplikacji, z kolei w Windows Store odnajdziemy ich blisko 187 tysięcy. W porównaniu do iOS’a czy Androida nie są to wspaniałe rezultaty. Na obu najpopularniejszych platformach, możemy znaleźć ponad milion programów, co dla systemu z Redmond jest aktualnie nierealnym wynikiem. Warto jednak wspomnieć, że wraz ze startem platformy Windows 10, oba sklepy Microsoftu zostaną połączone, co z pewnością jest dobrą decyzją. Dzięki temu na rynku pojawi się więcej aplikacji, wykorzystujących pełnię możliwości interfejsu Modern oraz powinno to pomóc w zachęceniu deweloperów do tworzenia aplikacji na system Windows.

Na pewno spotkaliście się z niezliczoną ilością opinii, że dla urządzeń z Windows Phone nie ma aplikacji. Liczba 340 tysięcy mówi jednak sama za siebie. Po polaczeniu obydwu sklepów w markecie Microsoftu będzie ponad pół miliona aplikacji, a taka liczba już zobowiązuje. Niestety druga strona medalu jest taka, że takich naprawdę dobrych programów jest niewiele, a reszta pozostawia wiele do życzenia. Choć ciągle widać, że na rynku rządzą dwa wielkie systemy – Android oraz iOS, to Windows Phone radzi sobie coraz lepiej, świętując przy tym kolejny mały sukces.

windows store

Obecnie ciężko powiedzieć, że nowe Lumie są pozbawione aplikacji. Choć w porównaniu do Google Play oferta Windows Phone Store jest nad wyraz uboga to i tak na urządzenia serii Lumia, ATIV czy innych „windowsowych” można znaleźć wszystkie przydatne i ciekawe aplikacji. Dla niektórych osób ponad 300 tysięcy programów będzie wystarczającą ilością.

źródło: Microsoft przez Windows Central

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *