Tizen to system tworzony przez wiele firm, z których największy wkład wniosły dwie – Samsung i Intel. Obecnie jest już używany w niektórych aparatach od Koreańczyków czy wearables, jak chociażby testowanym przez Roberta zegarku Gear S. Nadal jednak nie ma smartfona z tym systemem, który trafiłby do regularnej sprzedaży. Możemy być pewni, że wkrótce się to zmieni. 

Niedawno informowaliśmy Was o nadchodzącej premierze Samsunga SM-Z130H. Urządzenie o nazwie Kiran ma być niskobudżetową propozycją, która ma się wyróżniać przyzwoitą specyfikacją. Niestety ma być dostępny tylko w Indiach. Wiemy już, że cały interfejs ma być podobny do tego co już znamy z urządzeń posiadających TouchWiza, ale będzie też miał swój charakterystyczny styl. Samsung zdecydował się na użycie bogatej palety kolorów, z których najważniejszą rolę ma pełnić błękit.

Interfejs Tizena 2.3 został zoptymalizowany pod kątem ekranem o rozdzielczości WVGA i wyższej (do Full HD włącznie). Co ciekawe, ma posiadać też własny krój czcionki TizenSans, co można zaobserwować na screenach. Moim zdaniem zapowiada się ciekawa alternatywa dla designu z czystego Androida Lollipop czy też innych wersji nakładek. Nowy interfejs można uznać za udaną ewolucję nakładki TouchWiz, którą znamy ze smartfonów Galaxy. Spójrzcie sami na najnowsze zrzuty ekranu z systemu Tizen.

tizen-2-3-01

tizen-2-3-02

tizen-2-3-03

tizen-2-3-04

tizen-2-3-05

Moim zdaniem jest dla Tizena szansa na sukces. Zresztą już odnosi pierwsze triumfy za sprawą sprzedaży smartwatchy z serii Gear. Co do wyglądu interfejsu, musicie sami zdecydować czy jest ładny czy też nie. Mi osobiście do gustu nie przypadła zbytnia „cukierkowość” UX. Mam nadzieję, że Samsung zaoferuje w SM-Z130H w pełni sprawny system, który będzie w stanie konkurować chociażby z Windows Phone czy Androidem. Z pewnością wśród low-endów będziemy mieć bogatszy wybór. Według mnie Koreańczycy wprowadzą do Europy swoje smartfony z nowym systemem na początku 2015 roku.

Co sądzicie o Tizenie 2.3? Podoba Wam się czy wręcz przeciwnie? Co byście w nim zmienili?

źródło: Tizen Indonesia przez SamMobile

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 replies on “Spora dawka screenów z systemu Tizen 2.3”

 • 20 listopada 2014 at 14:51

  Czcionka TizenSans była w Tizenie od początku 😉
  Tizen 2.3 jest zoptymalizowany do działania na niskich rozdzielczościach, owszem, ale w oficjalnych informacjach nie ma nic na temat tych wyższych, więc nie wiem skąd tu się wzięło FHD.

  A co do samego wyglądu – w mojej opinii prezentuje się gorzej, niż Tizen 2.2.1 z czerwcowej prezentacji.

  • 20 listopada 2014 at 16:27

   To, że nie ma w oficjalnej informacji to nie znaczy, że z FHD nie działa 🙂 Podobnie jest ze slotem obsługującym karty microSD. Np w Note 4, Samsung podaje, że maksymalnie do 64 GB, gdyż w praktyce działają także z kartami 128 GB.

   • 20 listopada 2014 at 17:03

    Nawet jeśli by działał, to informacja, że jest zoptymalizowany dla rozdzielczości „WVGA i wyższych” nie jest zgodna z prawdą.
    Mamy przecież fragment mówiący o rozdzielczości WVGA i wprowadzeniu zmian mających ułatwić przeglądanie treści na urządzeniach z małymi wyświetlaczami, co temu poniekąd przeczy.

    Ogólnie rzecz biorąc, wątpię, żeby Tizen 2.3 pojawił się na urządzeniach z rozdzielczością FHD. A jeśli już, to wątpię, żeby to było z tym interfejsem, który osobie mającej wcześniej sporo do czynienia z badą przypomina badę 1.1.