Pamiętacie dzisiejszy news o tym, że już niedługo Google Assistant przemówi do nas w języku polskim? Cóż, właśnie się to stało. Zaskakująco i niespodziewanie, ale się stało, więc w końcu można powiedzieć, że jest Asystent Google po polsku!

Całkiem przypadkiem dziś odkryłem, że Asystent Google przemówił do mnie w naszym ojczystym języku. Zresztą, najpierw zerknijcie sami na poniższe screeny:

Polski język przemówił do mnie w postaci męskiego, łagodnego głosu, który niestety nie dorównuje Cortanie. Była ona dla mnie najbardziej realna, układ zdań, rozmowy, reagowanie na znaki przystankowe w zdaniu jak i znaki zapytania i wykrzykniki. Tutaj jest jeszcze sporo do zrobienia. Czułem się całkiem jak bym odwiedził stronę Tłumacza Google i próbował przyswoić tłumaczenie z języka niemieckiego do polskiego słuchając maszynowego tłumaczenia.

Wiele brakuje do doskonałości. Na szczęście to dopiero pierwsze wersje i doskonale wiem, że wszystko będzie aktualizowane i już za kilka dni tłumacz ten może nie przypominać tego z czym spotkałem się w dniu dzisiejszym.

Przechodząc do najważniejszego. Co może zrobić nasz asystent? Może zadzwonić, może napisać smsa, wysłać maila, wyznaczyć drogę z domu do pracy, sprawdzić korki w drodze do pracy lub do domu, a także uruchomić zainstalowane aplikacje. Już się przymierzam do tego, aby przetestować jeszcze więcej funkcji, których tu nie wymieniłem, a sam asystent mi je zaproponował.

To, co pokochałem od ręki to możliwość sparowania mojego konta z Spotify i wydanie polecenia, aby zagrał konkretną playlistę – zadziałało bez żadnego problemu. W przypadku Amazon Alexa mam ten problem, że większość list odtwarzania mam nazwane po polsku i asystent ma trudności z ich odtworzeniem.

Jeżeli nie mamy jakiejś aplikacji zainstalowanej do wykonania odpowiedniej czynności, aplikacja nam podpowie co należy zainstalować, aby danej funkcji można było używać. Tak jak na poniższym przykładzie z próbą uruchomienia stacji Radio ZET. Asystent sam ogarnął i podpowiedział, że można zainstalować aplikację TuneIn.

Asystent Google - podpowiedź z aplikacją
Asystent Google – podpowiedź z aplikacją / fot. Galaktyczny

Zdarzają się też błędy. Przykładowo spytałem się „Kim jesteś?”, a z drugiej strony otrzymałem odpowiedź z zapytaniem czy w czymś mi pomóc. Wiecie jaka była odpowiedź? Aha.

Asystent Google
Asystent Google / fot. Galaktyczny

Jak widzicie, firmę Google czeka całkiem sporo pracy nad tym narzędziem, ale wierzę w to, że jeszcze szybciej zawojują polski rynek z naszym ojczystym językiem aniżeli angielskim. Na pewno poświęcę więcej uwagi dzisiejszego wieczoru, aby móc porównać jak sprawuje się Amazon Alexa i Google Assistant w domowym użytku.

Swoją drogą – już pojawiły się u mnie myśli, aby sprzedać swoją Alexę i kupić Google Home. Drogie sklepy, kiedy promocje na asystentów od Google? Google Home mini, może Google Home Hub, cokolwiek?

I na koniec, żeby rozwiać niektóre wątpliwości. Asystent Google po polsku pojawił się u mnie bez żadnych zapowiedzi, wyskakujących komunikatów i podobnych rzeczy (choć nie ukrywam, że rano kilka aplikacji od Google dostało aktualizację w sklepie Play). Jeśli chodzi o smartfon to używam Huawei Mate 20 lite z Androidem 8.1.0.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

30 replies on “Zaskakująco, ale już jest. Asystent Google po polsku!”

 • Pan_droid
  20 listopada 2018 at 19:42

  W czwartek na niemieckim Google Store wszystkie urządzenia Google Home
  będą mocno przecenione.

  • 20 listopada 2018 at 19:52

   Mówisz? To będę musiał się zainteresować. Będę też polowal na okazję w polskich sklepach. Może zacznę od podstawowego sprzętu.

   • łukasz Jedryszczyk
    21 listopada 2018 at 05:07

    Nie spieszył bym się to że asystent działa na telefonie to jeszcze daleka droga by działał na głośniku Home

    • 21 listopada 2018 at 07:30

     Możliwe, możliwe. Ale bliższa niż wprowadzenie Alexy w polskim języku, prawda? 🙂

    • 21 listopada 2018 at 08:21

     Tak, minie pewnie kilka tygodni czy nawet miesięcy zanim sobie pogadamy z głośnikiem.

  • 20 listopada 2018 at 21:57

   Szkoda tylko, że Google Home Hub nie ma w niemieckim Store 🙁

 • Maciej Wilczura
  20 listopada 2018 at 19:54

  Mate 20 Pro jak na razie cisza. Andek 9.0 oczywiście. Ale fajnie, że coś się dzieje. Pewnie jutro/pojutrze będzie już ogólnodostępny.

  • 20 listopada 2018 at 21:57

   Obyś miał rację, bo wygląda na to, że to kolejna fala testów, ale… nie uprzedzajmy faktów.

 • Damian
  21 listopada 2018 at 00:48

  Będzie więcej userów z google assistance po polsku to zaraz piszcie!

  • 21 listopada 2018 at 08:26

   Boszz, Google Assistant albo Asystent Google! Assistance będzie jak Google wprowadzi usługę OC i AC na samochód 😀

 • Mateusz Mati
  21 listopada 2018 at 01:10

  A jaka wersję asystenta google posiada autor

 • JacentyEsz
  21 listopada 2018 at 05:20

  Ciekawe że na Xiaomi Mi A2 które mam od miesiąca mam od początku po Polsku, a na rocznym Google’owskim Pixelu 2 nadal nie.

  • 21 listopada 2018 at 08:24

   Widocznie z tym Mi A2 załapałeś się na którąś fazę testów. Nic tylko się cieszyć.

 • Jaro
  21 listopada 2018 at 05:34

  S9+ pupa nie ma

 • Sebastian Pelczarski
  21 listopada 2018 at 08:08

  Nic nowego, nie jest u wszystkich po prostu kolejna fala udostępniania. Ja mam od dwóch miesięcy. Dla tych którzy jeszcze czekają: Jeśli mamy jakiś w miarę nowy telefon (bez jakiejś mocno starej aplikacji Googla) bardzo często pomaga reset telefonu do ustawień fabrycznych, logujemy się na swoje konto Googla, i asystent się skonfiguruje. U mojej rodziny podziałało to na 2/3 urządzeń. Pozdrawiam

  • 21 listopada 2018 at 08:24

   O widzisz! Tego jeszcze nie próbowałem. Sprawdzę na OnePlus 6 🙂

 • Chris Zurada
  21 listopada 2018 at 08:23

  W ustawieniach ciągle mam na szaro i info że język polski jest jeszcze nieobsługiwany .

  • 21 listopada 2018 at 08:28

   U mnie to samo, sprawdzałem na KEY2 i OnePluse 6, też nie mogę jeszcze wybrać języka polskiego. Ale… zerkam co jakiś czas, bo czuję w prawym kolanie, że to już blisko 😀

 • Xyz
  21 listopada 2018 at 09:04

  Na note 8 brak

 • Tychol
  21 listopada 2018 at 14:30

  LG G6 brak:(

 • Aaa
  21 listopada 2018 at 16:50

  Z tego co widzę to chyba zależy jakie usługi mamy włączone. Na Alcatel Idol 3 dzisiaj mi się pojawił ale jak podłączyłem konto na którym działa głośnik Google mini, to polski asystent zniknął.

 • Wojtek Czaderna
  21 listopada 2018 at 21:18

  To nie żaden błąd z tym 'Aha’.
  Asystent pyta czy może pomóc a pada odpowiedź …tak…

 • SQ
  22 listopada 2018 at 08:01

  OnePlus 6, Android 9 – cisza

 • Karol
  1 marca 2019 at 15:41

  Google Home Mini już działa po polsku.

  https://www.youtube.com/watch?v=K6bhJzyZwrk